There are a total of 771 bills of lading on file for Guangzhou New Story Trading between January 12th, 2022 and May 13th, 2026.
Of those 771 bills of lading, 14 were within the past 30 days and 278 were within the past 90 days.
| Total Records | 771 |
|---|---|
| Shipper Records | 771 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 12th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 14 |
| Records in Last 90 Days | 278 |
| Records in the Past Year | 770 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU NEW STORY TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guangzhou New Story Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guangzhou New Story Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SUMMIT TRADING INC | May 2026 | 691 | 149 |
| LX GLOBAL INC | May 2026 | 2,977 | 97 |
| BIANCHI TRADING CO LTD | May 2026 | 1,053 | 88 |
| HBD GLOBAL TRADING INC | Apr 2026 | 811 | 57 |
| OLYMPE IMPORT CORP | Apr 2026 | 59 | 34 |
| TAIDIXIONG SERVICE INC | Apr 2026 | 77 | 32 |
| HONG USA INC | May 2026 | 213 | 28 |
| AUPA CAMINITO LIMITED | Apr 2026 | 60 | 22 |
| SATANG TRADING LLC | May 2026 | 105 | 20 |
| HAIYU TRADING INC | May 2026 | 66 | 20 |
| HONGYE USA INC | Apr 2026 | 202 | 19 |
| GLOBAL NEXUS INTERNATIONAL INC | Mar 2026 | 29 | 18 |
| BRIGHT RIDGE ALLIANCE INC | Apr 2026 | 112 | 18 |
| DUOLINE INTL INC | May 2026 | 374 | 16 |
| MERCI GLOBAL TRADING INC | Apr 2026 | 56 | 14 |
| KENITRA SOLUTIONS INC | Apr 2026 | 48 | 14 |
| VANMO NETWORK INC | May 2026 | 166 | 13 |
| EEYEEXPORTERSLLC | Apr 2026 | 15 | 13 |
| AETERNUM HOLDINGS LLC | May 2026 | 244 | 10 |
| ZHUOLIN SERVICE INC | Mar 2026 | 53 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou New Story Trading.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | ONEYSZPG67853400 | CGLSCSZ26031433 | 104E | House Bill | CGLS | 9321251 | MOL CELEBRATION | 2026-05-06 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 921 CTN | 11,252 KG | Container Yard | GUANGZHOU NEW STORY TRADING | SATANG TRADING LLC | PHONE CASE | |
| 2026-05-07 | COSU6446813030 | CGLSCSH26030771 | 003E | House Bill | CGLS | 9949754 | OOCL TULIP | 2026-05-06 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 815 CTN | 12,330 KG | House to House | GUANGZHOU NEW STORY TRADING | HONG USA INC | PHONE CASE | |
| 2026-05-07 | COSU6446813100 | CGLSCSH26030778 | 003E | House Bill | CGLS | 9949754 | OOCL TULIP | 2026-05-06 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 843 CTN | 12,765 KG | House to House | GUANGZHOU NEW STORY TRADING | HONG USA INC | PHONE CASE | |
| 2026-05-07 | COSU6446710076 | CGLSCSZ26030683 | 003E | House Bill | CGLS | 9949754 | OOCL TULIP | 2026-05-06 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,119 CTN | 13,264 KG | House to House | GUANGZHOU NEW STORY TRADING | HONG USA INC | PHONE CASE | |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | ONEYSZPG64610600 |
|---|---|
| House BOL # | CGLSCSZ26031435 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CGLS |
| Voyage # | 104E |
| IMO # | 9321251 |
| Vessel Name | MOL CELEBRATION |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13162 KG |
| Weight in KG | 13,162 KG |
| Quantity | 887 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU1861921 |
| Commodity Description |
PHONE CASE |
| Shipper Name | GUANGZHOU NEW STORY TRADING CO., LT |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 2203,NO. 13 ZEXI STREET,HANXI |
| Address Line 2 | VILLAGE(HANXI COMMERCIAL CENTER),ZH |
| Address Line 3 | ONGCUN STREET,PANYU,GUANGZHOU,CN |
| Consignee Name | SATANG TRADING LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 375 REDONDO AVE NUM 1011 LONG BEAC |
| Address Line 2 | H,CA 90814,LONG BEACH, ,US |
| Container Number | FFAU1861921 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDS82817 |
| Seal Number 1 | CNDS82817 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PHONE CASE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 346 | 2026-04-16 |
| Los Angeles, California | 313 | 2026-05-01 |
| Newark, New Jersey | 81 | 2026-05-14 |
| Savannah, Georgia | 18 | 2026-05-05 |
| Houston, Texas | 12 | 2026-05-07 |
| Oakland, California | 1 | 2022-01-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 326 | 2026-05-14 |
| Nansha China (Mainland) | 223 | 2026-04-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 124 | 2026-05-07 |
| Ningbo China (Mainland) | 94 | 2026-04-24 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-03-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou New Story Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU NEW STORY TRADING | , LT ROOM 2203, NO. 13 ZEXI STREET, HANX I VILLAGE (HANXI COMMERCIAL CENTER) , ZHONGCUN STREET, PANYU DISTRICT, | 2026-04-30 | 162 |
| GUANGZHOU NEW STORY TRADING | , LT ROOM 2203, NO. 13 ZEXI STREET, HANX I VILLAGE (HANXI COMMERCIAL CENTER) , ZHONGCUN STREET, PANYU DISTR,CN | 2026-04-16 | 141 |
| GUANGZHOU NEW STORY TRADING | 2026-04-14 | 84 | |
| GUANGZHOU NEW STORY TRADING | 2026-05-14 | 50 | |
| GUANGZHOU NEW STORY TRADING | 2026-03-23 | 46 | |
| GUANGZHOU NEW STORY TRADING | 2026-04-15 | 45 | |
| GUANGZHOU NEW STORY TRADING | 2026-03-23 | 34 | |
| GUANGZHOU NEW STORY TRADING | 2026-03-19 | 29 | |
| GUANGZHOU NEW STORY TRADING | 2026-05-07 | 27 | |
| GUANGZHOU NEW STORY TRADING | 2026-04-16 | 26 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||