There are a total of 959 bills of lading on file for Gu USA LLC between June 29th, 2024 and May 19th, 2026.
Of those 959 bills of lading, 16 were within the past 30 days and 70 were within the past 90 days.
| Total Records | 959 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,103 |
| Notify Party Records | 502 |
| First Shipment on File | Jun 29th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 16 |
| Records in Last 90 Days | 70 |
| Records in the Past Year | 437 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GU USA LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Gu USA LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Gu USA LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MAXCOM INTERNATIONAL (BD) LTD | Apr 2026 | 97 | 65 |
| UHM LIMITED | May 2026 | 227 | 56 |
| BEA-CON KNIT WEAR LTD. | May 2026 | 254 | 56 |
| MAERSK LOGISTICS & SERVICES VIETNAM COMPANY LIMITED | May 2026 | 40,371 | 47 |
| S.SUHI INDUSTRIAL PARK LTD. | Mar 2026 | 95 | 41 |
| GTIG HUBO INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 521 | 36 |
| PACIFIC JEANS LTD | May 2026 | 899 | 35 |
| BRAC BANK LTD. | May 2026 | 22,592 | 34 |
| BLUEBERRY INDUSTRIES SDN BHD | May 2026 | 39 | 32 |
| PEONY COMPANY LIMITED | May 2026 | 248 | 30 |
| UNITED COMMERCIAL BANK LTD. | May 2026 | 15,027 | 27 |
| PT.GLORY INDUSTRIAL SEMARANG | May 2026 | 10,780 | 26 |
| UNITED CO | May 2026 | 9,859 | 24 |
| UTTARA BANK LIMITED | May 2026 | 6,433 | 22 |
| NANTONG FOREMOST GARMENTS & ACCESSO | May 2026 | 1,042 | 21 |
| PT.STARLIGHT GARMENT SEMARANG | May 2026 | 1,957 | 20 |
| NAGAPEACE CORPORATION LIMITED | May 2026 | 3,191 | 19 |
| KOBRIGHT INDUSTRY (SHANGHAI) CO. | Dec 2025 | 45 | 19 |
| STANDARD CHARTERED BANK | May 2026 | 58,367 | 18 |
| PACIFIC CASUAL LLC | May 2026 | 1,998 | 15 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Gu USA LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GTS LOGISTICS (PVT.) LIMITED. | May 2026 | 6,256 | 139 |
| GTS LOGISTICS INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 7,494 | 212 |
| GTS LOGISTICS LTDA. | May 2026 | 48,251 | 525 |
| GTS SPORTING TAIWAN CO., LTD | Feb 2026 | 462 | 2 |
| GTX BRANDS LTD. | May 2026 | 575 | 7 |
| GTYUEFJK TRADING INC | Oct 2025 | 2,714 | 0 |
| GU AN HANPHAISTO PRECISION | Apr 2026 | 156 | 1 |
| GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN | May 2026 | 4,210 | 237 |
| GU SIANG TOOLS DEVELOP CO LTD | Apr 2026 | 376 | 6 |
| GU'S PACKAGING SUPPLIES, INC. | May 2026 | 406 | 36 |
| GUACAMOLE DE LA SIERRA SA DE CV | May 2026 | 186 | 16 |
| GUACIRA ALIMENTOS LTDA | Feb 2026 | 455 | 0 |
| GUADALUOE MOSQUERA | Jan 2025 | 142 | 0 |
| GUADALUPE GARCIA | Jan 2025 | 94 | 0 |
| GUAGNZHOU WEISEN DIANZISHANGWU CO., LTD | Sep 2022 | 129 | 0 |
| GUALA CLOSURES AUSTRALIA PTY LTD | May 2026 | 363 | 2 |
| GUALA CLOSURES DGS POLAND S.A | May 2026 | 1,058 | 19 |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,456 | 20 |
| GUALA CLOSURES NORTH AMERICA | May 2026 | 942 | 41 |
| GUALA CLOSURES SPA | May 2026 | 1,490 | 18 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | MAEUS02929763 | 616E | Regular Bill | MAEU | 9525924 | AL QIBLA EXPRESS | 2026-05-25 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 17 CTN | 49 LB | Container Yard | UHM LTD | GU USA LLC | GU USA LLC | BOXER BRIEFSSTRIPE2ST ITEM CODE 371360749(6 305) STYLE 65376F042A PO P6526360749001 DO D652636074900101 HS CODE 6107.11 FAB 9 5 ... | |
| 2026-05-26 | MAEUS02929759 | 616E | Regular Bill | MAEU | 9525924 | AL QIBLA EXPRESS | 2026-05-25 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 17 CTN | 49 LB | Container Yard | UHM LTD | GU USA LLC | GU USA LLC | BOXER BRIEFSBICOLORST ITEM CODE 371360743(6 303) STYLE 65376F044A PO P6526360743001 DO D652636074300101 HS CODE 6107.11 FAB 9 5 ... | |
| 2026-05-26 | MAEUS02929758 | 616E | Regular Bill | MAEU | 9525924 | AL QIBLA EXPRESS | 2026-05-25 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 54 CTN | 155 LB | Container Yard | UHM LTD | GU USA LLC | GU USA LLC | BOXER BRIEFSSTRIPED WAISTBANDST ITEM CODE 3 71360742(6304) STYLE 65376F043A PO P65263 60742001 DO D652636074200101 HS CODE 6107.... | |
| 2026-05-26 | MAEUS02882902 | 616E | Regular Bill | MAEU | 9525924 | AL QIBLA EXPRESS | 2026-05-25 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 25 CTN | 69 LB | Container Yard | UHM LTD | GU USA LLC | GU USA LLC | STYLEDRY BOXER BRIEFS ITEM CODE 371358923(6 209) STYLE 65376N010C PO P6526358923005 DO D652635892300501 HS CODE 6107.12 FAB 9 0 ... | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | MAEU264841123 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9320697 |
| Vessel Name | OSAKA EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAIPHONG - LACH H |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1499 LB |
| Weight in KG | 680 KG |
| Quantity | 68 CTN |
| Volume | 174 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRSU7134184 |
| Commodity Description |
WS CROPPED JACKETMN HS CODE ORDER NO P652636 0873002 STYLE NO 65216F012A 620240 WS BABY JACKET8MN ORDER NO P6526360871001 STYLE NO 65216F032C 620433 FREIGHT AND DESTINATION FE E PREPAID AT XXXXX. PAYER XXXXXXXXXXXXXXXXXX S AKASAKA TAMEIKE TOWER 10F 2177 AKASAKA MIN ATOKU TOKYO 1070052 FAX XXXXXXXXXX ATTN DJPF |
| Shipper Name | MAERSK LOGISTICS SERVICES VIETNAM |
|---|---|
| Address Line 1 | FLOOR 1617 COMMERCIAL SERVICE BUIL |
| City | HO CHI MINH CITY |
| State Province | NA |
| Zip Code | 70000 |
| Country Code | VN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | VNAIR@MAERSK.COM |
| Shipper Name | MAERSK LOGISTICS SERVICES VIETNAM |
|---|---|
| Address Line 1 | FLOOR 1617 COMMERCIAL SERVICE BUIL |
| City | HO CHI MINH CITY |
| State Province | NA |
| Zip Code | 70000 |
| Country Code | VN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 84835203999 |
| Consignee Name | GU USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 38 GANSEVOORT STREET NEW YORK NY 10 |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 100141498 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 18048097137 |
| Consignee Name | GU USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 38 GANSEVOORT STREET NEW YORK NY 10 |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 100141498 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | FASTRETAILING.US@LNS.MAER |
| Notify Party Name | DAMCO USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | CROSS ISLAND PLAZA SUITE 308 13333 |
| City | ROSEDALE |
| State Province | NY |
| Zip Code | 114221465 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 17184251020 |
| Notify Party Name | DAMCO USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | CROSS ISLAND PLAZA SUITE 308 13333 |
| City | ROSEDALE |
| State Province | NY |
| Zip Code | 114221465 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | DOLORES.ENCINARES@LNS.MAE |
| Container Number | MRSU7134184 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN0950639 |
| Seal Number 1 | VN0950639 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WS CROPPED JACKETMN HS CODE ORDER NO P652636 0873002 STYLE NO 65216F012A 620240 WS BABY JACKET8MN ORDER NO P6526360871001 STYLE NO 65216F032C 620433 FREIGHT AND DESTINATION FE E PREPAID AT XXXXX. PAYER XXXXXXXXXXXXXXXXXX S AKASAKA TAMEIKE TOWER 10F 2177 AKASAKA MIN ATOKU TOKYO 1070052 FAX XXXXXXXXXX ATTN DJPF |
| Additional Cargo 1 | RUSLNS.MAERSK.COM COMPANY LIMITED OB YEN OF XXXXXX CO. LTD PHAM VAN DONG ROAD HUNG DAO W ARD XXXXXXXX CITY XXXXXXX ()NAMCHBUNILNS.MA ERSK.COM |
| Marks and Numbers 1 | PO NUMBER GROSS WEIGHT NET WEIGHT MEASUREM ENT |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 938 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 10 | 2026-04-30 |
| New York, New York | 7 | 2025-03-03 |
| Long Beach, California | 4 | 2026-04-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 320 | 2026-05-20 |
| Vung Tau Vietnam | 154 | 2026-05-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 154 | 2026-02-20 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 109 | 2026-04-29 |
| Shanghai China (Mainland) | 80 | 2026-04-28 |
| Ningbo China (Mainland) | 31 | 2026-05-15 |
| Singapore Singapore | 31 | 2026-05-15 |
| Xiamen China (Mainland) | 28 | 2025-03-04 |
| Hong Kong Hong Kong | 19 | 2026-05-18 |
| Haiphong Vietnam | 9 | 2026-04-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Gu USA LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GU USA LLC | 38 GANSEVOORT STREET NEW YORK, NY 10014, UNITED STATES | 2026-04-15 | 357 |
| GU USA LLC | 38 GANSEVOORT STREET 10014 NEW YORK NEW YORK NY 100141498 US | 2026-05-20 | 98 |
| GU USA LLC | 2026-05-20 | 86 | |
| GU USA LLC | 2026-02-20 | 85 | |
| GU USA LLC | 2025-12-09 | 76 | |
| GU USA LLC | 2025-12-29 | 68 | |
| GU USA LLC | 2025-07-22 | 61 | |
| GU USA LLC | 2026-03-19 | 57 | |
| GU USA LLC | 2025-09-22 | 47 | |
| GU USA LLC | 2026-03-19 | 44 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Gu USA LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 740 | |
| 2025-09-24 | 22 | |
| 2024-10-28 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||