There are a total of 4,210 bills of lading on file for Gu JIA Intelligent Household Jiaxin between April 8th, 2019 and May 22nd, 2026.
Of those 4,210 bills of lading, 74 were within the past 30 days and 237 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,210 |
|---|---|
| Shipper Records | 4,210 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Apr 8th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 74 |
| Records in Last 90 Days | 237 |
| Records in the Past Year | 913 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Gu JIA Intelligent Household Jiaxin, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Gu JIA Intelligent Household Jiaxin in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THE BRICK WAREHOUSE LP | May 2026 | 29,315 | 332 |
| LEON'S FURNITURE LTD. | May 2026 | 15,770 | 139 |
| URBAN BARN LTD | May 2026 | 6,076 | 137 |
| MAISON CORBEIL-DIVISION G2MC INC. | May 2026 | 271 | 97 |
| MOBILIA | May 2026 | 284 | 84 |
| SCANDESIGNS LTD. | May 2026 | 2,539 | 81 |
| COSTCO WHOLESALE CORPORATION | May 2026 | 200,315 | 79 |
| STRUCTUBE | May 2026 | 3,097 | 69 |
| BMTC(TANGUAY) | May 2026 | 84 | 69 |
| NORDIC HOLDINGS LTD. | May 2026 | 1,129 | 59 |
| N. TEPPERMAN LIMITED | May 2026 | 1,029 | 46 |
| MOBILIA INTERIORS INC. | May 2026 | 1,930 | 44 |
| MEUBLES J.C. PERREAULT INC. | May 2026 | 259 | 41 |
| G2MC INC. | May 2026 | 710 | 41 |
| PLUMMERS, INC | Jan 2026 | 3,503 | 36 |
| 890331 ALBERTA INC. | May 2026 | 166 | 35 |
| PERFECT HOME FURNITURE CORPORATION | Apr 2026 | 221 | 30 |
| DANIA, INC | May 2026 | 7,850 | 26 |
| LUSINE CREATION INC | May 2026 | 131 | 25 |
| KUKA FURNITURE, INC. | May 2026 | 6,576 | 25 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Gu JIA Intelligent Household Jiaxin.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GTS GOLF (CHINA),LLC | Feb 2025 | 973 | 0 |
| GTS INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD | May 2026 | 1,188 | 10 |
| GTS LOGISTICS (PVT.) LIMITED. | May 2026 | 6,256 | 139 |
| GTS LOGISTICS INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 7,494 | 212 |
| GTS LOGISTICS LTDA. | May 2026 | 48,251 | 525 |
| GTS SPORTING TAIWAN CO., LTD | Feb 2026 | 462 | 2 |
| GTS-GATEWAY TRANSPORT SOLUTIONS INC | May 2026 | 821 | 53 |
| GTX BRANDS LTD. | May 2026 | 575 | 7 |
| GTYUEFJK TRADING INC | Oct 2025 | 2,714 | 0 |
| GU AN HANPHAISTO PRECISION | Apr 2026 | 156 | 1 |
| GU SIANG TOOLS DEVELOP CO LTD | Apr 2026 | 376 | 6 |
| GU USA LLC | May 2026 | 959 | 70 |
| GU'S PACKAGING SUPPLIES, INC. | May 2026 | 406 | 36 |
| GUACAMOLE DE LA SIERRA SA DE CV | May 2026 | 186 | 16 |
| GUACIRA ALIMENTOS LTDA | Feb 2026 | 455 | 0 |
| GUADALUOE MOSQUERA | Jan 2025 | 142 | 0 |
| GUADALUPE GARCIA | Jan 2025 | 94 | 0 |
| GUAGNZHOU WEISEN DIANZISHANGWU CO., LTD | Sep 2022 | 129 | 0 |
| GUALA CLOSURES AUSTRALIA PTY LTD | May 2026 | 363 | 2 |
| GUALA CLOSURES DGS POLAND S.A | May 2026 | 1,058 | 19 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | HLCUNG12604REEK9 | BANQ1074468186 | 621E | House FROB | BANQ | SANTA BARBARA | 2026-05-26 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 73 CTN | 6,718 K | House to House | GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD | THE BRICK WAREHOUSE LP | THE BRICK WAREHOUSE LP | FURNITURE(FABRIC SOFA) FURNITURE(SOFA) PO NO.XXXXXXXXXX THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS | |
| 2026-05-28 | HLCUNG12604REEC1 | BANQ1074468387 | 621E | House FROB | BANQ | SANTA BARBARA | 2026-05-26 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 68 CTN | 6,687 K | House to House | GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD | THE BRICK WAREHOUSE LP | LFL GROUP MISSISSAUGA DISTRIBUTION | FURNITURE(FABRIC SOFA) FURNITURE(SOFA) PO NO.XXXXXXXXXX THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS | |
| 2026-05-28 | HLCUNG12604REEG5 | BANQ1074468306 | 621E | House FROB | BANQ | SANTA BARBARA | 2026-05-26 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 71 CTN | 6,725 K | House to House | GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD | THE BRICK WAREHOUSE LP | THE BRICK WAREHOUSE - MONTREAL DC | FURNITURE(FABRIC SOFA) FURNITURE(SOFA) PO NO.XXXXXXXXXX THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS | |
| 2026-05-28 | HLCUNG12604RCCG9 | BANQ1074158767 | 621E | House FROB | BANQ | SANTA BARBARA | 2026-05-26 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 55 CTN | 6,308 K | House to House | GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD | THE BRICK WAREHOUSE LP | THE BRICK WAREHOUSE LP | FURNITURE(SOFA) PO NO.XXXXXXXXXX THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | HLCUNG12604REES7 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1074468496 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 621E |
| IMO # | |
| Vessel Name | SANTA BARBARA |
| Vessel Country | DK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3566 K |
| Weight in KG | 3,566 KG |
| Quantity | 80 CTN |
| Volume | 65 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEGU5708199 |
| Commodity Description |
FURNITURE(FABRIC SOFA) PO NO.XXXXXXXXXX THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.123 XINYUE ROAD BUILDING 2 |
| Address Line 2 | JIAXING 314016 CN |
| Consignee Name | THE BRICK WAREHOUSE LP |
|---|---|
| Address Line 1 | 16904 137 AVE NW |
| Address Line 2 | EDMONTON AB T5V 0C8 CA |
| Notify Party Name | LFL GROUP MISSISSAUGA DISTRIBUTION |
|---|---|
| Address Line 1 | CENTER |
| Address Line 2 | 6765 KENNEDY RD MDC-MISSISSAUGA DC |
| Address Line 3 | BRICK |
| Address Line 4 | MISSISSAUGA ON L5T 0A2 CA |
| Container Number | SEGU5708199 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6310332 |
| Seal Number 1 | HLK6310332 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FURNITURE(FABRIC SOFA) PO NO.XXXXXXXXXX THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 1,327 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 871 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 608 | 2026-02-19 |
| Long Beach, California | 576 | 2025-05-05 |
| Newark, New Jersey | 152 | 2026-03-14 |
| Miami, Florida | 120 | 2023-09-01 |
| Oakland, California | 103 | 2026-03-13 |
| Savannah, Georgia | 82 | 2026-03-30 |
| Tampa, Florida | 68 | 2023-12-18 |
| San Juan, Puerto Rico | 65 | 2024-01-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 2,025 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 1,314 | 2026-03-30 |
| Yangshan China (Mainland) | 532 | 2022-11-24 |
| Pusan South Korea | 209 | 2026-03-18 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 49 | 2020-08-03 |
| Kingston Jamaica | 30 | 2021-06-02 |
| Colon Panama | 23 | 2021-10-21 |
| Puerto Manzanillo Panama | 11 | 2020-03-09 |
| Kwangyang South Korea | 5 | 2020-10-09 |
| Bremerhaven Germany | 3 | 2020-11-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for Gu JIA Intelligent Household Jiaxin that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN | BUILDING 2 NO 123 XINYUE ROAD JIAXING ZJ 314000 CHINA | 2026-02-25 | 818 |
| GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN | BUILDING 2,NO.123,XINYUE ROAD,WANGJ IANGJING TOWN XIUZHOU DISTRICT JIAXING CN | 2026-04-27 | 279 |
| GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN | 2026-04-20 | 103 | |
| GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN | 2026-05-22 | 101 | |
| GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN | 2026-05-19 | 53 | |
| GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN | 2026-04-20 | 52 | |
| GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN | 2025-09-15 | 40 | |
| GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN | 2026-05-23 | 27 | |
| GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN | 2025-09-22 | 23 | |
| GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN | 2026-05-13 | 22 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Gu JIA Intelligent Household Jiaxin.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 54 | |
| 2026-04-27 | 112 | |
| 2026-02-25 | 887 | |
| 2026-01-19 | 259 | |
| 2023-07-07 | 26 | |
| 2022-03-08 | 1 | |
| 2020-02-18 | 2 | |
| 2019-11-02 | 4 | |
| 2019-09-06 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||