There are a total of 988 bills of lading on file for Fuzhou Jinyifan Import & Export Limited between September 23rd, 2014 and May 19th, 2026.
Of those 988 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 988 |
|---|---|
| Shipper Records | 507 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 494 |
| First Shipment on File | Sep 23rd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 126 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUZHOU JINYIFAN IMPORT & EXPORT LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fuzhou Jinyifan Import & Export Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fuzhou Jinyifan Import & Export Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LIU INTERNATIONAL, INC. | Mar 2025 | 757 | 90 |
| NJK INTERNATIONAL INC | Jan 2024 | 629 | 76 |
| LLMX INTERNATIONAL INC | Feb 2026 | 510 | 45 |
| LSCY INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 564 | 26 |
| KACHEONG INTERNATIONAL CORPORATION INC | Jan 2025 | 4,274 | 23 |
| SWEET OLIVE LLC | May 2026 | 612 | 17 |
| CC GLOBAL STONE INC. | May 2024 | 790 | 16 |
| OCM CANADA CORP. | Mar 2026 | 92 | 14 |
| DECENT INFORMATION TECHNOLOGY (GUANGZHOU) CO., LTD | Oct 2023 | 2,409 | 14 |
| STARBRIDGE INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 56 | 10 |
| PEAKCLEAR TRADING INC | May 2026 | 179 | 10 |
| STATESIDE TRADE INC. | Apr 2026 | 211 | 9 |
| REER TRADING INC | Jun 2023 | 1,215 | 9 |
| T&FU TRADING INC | Jun 2025 | 352 | 8 |
| KINDDS INC | Feb 2025 | 3,014 | 8 |
| JSU INC | May 2026 | 2,959 | 8 |
| GUANGZHOU CHAOZHETIAN NETWORK TECHN | May 2026 | 3,649 | 8 |
| ANK INTERNATIONAL INC. | Apr 2025 | 91 | 8 |
| AMAZON SERVICES LLC | May 2026 | 62,432 | 8 |
| VENUS GROUP MANAGEMENT INC. | May 2026 | 4,861 | 7 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fuzhou Jinyifan Import & Export Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUZHOU ITAJAI TRADING CO., LTD | May 2026 | 147 | 9 |
| FUZHOU IVY-DECO MANUFACTURE CO.,LTD | Dec 2025 | 2,379 | 0 |
| FUZHOU J&K IMP&EXP CO.,LTD | Jul 2025 | 225 | 0 |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | May 2026 | 130 | 7 |
| FUZHOU JIKAI TRADE | May 2026 | 105 | 78 |
| FUZHOU JIN SHENGHONG TRADE CO., LTD | May 2026 | 77 | 4 |
| FUZHOU JINBONA ARTS&CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 644 | 21 |
| FUZHOU JINCAI INDUSTRIAI CO.,LTD | Sep 2023 | 386 | 0 |
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO., LTD | May 2026 | 227 | 7 |
| FUZHOU JINQINGYUN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 551 | 19 |
| FUZHOU JUMI IMPORT AND EXPORT TRADI | May 2026 | 525 | 40 |
| FUZHOU JUMPER2 INDUSTRIAL CO., LTD. | Nov 2025 | 335 | 0 |
| FUZHOU JUNFEI IMPORT & EXPORT CO. | Mar 2026 | 278 | 3 |
| FUZHOU JUYUANFUDE TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 201 | 11 |
| FUZHOU KANGXIA FITTING MANUFACTURE | Jun 2025 | 354 | 0 |
| FUZHOU LEADERWAY IMPORT&EXPORT CO. | May 2026 | 212 | 4 |
| FUZHOU LEWEI INTERNATIONAL TRADE CO | Sep 2022 | 122 | 0 |
| FUZHOU LIANSHENG SPORTS EQUIPMENT CO.,LTD | May 2026 | 269 | 7 |
| FUZHOU LICHENG INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 378 | 5 |
| FUZHOU LIGHT INDUSTRY IMPORT AND | May 2026 | 1,144 | 339 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | EGLV147600468724 | RWRD115601016135 | 0P50K | House Bill | RWRD | 9295220 | CMA CGM SHANGHAI | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 2,745 PKG | 17,080 K | House to House | FUZHOU JINYI FUN IMPORT & EXPORT | LSCY INTERNATIONAL INC. | LSCY INTERNATIONAL INC. | HERBAL TEA DRINK POTATO CHIPS PVC BOARD |
| 2026-05-05 | HLCUCA4260319598 | HYSLXCAN03260151 | 613E | House Bill | HYSL | 9501344 | BASLE EXPRESS | 2026-05-04 | NEWARK, NEW JERSEY | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 1,016 CTN | 12,600 K | House to House | FUZHOU JINYI FUN IMPORT AND EXPORT | LSCY INTERNATIONAL INC. | LSCY INTERNATIONAL INC. | DRIED SEAWEED HS CODE:121221 DRIED NOODLES HS CODE:190219 |
| 2026-04-28 | EGLV147600436742 | RWRD115601015775 | 0P50G | House Bill | RWRD | 9400069 | CMA CGM XIAMEN | 2026-04-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 3,196 CTN | 24,670 K | House to House | FUZHOU JINYI FUN IMPORT & EXPORT | LSCY INTERNATIONAL INC. | LSCY INTERNATIONAL INC. | HERBAL TEA DRINK POTATO CHIPS |
| 2026-04-02 | ONEYSZPG25233401 | RRKKY6024028 | 064E | House Bill | RRKK | 9629914 | ONE CONTRIBUTION | 2026-04-01 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,410 CTN | 12,200 KG | Container Yard | FUZHOU JINYI FUN IMPORT & EXPORT CO | LSCY INTERNATIONAL INC. | LSCY INTERNATIONAL INC. | DRIED SEAWEEDDRIED NOODLES |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | EGLV147600436912 |
|---|---|
| House BOL # | RWRD115601016763 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | RWRD |
| Voyage # | 076E |
| IMO # | 9695157 |
| Vessel Name | CSCL INDIAN OCEAN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NANSHA |
| Foreign Port of Lading | NANSHA CHINA (MAINLAND) (57073) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26260 K |
| Weight in KG | 26,260 KG |
| Quantity | 3181 CTN |
| Volume | 62 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU6183482 |
| Commodity Description |
CANDY HERBAL TEA DRINK |
| Shipper Name | FUZHOU JINYI FUN IMPORT & EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | CO. LTD. |
| Address Line 2 | 707 SHENGLONG BUILDING SOUTH OF |
| Address Line 3 | AOFENG ROAD TAIJIANG DISTRICT |
| Address Line 4 | FUZHOU CHINA |
| Consignee Name | LSCY INTERNATIONAL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 8315 13TH AVE |
| Address Line 2 | BROOKLYN, NY 11228 |
| Notify Party Name | LSCY INTERNATIONAL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 8315 13TH AVE |
| Address Line 2 | BROOKLYN, NY 11228 |
| Container Number | EGSU6183482 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCDVV5065 |
| Seal Number 1 | EMCDVV5065 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CANDY HERBAL TEA DRINK |
| Marks and Numbers 1 | N/M NO MARK |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 729 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 120 | 2026-05-05 |
| Long Beach, California | 61 | 2026-05-12 |
| Oakland, California | 34 | 2026-02-17 |
| Houston, Texas | 17 | 2026-05-20 |
| Tacoma, Washington | 12 | 2025-05-15 |
| New York, New York | 6 | 2026-02-27 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2026-04-01 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2025-04-04 |
| Seattle, Washington | 3 | 2024-05-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 701 | 2026-04-02 |
| Nansha China (Mainland) | 101 | 2026-05-19 |
| Xiamen China (Mainland) | 94 | 2026-04-01 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 32 | 2026-01-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 21 | 2025-08-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 14 | 2024-03-26 |
| Shekou China (Mainland) | 9 | 2025-12-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2025-06-09 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2026-05-20 |
| Singapore Singapore | 2 | 2024-03-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fuzhou Jinyifan Import & Export Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUZHOU JINYIFAN IMPORT & EXPORT LIMITED | 1# 1ST FLOOR NO10 XING YE EAST ROAD MAWEI AREA FUSHOU CITY | 2025-08-22 | 594 |
| FUZHOU JINYIFAN IMPORT & EXPORT LIMITED | 1# 1ST FLOOR NO10 XING YE EAST ROAD MAWEI AREA FUSHOU CITY CHINA | 2025-07-19 | 43 |
| FUZHOU JINYIFAN IMPORT & EXPORT LIMITED | 2025-06-26 | 4 | |
| FUZHOU JINYI FUN IMPORT & EXPORT CO. LTD. | 2024-06-24 | 72 | |
| FUZHOU JINYI FUN IMPORT & EXPORT CO. LTD. | 2025-07-10 | 41 | |
| FUZHOU JINYI FUN IMPORT & EXPORT CO. LTD. | 2025-08-19 | 25 | |
| FUZHOU JINYIFAN IMPORT&EXPORT CO. | 2025-06-24 | 20 | |
| FUZHOU JINYI FUN IMPORT & EXPORT CO. LTD. | 2024-08-19 | 19 | |
| FUZHOU JINYI FUN IMPORT & EXPORT | 2026-05-19 | 16 | |
| FUZHOU JINYI FUN IMPORT EXPORT CO LTD | 2025-07-14 | 10 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Fuzhou Jinyifan Import & Export Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-06-04 | 1 | |
| 2024-05-15 | 2 | |
| 2024-05-13 | 11 | |
| 2024-05-09 | 3 | |
| 2024-05-06 | 1 | |
| 2024-05-02 | 1 | |
| 2024-04-17 | 7 | |
| 2024-04-17 | 1 | |
| 2024-03-02 | 2 | |
| 2024-02-17 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for Fuzhou Jinyifan Import & Export Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-21 | 16 | |
| 2024-06-04 | 1 | |
| 2024-05-29 | 15 | |
| 2024-05-29 | 2 | |
| 2024-05-29 | 1 | |
| 2024-05-15 | 1 | |
| 2024-05-13 | 3 | |
| 2024-05-09 | 1 | |
| 2024-05-06 | 1 | |
| 2024-05-06 | 1 |