There are a total of 525 bills of lading on file for Fuzhou JUMI Import And Export Tradi between October 4th, 2023 and May 22nd, 2026.
Of those 525 bills of lading, 16 were within the past 30 days and 40 were within the past 90 days.
| Total Records | 525 |
|---|---|
| Shipper Records | 528 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 4th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 16 |
| Records in Last 90 Days | 40 |
| Records in the Past Year | 378 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fuzhou JUMI Import And Export Tradi, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fuzhou JUMI Import And Export Tradi in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DWHONGTU INC | May 2026 | 1,713 | 109 |
| JIAYING TRADE INC | Jan 2026 | 626 | 85 |
| JOYFULTRIP AUTO SUPPLIES INC | Dec 2025 | 944 | 61 |
| ALLIANCE ROUTE USA INC | Dec 2025 | 1,481 | 46 |
| FINA CROONING USA INC | Mar 2025 | 1,911 | 29 |
| WSDIEN TRADE INC | Mar 2026 | 492 | 25 |
| STATE MILESTONE USA INC | Mar 2025 | 2,819 | 14 |
| OCEANIZE USA INC | Mar 2026 | 911 | 14 |
| CHAOSHENG TRADING INC | Apr 2026 | 911 | 14 |
| HETLON INC | Feb 2026 | 1,248 | 13 |
| CLOUDY HOUR USA INC | Oct 2025 | 2,965 | 12 |
| CHUNIAZHI INC | Aug 2025 | 156 | 12 |
| WLDFITOUS LLC | Jul 2025 | 794 | 9 |
| GREEN CANDY INTERNATIONAL INC | Apr 2025 | 1,547 | 9 |
| DFG TRADING INC | Mar 2026 | 325 | 9 |
| LIN DA DA INTERNATIONAL INC | May 2026 | 2,514 | 8 |
| MDCAVIDUS LLC | Aug 2025 | 791 | 6 |
| SHINY MOON USA INC | Feb 2026 | 2,082 | 5 |
| LISTENE TRADE INC | Feb 2026 | 1,067 | 4 |
| SOLEORA INC | May 2026 | 147 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fuzhou JUMI Import And Export Tradi.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | EGLV146600334258 | NFIFXMN26040042 | 038E | House Bill | NFIF | 9785768 | COSCO SHIPPING JASMINE | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 500 CTN | 5,424 KG | House to House | FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | XENOFORGE TRADING LLC | XENOFORGE TRADING LLC | TABLE LOUNGE CHAIR |
| 2026-05-16 | EGLV146600334266 | NFIFXMN26040041 | 038E | House Bill | NFIF | 9785768 | COSCO SHIPPING JASMINE | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 500 CTN | 17,504 KG | House to House | FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | RADIANTFLOW TRADE LLC | RADIANTFLOW TRADE LLC | TV STAND TABLE |
| 2026-05-14 | EGLV146600334045 | NFIFXMN26040037 | 109E | House Bill | NFIF | 9337937 | XIN FEI ZHOU | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 631 CTN | 17,421 KG | House to House | FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | DRIVESPARK TRADING LLC | DRIVESPARK TRADING LLC | LOUNGE TABLE |
| 2026-05-09 | EGLV146600226293 | NFIFXMN26040011 | 003E | House Bill | NFIF | 9949792 | OOCL KAPOK | 2026-05-08 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 500 CTN | 11,330 KG | House to House | FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | UNION ASPIRATION TRADING LLC | UNION ASPIRATION TRADING LLC | PLASTIC STORAGE RACK BIRD BATH TUB |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | EGLV146600285002 |
|---|---|
| House BOL # | NFIFXMN26040033 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NFIF |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL IRIS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17254 KG |
| Weight in KG | 17,254 KG |
| Quantity | 500 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EMCU8659840 |
| Commodity Description |
TV STAND |
| Shipper Name | FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 208, 1ST FLOOR, BUILDING 19, J |
| Address Line 2 | INSHAN GULOU INDUSTRIAL PARK, NO. 1 |
| Address Line 3 | 1 BAIHUAZHOU ROAD, JIANXIN TOWN, C |
| Consignee Name | VANGUARDSPARK TRADING LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2590 N 1ST ST STE 100 SAN JOSE, CA9 |
| Address Line 2 | 5131 E-MAIL: YXCQGOP@WOOYOUNG.COM. |
| Address Line 3 | CN 41-4614763 |
| Notify Party Name | VANGUARDSPARK TRADING LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2590 N 1ST ST STE 100 SAN JOSE, CA9 |
| Address Line 2 | 5131 E-MAIL: YXCQGOP@WOOYOUNG.COM. |
| Address Line 3 | CN 41-4614763 |
| Container Number | EMCU8659840 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTBM8294 |
| Seal Number 1 | EMCTBM8294 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TV STAND |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 244 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 145 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 60 | 2026-03-11 |
| Savannah, Georgia | 57 | 2026-03-27 |
| Houston, Texas | 16 | 2026-03-23 |
| New York, New York | 3 | 2025-11-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 518 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2025-08-28 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2026-03-11 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-10-04 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2024-07-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fuzhou JUMI Import And Export Tradi that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | ROOM 208, 1ST FLOOR, BUILDING 19, J INSHAN GULOU INDUSTRIAL PARK, NO. 1 1 BAIHUAZHOU ROAD, JIANXIN TOWN, CA | 2026-04-07 | 245 |
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | ROOM 208, 1ST FLOOR, BUILDING 19, J INSHAN GULOU INDUSTRIAL PARK, NO. 1 1 BAIHUAZHOU ROAD, JIANXIN TOWN | 2026-04-02 | 44 |
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | 2025-06-02 | 32 | |
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | 2026-05-22 | 28 | |
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | 2025-08-08 | 18 | |
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | 2025-10-10 | 13 | |
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | 2025-10-25 | 12 | |
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | 2025-11-11 | 9 | |
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | 2026-03-28 | 8 | |
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | 2025-11-29 | 7 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Fuzhou JUMI Import And Export Tradi.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-06 | 3 |
Below are the top 1 email addresses on file for Fuzhou JUMI Import And Export Tradi.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-06 | 3 |