There are a total of 1,354 bills of lading on file for Guangzhou Napoleon Steel Co Ltd between November 1st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,354 bills of lading, 21 were within the past 30 days and 57 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,354 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,355 |
| Consignee Records | 3 |
| Notify Party Records | 21 |
| First Shipment on File | Nov 1st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 21 |
| Records in Last 90 Days | 57 |
| Records in the Past Year | 163 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU NAPOLEON STEEL CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with Guangzhou Napoleon Steel Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with Guangzhou Napoleon Steel Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WOLF STEEL LTD | May 2026 | 1,789 | 433 |
| COSTCO WHOLESALE CANADA LTD | May 2026 | 108,996 | 333 |
| WOLF STEEL USA | May 2026 | 424 | 28 |
| HOME DEPOT OF CANADA INC | May 2026 | 11,877 | 19 |
| LG SOURCING, INC. | Jun 2025 | 181,765 | 14 |
| RONA INC | May 2026 | 16,052 | 9 |
| WOLF STEEL ACQUISITION, LLC | May 2026 | 12 | 7 |
| CANAC-MARQUIS GRENIER LTEE | May 2026 | 4,141 | 6 |
| GUANGZHOU NAPOLEON TRADING LTD | May 2026 | 349 | 5 |
| GROUPE BMTC INC | May 2026 | 2,121 | 4 |
| COSTCO WHOLESALE | May 2026 | 48,510 | 3 |
| NET DIRECT MERCHANTS | May 2026 | 1,628 | 2 |
| GROUPE BMR INC. | Mar 2026 | 1,619 | 2 |
| YATAI HANMA LASER GROUP CO., LIMITE | Aug 2024 | 39 | 1 |
| TUKATECH | Mar 2026 | 129 | 1 |
| Sep 2025 | 10 | 1 | |
| KENT DISTRIBUTION CENTRE | May 2026 | 799 | 1 |
| BJ'S WHOLESALE CLUB, INC. | May 2026 | 41,024 | 1 |
| 32 C.D.DRUMMONDVILLE | May 2025 | 191 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Napoleon Steel Co Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | MEDUWH901326 | 616A | Simple BOL FROB | MEDU | 9484948 | EXPRESS ATHENS | 2026-05-16 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 132 CTN | 12,038 K | House to House | GUANGZHOU NAPOLEON STEEL | COSTCO WHOLESALE CANADA LTD | RUSSELL A. FARROW LTD | BBQ GRILLS - BBQ GRILLS H.S.CODE:732111 PO#00 5730919298 | |
| 2026-05-19 | MEDUWH877245 | 616A | Simple BOL FROB | MEDU | 9484948 | EXPRESS ATHENS | 2026-05-16 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 132 CTN | 12,038 K | House to House | GUANGZHOU NAPOLEON STEEL | COSTCO WHOLESALE CANADA LTD | RUSSELL A. FARROW LTD | BBQ GRILLS - BBQ GRILLS H.S.CODE : 732111 PO# XXXXXXXXXXXX | |
| 2026-05-19 | MEDUWH877252 | 616A | Simple BOL FROB | MEDU | 9484948 | EXPRESS ATHENS | 2026-05-16 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 132 CTN | 12,038 K | House to House | GUANGZHOU NAPOLEON STEEL | COSTCO WHOLESALE CANADA LTD | RUSSELL A. FARROW LTD | BBQ GRILLS - BBQ GRILLS HS CODE:732111 PO#005 710919204 | |
| 2026-05-16 | ONEYSZPG73143700 | 020E | Simple BOL FROB | ONEY | 9792618 | YM TUTORIAL | 2026-05-15 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 132 CTN | 12,038 KG | Pier to House | GUANGZHOU NAPOLEON STEEL | COSTCO WHOLESALE CANADA LTD. | RUSSELL A FARROW LTD. | GAS BURNERS OR RANGES, DOMESTIC, IRON OR STEE L AND BBQ GRILLS | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | MEDUYO643009 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 617A |
| IMO # | 9619476 |
| Vessel Name | MSC ANTIGUA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12038 K |
| Weight in KG | 12,038 KG |
| Quantity | 132 CTN |
| Volume | 62 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CXDU2166500 |
| Commodity Description |
BBQ GRILLS - BBQ GRILLS HS CODE 732111 PO#010 340919080 |
| Shipper Name | GUANGZHOU NAPOLEON STEEL CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO69 HEFENG RD,YONGHE DEVELOPMENT Z |
| Address Line 2 | GUANGZHOU 44 510000 CHINA |
| Consignee Name | COSTCO WHOLESALE CANADA LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | DEPOT 1034 1003 HAMILTON BLVD NE |
| Address Line 2 | AIRDRIE AB T4A 0G2 CANADA |
| Notify Party Name | RUSSELL A. FARROW LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 106 EARL THOMPSON ROAD |
| Address Line 2 | AYR ON N0B 1E0 CANADA |
| Notify Party Name | SCHENKER OF CANADA LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 1030 W GEORGIA ST STE 600 |
| Address Line 2 | VANCOUVER BC V6E 2Y3 CANADA |
| Container Number | CXDU2166500 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27812121 |
| Seal Number 1 | FJ27812121 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BBQ GRILLS - BBQ GRILLS HS CODE 732111 PO#010 340919080 |
| Marks and Numbers 1 | NAPOLEON SAME |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 732111 | 00240768 | 0000012038 K |
| 732111 | 00240768 | 0000012038 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 545 | 2026-05-16 |
| Seattle, Washington | 542 | 2026-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 120 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 43 | 2026-02-12 |
| Long Beach, California | 40 | 2024-11-15 |
| Los Angeles, California | 29 | 2025-06-27 |
| Miami, Florida | 17 | 2024-12-23 |
| Savannah, Georgia | 9 | 2022-02-28 |
| Jacksonville, Florida | 2 | 2024-04-12 |
| Portland, Oregon | 2 | 2022-01-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 1,127 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 121 | 2021-07-20 |
| Pusan South Korea | 35 | 2025-12-03 |
| Nansha China (Mainland) | 32 | 2022-01-29 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 8 | 2022-04-30 |
| Huangpu China (Mainland) | 7 | 2020-05-05 |
| Yangshan China (Mainland) | 6 | 2025-10-27 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2021-11-05 |
| Vancouver, BC Canada | 3 | 2023-06-05 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2022-01-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Napoleon Steel Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU NAPOLEON STEEL CO LTD | NO.69 HEFENG ROAD GUANGZHOU, 510000 CN | 2025-05-12 | 393 |
| GUANGZHOU NAPOLEON STEEL CO., LTD. | NO.69 HEFENG ROAD YONGHE ZONE GUANGZHOU 510000 CN | 2025-10-02 | 196 |
| GUANGZHOU NAPOLEON STEEL CO., LTD | 2015-02-16 | 127 | |
| GUANGZHOU NAPOLEON STEEL CO LTD | 2022-09-02 | 124 | |
| GUANGZHOU NAPOLEON STEEL CO., LTD | 2025-08-07 | 65 | |
| GUANGZHOU NAPOLEON STEEL | 2026-05-23 | 48 | |
| GUANGZHOU NAPOLEON STEEL | 2026-05-22 | 46 | |
| GUANGZHOU NAPOLEON STEEL CO.,LTD | 2025-05-15 | 31 | |
| GUANGZHOU NAPOLEON STEEL CO., LTD | 2013-02-23 | 30 | |
| GUANGZHOU NAPOLEON STEEL CO.,LTD. | 2019-07-13 | 23 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Guangzhou Napoleon Steel Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-03 | 3 | |
| 2025-03-10 | 4 | |
| 2022-09-02 | 124 | |
| 2018-03-23 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||