There are a total of 263 bills of lading on file for Guangzhou Qianhong Trading Co., Ltd between January 4th, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 263 bills of lading, 21 were within the past 30 days and 39 were within the past 90 days.
| Total Records | 263 |
|---|---|
| Shipper Records | 249 |
| Consignee Records | 14 |
| Notify Party Records | 7 |
| First Shipment on File | Jan 4th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 21 |
| Records in Last 90 Days | 39 |
| Records in the Past Year | 80 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU QIANHONG TRADING CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guangzhou Qianhong Trading Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guangzhou Qianhong Trading Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CLOUD DOT (HONG KONG) LIMITED | Aug 2025 | 159 | 54 |
| ZENHM INTERNATION LIMITED | May 2026 | 42 | 42 |
| LEXINGTON TRADING INC | Sep 2024 | 67 | 39 |
| BOHTS | Jan 2025 | 304 | 23 |
| IBS SUPPLIES, INC | May 2026 | 851 | 20 |
| ACHIEVE TRADING INC | May 2026 | 163 | 15 |
| LEPRO INNOVATION HOLDING LIMITED | May 2026 | 76 | 14 |
| REFOR CORP | Dec 2023 | 51 | 7 |
| LIANDA SUPPLY CHAIN INC | Jul 2023 | 296 | 7 |
| May 2025 | 8 | 6 | |
| YUNSONG TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 93 | 5 |
| BMT BUSINESS INC | Jul 2025 | 514 | 5 |
| FRIENDS MARKETING INC | May 2026 | 989 | 3 |
| ECHO GROVE INC | May 2026 | 476 | 3 |
| SKYTRAILS INC. | May 2026 | 598 | 2 |
| S3 HOLDING LLC | May 2026 | 1,118 | 2 |
| MOMENTTIER INC. | May 2026 | 202 | 2 |
| LONGWAY INTERNATIONAL TRADE HONGKON | May 2026 | 607 | 2 |
| JIAN HUI TECH INC | May 2026 | 439 | 2 |
| GALACTICGLOW INC | May 2026 | 263 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Qianhong Trading Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU POPICORNS TECHNOLOGY CO | May 2026 | 5,685 | 210 |
| GUANGZHOU POVISON TECHNOLOGY LIMITE | May 2026 | 2,102 | 363 |
| GUANGZHOU PRESIDENT ENTERPRISES CORP. | May 2026 | 401 | 3 |
| GUANGZHOU PRODECO GROUP CO.,LTD | May 2026 | 175 | 18 |
| GUANGZHOU PROFOL FILMS CO.,LTD | Apr 2026 | 427 | 1 |
| GUANGZHOU PYDLIFE HOUSEWARE CO. | May 2026 | 316 | 23 |
| GUANGZHOU QG INTERNATIONAL SHIPPING CO., LTD. | May 2026 | 2,629 | 21 |
| GUANGZHOU QIAMAO TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 700 | 5 |
| GUANGZHOU QIANBAIHUI TRADING | May 2026 | 64 | 15 |
| GUANGZHOU QIANCHENG TECHNOLOGY CO | Jan 2025 | 71 | 0 |
| GUANGZHOU QIANRUI LEATHER CO.,LTD | Jul 2023 | 369 | 0 |
| GUANGZHOU QIANYANG METALS & MACHINE | May 2026 | 310 | 10 |
| GUANGZHOU QIAOBAYOUCHUANG TECHNOLOGY CO.,LTD | Nov 2023 | 354 | 0 |
| GUANGZHOU QIBAO E-COMMERCE | May 2026 | 83 | 73 |
| GUANGZHOU QIKE INT'L TRADE CO., LTD | Apr 2026 | 100 | 5 |
| GUANGZHOU QINGHAN ELECTRONIC TEC | May 2026 | 90 | 28 |
| GUANGZHOU QINGKUAI ELECTRONIC COMMERCE CO.,LTD | May 2026 | 505 | 51 |
| GUANGZHOU QINGZHOU AIR MOLD CO. | Mar 2025 | 77 | 0 |
| GUANGZHOU QIQING TRADING | May 2026 | 255 | 210 |
| GUANGZHOU QIWEN TECHNOLOGY | May 2026 | 77 | 43 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | OOLU2326259790 | SYLCES2604RV27 | 163E | House Bill | SYLC | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 64 CTN | 725 KG | GUANGZHOU QIANRONG TRADING | GALACTICGLOW INC | GALACTICGLOW INC | LAMP | |
| 2026-05-20 | COSU6450378259 | SYLCES26044P99 | 163E | House Bill | SYLC | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 166 CTN | 1,555 KG | GUANGZHOU QIANRONG TRADING | MOMENTTIER INC. | MOMENTTIER INC. | FLASHLIGHT | |
| 2026-05-19 | HDMUHKGM56056800 | AMZDCN26C5QJRM3T | 0100E | House Bill | AMZD | 9337468 | YM UPWARD | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 161 CTN | 2,133 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU QIANHONG TRADING | ZENHM INTERNATION LIMITED | ZENHM INTERNATION LIMITED | AUXILIARY DRESSING TOOLS AUXILIARY SUPPORT BELT CAR SAFETY HAMMER FOAM AIRPLANE MODEL GARDENING PUNCH TOOLS LIGHTWEIGHT CROSSBOD... |
| 2026-05-19 | HDMUHKGM65925700 | AMZDCN265UN7LHAB | 0100E | House Bill | AMZD | 9337468 | YM UPWARD | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 73 CTN | 1,167 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU QIANHONG TRADING | ZENHM INTERNATION LIMITED | ZENHM INTERNATION LIMITED | UMBRELLAS |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | EGLV149602653266 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26C6NPWHGB |
| Manifest Number | 559761 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 14520 |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MATCH |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | CNYTN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16125 KG |
| Weight in KG | 16,125 KG |
| Quantity | 1639 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU6308589 |
| Commodity Description |
LED BULBS LED BULBS LED HEADLAMP LED HEADLAMP LED DESK LAMP LED DESK LAMP LED BULBS |
| Shipper Name | LEPRO INNOVATION HOLDING LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 08,16/F APEC PLAZA,49 HOI YUEN R |
| Address Line 2 | OAD,KWUN TONG,KOWLOON |
| City | HONGKONG |
| State Province | HO |
| Zip Code | 999007 |
| Country Code | HK |
| Consignee Name | GUANGZHOU QIANRONG TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | . C/O FBA 4121 COYOTE CANYON ROAD |
| City | FONTANA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92336 |
| Country Code | US |
| Container Number | TGBU6308589 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCUSE8974 |
| Seal Number 1 | EMCUSE8974 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LED BULBS LED BULBS LED HEADLAMP LED HEADLAMP LED DESK LAMP LED DESK LAMP LED BULBS |
| Additional Cargo 1 | LED BULBS LED UV FLASHLIGHT LED UV FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED BULBS LED BULBS |
| Additional Cargo 2 | LED BULBS LED DESK LAMP LED DESK LAMP LED HEADLAMP LED HEADLAMP LED HEADLAMP LED HEADLAMP LED HEADLAMP |
| Additional Cargo 3 | LED HEADLAMP LED HEADLAMP LED HEADLAMP LED HEADLAMP LED CAMPING LANTERN LED CAMPING LANTERN LED CAMPING LANTERN LED LIGHT STRIP |
| Additional Cargo 4 | LED LIGHT STRIP LED LIGHT STRIP LED STRING LIGHT LED STRING LIGHT LED STRING LIGHT LED STRING LIGHT LED STRING LIGHT LED STRING LIGHT |
| Additional Cargo 5 | LED STRING LIGHT LED STRING LIGHT LED STRING LIGHT LED STRING LIGHT LED STRING LIGHT LED LIGHT STRIP LED LIGHT STRIP LED FLOOD LIGHT |
| Additional Cargo 6 | LED FLOOD LIGHT LED FLOOR LAMP LED FLASHLIGHT ALKALINE BATTERIES LED HEADLAMP LED HEADLAMP LED LIGHT STRIP LED LIGHT STRIP |
| Additional Cargo 7 | LED LIGHT STRIP LED LIGHT STRIP LED LIGHT STRIP LED UV FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT |
| Additional Cargo 8 | LED UV FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED UV FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT |
| Additional Cargo 9 | LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED UV FLASHLIGHT LED UV FLASHLIGHT LED UV FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT |
| Additional Cargo 10 | LED FLASHLIGHT LED UV FLASHLIGHT LED UV FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT |
| Additional Cargo 11 | LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT LED FLASHLIGHT |
| Marks and Numbers 1 | POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 |
| Marks and Numbers 2 | POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 |
| Marks and Numbers 3 | POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 |
| Marks and Numbers 4 | POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 |
| Marks and Numbers 5 | POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 |
| Marks and Numbers 6 | POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 |
| Marks and Numbers 7 | POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 POC2 |
| Marks and Numbers 8 | POC2 POC2 GYR2 GYR2 GYR2 GYR2 GYR2 LGB8 |
| Marks and Numbers 9 | LGB8 LGB8 LGB8 LGB8 CLT2 CLT2 CLT2 CLT2 |
| Marks and Numbers 10 | CLT2 FWA4 FWA4 FWA4 FWA4 FWA4 FWA4 FWA4 |
| Marks and Numbers 11 | ABE8 ABE8 ABE8 ABE8 ABE8 ABE8 ABE8 ABE8 |
| Marks and Numbers 12 | ABE8 ABE8 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 137 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 104 | 2026-05-20 |
| Oakland, California | 8 | 2024-04-06 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2023-09-19 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2026-04-24 |
| Seattle, Washington | 2 | 2025-09-08 |
| New York, New York | 2 | 2022-06-13 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2024-08-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 211 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 26 | 2026-05-11 |
| Shekou China (Mainland) | 14 | 2024-10-15 |
| Nansha China (Mainland) | 7 | 2025-04-29 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2023-08-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2023-07-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Qianhong Trading Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU QIANHONG TRADING CO., LTD | ROOM 201,BUILDING 1, NO.8 GUANGXING HONGMIAN ROAD,JINKENG, NANCUN TOWN GUANGZHOU 511442 CN | 2025-10-07 | 18 |
| GUANGZHOU QIANHONG TRADING CO., LTD | A2-301, HONGTU INDUSTRIAL PARK, NAN DA HIGHWAY, DASHISTREET, PANYU DIST RICT, GUANGZHOU | 2025-01-14 | 47 |
| GUANGZHOU QIANHONG TRADING CO., LTD | 2024-05-04 | 36 | |
| GUANGZHOU QIANHONG TRADING | 2026-03-12 | 23 | |
| GUANGZHOU WANHONG TRADING CO., LTD | 2024-08-22 | 14 | |
| GUANGZHOU QIANHONG TRADING | 2026-05-19 | 12 | |
| GUANGZHOU JIAN HONG TRADING LTD | 2023-12-20 | 11 | |
| GUANGZHOU JIAN HONG TRADING LTD | 2023-08-01 | 9 | |
| GUANGZHOU QIANHONG TRADING CO., LTD | 2024-09-19 | 8 | |
| GUANGZHOU QIANRONG TRADING | 2026-05-20 | 7 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Guangzhou Qianhong Trading Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-08-23 | 6 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||