There are a total of 463 bills of lading on file for Guangzhou Nagase Trading Limited between July 17th, 2014 and May 14th, 2026.
Of those 463 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 463 |
|---|---|
| Shipper Records | 461 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 17th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 87 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Guangzhou Nagase Trading Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Guangzhou Nagase Trading Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KASAI NA INC. | May 2026 | 623 | 233 |
| KASAI NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 1,450 | 209 |
| Oct 2021 | 2 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Nagase Trading Limited.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | HLCUSHA2509GGKV8 | SMMBSSHA7403963 | 614E | House Bill | SMMB | 9320233 | GJERTRUD MAERSK | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 30 PKG | 16,761 KG | Container Yard | GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED | KASAI NORTH AMERICA, INC. | KASAI NORTH AMERICA, INC. | GLASS MAT, 100 G/M DENSITY YAA1550LGLASS MAT, 230 G/M DENSITY YAC1550LGLASS MAT 135GSM W1 500MM YAB1500LYR |
| 2026-05-15 | HLCUSHA2509GGKR3 | SMMBSSHA7403975 | 614E | House Bill | SMMB | 9320233 | GJERTRUD MAERSK | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 30 PKG | 16,368 KG | Container Yard | GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED | KASAI NORTH AMERICA, INC. | KASAI NORTH AMERICA, INC. | GLASS MAT 230GSM W1500MM YAC1500LYR |
| 2026-05-08 | HLCUSHA2509GGMV4 | SMMBSSHA7371718 | 612E | House Bill | SMMB | 9408841 | KANDLA EXPRESS | 2026-05-07 | NORFOLK, VIRGINIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 30 PKG | 16,368 KG | Container Yard | GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED | KASAI NORTH AMERICA, INC. | GLASS MAT 230GSM W1500MM YAC1500LYRHLCUSHA25 09GGMV4P246117 | |
| 2026-05-01 | HLCUSHA2509GGKZ1 | SMMBSSHA7403942 | 613E | House Bill | SMMB | 9308649 | MAERSK SINGAPORE | 2026-04-30 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 25 PKG | 10,936 KG | House to House | GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED | KASAI NORTH AMERICA, INC. | KASAI NORTH AMERICA, INC. | LAMP ASSY DOOR STEP NZALAMP ASSY DOOR STEP NZAGLASS MAT ROLL-G/M YAA RGLASS MAT LY-F YA-F__(CHINA)LED ILLMINAT ION ASSY A SACP/P... |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-31 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | HLCUSHA2509GGYZ9 |
|---|---|
| House BOL # | SMMBSSHA7403981 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SMMB |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9320697 |
| Vessel Name | OSAKA EXPRESS |
| Vessel Country | DE |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16368 KG |
| Weight in KG | 16,368 KG |
| Quantity | 30 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU7078586 |
| Commodity Description |
GLASS MAT 230GSM W1500MM YAC1500LYRHLCUSHA25 09GGYZ9P246304 |
| Shipper Name | GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1201,1202&1208 R&F CENTER, NO. |
| Address Line 2 | 10 HUAXIA ROAD |
| Address Line 3 | PEARL RIVER NEW TOWN,TIANHE DISTRI |
| Address Line 4 | CT |
| City | GUANGZHOU |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 020-38780022-109 |
| Consignee Name | KASAI NORTH AMERICA, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1225 GARRISON DRIVE |
| City | HUNTSVILLE |
| State Province | AL |
| Zip Code | 35801 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 81-467-75-1127 |
| Notify Party Name | KASAI NORTH AMERICA, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1225 GARRISON DRIVE |
| City | HUNTSVILLE |
| State Province | AL |
| Zip Code | 35801 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 81-467-75-1127 |
| Container Number | TXGU7078586 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6238848 |
| Seal Number 1 | HLK6238848 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | GLASS MAT 230GSM W1500MM YAC1500LYRHLCUSHA25 09GGYZ9P246304 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 701915 | 00000000 | 0000016368 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 308 | 2026-05-01 |
| Norfolk, Virginia | 48 | 2026-05-08 |
| Los Angeles, California | 44 | 2025-02-24 |
| Long Beach, California | 25 | 2025-01-25 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2026-05-15 |
| Seattle, Washington | 9 | 2024-08-20 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2025-03-25 |
| Charleston, South Carolina | 5 | 2022-04-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 400 | 2026-05-15 |
| Yantian China (Mainland) | 50 | 2025-09-30 |
| Pusan South Korea | 4 | 2025-03-27 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2022-09-27 |
| Piraeus Greece | 2 | 2021-08-03 |
| Vancouver, BC Canada | 2 | 2019-05-09 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2022-03-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2021-10-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Nagase Trading Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED | ROOM 1201,1202&1208 R&F CENTER, NO. 10 HUAXIA ROAD PEARL RIVER NEW TOWN,TIANHE DISTRI CT GUANGZHOU CN 020-38780022-109 | 2026-05-15 | 349 |
| GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED | ROOM 1704, GDH BAY CITY CENTRE, 21 ZHUJIANG WESTROAD, TIANHE DISTRICT, GUANGZHOU,CN | 2025-09-30 | 3 |
| GUANGZHOU NAGASE TRADING LTD. | 2016-06-06 | 14 | |
| GUANGZHOU NAGASE TRADING LTD. | 2025-04-04 | 12 | |
| GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED | 2023-01-11 | 12 | |
| GUANGZHOU NAGASE TRADING LTD | 2022-08-15 | 9 | |
| GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED | 2025-03-27 | 6 | |
| GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED | 2022-11-05 | 6 | |
| GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED | 2022-11-24 | 6 | |
| GUANGZHOU NAGASE TRADING LIMITED | 2022-07-07 | 5 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||