There are a total of 67 bills of lading on file for Guangzhou Dawie Import And Export C between June 13th, 2023 and May 15th, 2026.
Of those 67 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 67 |
|---|---|
| Shipper Records | 67 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 13th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 31 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Guangzhou Dawie Import And Export C, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Guangzhou Dawie Import And Export C in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ICE PLASTIC INC | May 2026 | 71 | 67 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Dawie Import And Export C.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU COPCO TRADING CO., LIMITE | Sep 2025 | 237 | 0 |
| GUANGZHOU COUNSELOR TRADING | Apr 2026 | 584 | 33 |
| GUANGZHOU CREMONA VIOLIN CO.LTD | Feb 2026 | 293 | 1 |
| GUANGZHOU DAAN IMPORT AND EXPORT TR | Feb 2026 | 130 | 0 |
| GUANGZHOU DAHAECARGO INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD | May 2026 | 70 | 3 |
| GUANGZHOU DANTEL TRADE | Apr 2026 | 66 | 14 |
| GUANGZHOU DANYU CLOTHING CO.,LTD | May 2026 | 189 | 3 |
| GUANGZHOU DAOKAI TRADING CO., LTD. | Mar 2026 | 267 | 1 |
| GUANGZHOU DAQIAN ZHUOER NETWORK TECHNOLOGY | Aug 2025 | 152 | 0 |
| GUANGZHOU DASHENG INTERNATIONAL SUP | May 2026 | 272 | 45 |
| GUANGZHOU DAXIN HEALTH TECHNOLOGY CO., LTD. | Aug 2025 | 136 | 0 |
| GUANGZHOU DAY DAY TRADING | May 2026 | 89 | 44 |
| GUANGZHOU DEDAO TRADING CO., LTD | Apr 2026 | 85 | 3 |
| GUANGZHOU DEHE INTERNATIONAL SUPPLY | May 2026 | 206 | 105 |
| GUANGZHOU DEHUAN TECHNOLOGY CO. | Sep 2024 | 689 | 0 |
| GUANGZHOU DENGFENGZHAOJI CO | Mar 2026 | 199 | 1 |
| GUANGZHOU DENSO CO., LTD | May 2026 | 148 | 3 |
| GUANGZHOU DEX SPORTS CO.,LTD | May 2026 | 79 | 1 |
| GUANGZHOU DICALLO CO.,LTD | Apr 2026 | 204 | 2 |
| GUANGZHOU DILUKE TRADING CO.,LTD | May 2026 | 185 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-05 | HDUJSLA26JY00904 | DWSHSLA26JY00904 | 2602E | House Bill | DWSH | 9349875 | PONA | 2026-03-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 931 CTN | 10,871 KG | GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C | ICE PLASTIC INC | ICE PLASTIC INC | WOMEN'S JACKET | |
| 2026-02-21 | COSU6443960090 | FGFQSHOG26020065 | 070E | House Bill | FGFQ | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-02-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,065 CTN | 15,414 KG | House to House | GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C | ICE PLASTIC INC | ICE PLASTIC INC | WOMEN'S JACKET |
| 2026-02-09 | MATS8626610000 | YJIFJY8626610 | 022E | House Bill | YJIF | 9349801 | MATSON WAIKIKI | 2026-02-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,000 CTN | 9,996 KG | Container Yard | GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C | ICE PLASTIC INC | ICE PLASTIC INC | WOMEN'S JACKET |
| 2026-01-24 | COSU6440155360 | SSBPSHSS26010023 | 110E | House Bill | SSBP | 9345415 | COSCO EUROPE | 2026-01-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,838 CTN | 13,795 K | GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C | ICE PLASTIC INC | ICE PLASTIC INC | WOMEN'S JACKET | |
| Run Date | 2026-04-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-01 |
| Trade Update Date | 2026-03-17 |
| Master BOL # | COSU9506363040 |
|---|---|
| House BOL # | CHIASEF260313437 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHIA |
| Voyage # | 081E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CSCL SOUTH CHINA SEA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8134 KG |
| Weight in KG | 8,134 KG |
| Quantity | 1000 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU0227119 |
| Commodity Description |
WOMEN'S JACKET |
| Shipper Name | GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | CO. LTD ROOM 102,NO. 584 BAIYUN AV |
| Address Line 2 | ENUE NORTH ROAD,BAIYUN DISTRICT, GU |
| Address Line 3 | ANGZHOU |
| Consignee Name | ICE PLASTIC INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1338W COWLES ST LONG BEACH,CA 90813 |
| Address Line 2 | 2235103036@QQ.COM |
| Notify Party Name | ICE PLASTIC INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1338W COWLES ST LONG BEACH,CA 90813 |
| Address Line 2 | 2235103036@QQ.COM |
| Container Number | OOCU0227119 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CV665506 |
| Seal Number 1 | CV665506 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WOMEN'S JACKET |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 620432 | 00162680 | 0000008134 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 36 | 2026-05-16 |
| Los Angeles, California | 22 | 2026-03-05 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2026-01-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 50 | 2026-05-16 |
| Yantian China (Mainland) | 7 | 2026-01-07 |
| Yangshan China (Mainland) | 7 | 2025-08-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2024-06-11 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2024-07-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Dawie Import And Export C that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C | ROOM 102, NO. 584 BAIYUN AVENUE NOR TH ROAD,BAIYUN DISTRICT,GUANGZHOU,C N | 2026-05-16 | 17 |
| GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C | ROOM 102, NO. 584 BAIYUN AVENUE NOR TH ROAD, BAIYUNDISTRICT, GUANGZHOU, SHANGHAI,CN | 2026-03-05 | 8 |
| GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C | 2025-09-29 | 4 | |
| GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C | 2026-01-07 | 4 | |
| GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C | 2026-01-24 | 3 | |
| GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C | 2025-08-30 | 3 | |
| GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT | 2026-04-02 | 14 | |
| GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT C | 2025-04-07 | 2 | |
| GUANGZHOU DAWIE IMPORT AND EXPORT CO. LTD | 2024-07-18 | 1 | |
| GUANGZHOU DAWIE IMPORT | 2025-03-07 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||