There are a total of 2,629 bills of lading on file for Guangzhou QG International Shipping Co., Ltd. between November 16th, 2016 and May 15th, 2026.
Of those 2,629 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 21 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,629 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,654 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Nov 16th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 21 |
| Records in the Past Year | 230 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU QG INTERNATIONAL SHIPPING CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guangzhou QG International Shipping Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guangzhou QG International Shipping Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PROSHIPPING GROUP CORP. | May 2026 | 58,115 | 1,614 |
| BESTLINE SUPPLY CHAIN (USA) INC | May 2026 | 40,953 | 188 |
| S.F. SYSTEMS LTD. | May 2026 | 5,936 | 178 |
| NORTHSTAR FREIGHT INTERNATIONAL INC | May 2026 | 21,116 | 112 |
| CANAAN TRANSPORT GROUP INC. | May 2026 | 8,059 | 69 |
| PANDA LOGISTICS USA, INC. | May 2026 | 45,128 | 67 |
| DIMERCO EXPRESS (USA) CORP. | May 2026 | 50,980 | 62 |
| POWER LINK LOGISTIC INC. | May 2026 | 9,368 | 27 |
| COMFY LOGISTICS | May 2026 | 10,085 | 21 |
| US PACIFIC SHIPPING CORP. | May 2026 | 15,761 | 20 |
| SANTOVA LOGISTICS B.V. | May 2026 | 2,101 | 15 |
| EASYWAY INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 5,093 | 14 |
| GLOBAL GATE LOGISTICS INC | May 2026 | 1,868 | 12 |
| PRIME SHIPPING INTERNATIONAL INC | May 2026 | 47,643 | 10 |
| JUPITER INTERNATIONAL (USA) INC | May 2026 | 22,430 | 10 |
| GRAMTER INTL(USA)CO.,LTD. | May 2026 | 101,740 | 9 |
| FORDPOINTER SHIPPING (N.Y.) INC. | May 2026 | 54,906 | 9 |
| HAPPY INTERNATIONAL CORP. | May 2026 | 1,385 | 8 |
| ASLO USA CORP | May 2026 | 376 | 8 |
| ALONSO FORWARDING USA INC | May 2026 | 1,316 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou QG International Shipping Co., Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | ZIMUSHH32125885 | 21W | Master Bill | ZIMU | 9954151 | DANUBE | 2026-05-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 949 CTN | 27,818 LB | Pier to Pier | GUANGZHOU QG INTERNATIONAL | PROSHIPPING GROUP CORP. | PROSHIPPING GROUP CORP. | SKINTIFIC BRIGHTENING LIP SERUM SOFT MOCHA 6. 5ML SKINTIFIC BRIGHTENING LIP SERUM CORAL ROS E 6.5ML SKINTIFIC BRIGHTENING LIP SE... | |
| 2026-05-04 | ZIMUSHH32068043 | 21W | Master FROB | ZIMU | 9243394 | MSC DARIEN | 2026-05-03 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 928 PKG | 63,889 LB | GUANGZHOU QG INTERNATIONAL | COMFY LOGISTICS | COMFY LOGISTICS | 5 GALLON BLACK PAILS AND PRINTED PAILS THIS S HIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKAGING MATE RIALS. | ||
| 2026-04-30 | HDMUCANM71066600 | 0074E | Master Bill | HDMU | 9629902 | ONE COMMITMENT | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 17,883 KG | GUANGZHOU QG INTERNATIONAL SHIPPIN | CRESCO FREIGHT SYSTEM INC | CRESCO FREIGHT SYSTEM INC | SOLAR TITAN GAS TURBINE SHIPPER LOAD AND COUNT | ||
| 2026-04-21 | HDMUNBOZSTW45800 | 0010E | Master Bill | HDMU | 9955272 | HMM OPAL | 2026-04-19 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 480 PKG | 8,635 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU QG INTERNATIONAL SHIPPING | EARTHLINK CARGO AND CUSTOMS SERVICE | EARTHLINK CARGO AND CUSTOMS SERVICE | ATV TIRES SHIPPER LOAD AND COUNT | |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-03-19 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32075193 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master FROB |
| Carrier Code | ZIMU |
| Voyage # | 3W |
| IMO # | 9214898 |
| Vessel Name | MSC NICOLE X |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN (GD) |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 54454 LB |
| Weight in KG | 24,700 KG |
| Quantity | 529 PKG |
| Volume | 4662 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
BEAU5054291 ZCSU8755636 |
| Commodity Description |
GALLON GRAY PAIL CONE TOP QUART TIN CAN THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKAGING MAT ERIALS. GALLON GRAY PAIL CONE TOP QUART TIN CAN THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKAGING MAT ERIALS. |
| Shipper Name | GUANGZHOU QG INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | SHIPPING CO., LTD. |
| Address Line 2 | SUITE 703,EAST TOWER,NO.753, |
| Address Line 3 | DONGFENG EAST ROAD,YUEXIU |
| Address Line 4 | DISTRICT,GUANGZHOU CITY,CHINA |
| Consignee Name | COMFY LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 200 CONSUMERS ROAD, SUITE 205 |
| Address Line 2 | NORTH YORK ON CANADA M2J 4R4 |
| Address Line 3 | TEL: 416-901-8808 OR 905-795-8808 |
| Address Line 4 | FAX: 905-795-8808 |
| Notify Party Name | COMFY LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 200 CONSUMERS ROAD, SUITE 205 |
| Address Line 2 | NORTH YORK ON CANADA M2J 4R4 |
| Address Line 3 | TEL: 416-901-8808 OR 905-795-8808 |
| Address Line 4 | FAX: 905-795-8808 |
| Container Number | BEAU5054291 |
|---|---|
| Seal Number 1 | |
| Seal Number 1 | |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | GALLON GRAY PAIL CONE TOP QUART TIN CAN THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKAGING MAT ERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | CA-325,326 PO#18741,18742 |
| Container Number | ZCSU8755636 |
|---|---|
| Seal Number 1 | |
| Seal Number 1 | |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | GALLON GRAY PAIL CONE TOP QUART TIN CAN THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKAGING MAT ERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | CA-325,326 PO#18741,18742 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 729 | 2026-04-02 |
| Miami, Florida | 694 | 2026-04-14 |
| Savannah, Georgia | 241 | 2026-03-06 |
| Long Beach, California | 170 | 2026-05-07 |
| Houston, Texas | 153 | 2025-12-30 |
| Seattle, Washington | 119 | 2026-05-16 |
| Los Angeles, California | 102 | 2026-04-30 |
| Tampa, Florida | 73 | 2025-10-18 |
| Norfolk, Virginia | 73 | 2025-07-15 |
| Tacoma, Washington | 56 | 2025-08-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 1,582 | 2026-05-16 |
| Nansha China (Mainland) | 681 | 2025-09-16 |
| Pusan South Korea | 105 | 2026-04-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 43 | 2026-04-21 |
| Cartagena Colombia | 40 | 2025-11-26 |
| Hong Kong Hong Kong | 40 | 2024-04-01 |
| All Other Viet Nam Ports | 27 | 2023-11-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 25 | 2024-10-19 |
| Singapore Singapore | 20 | 2024-08-03 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 17 | 2021-10-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou QG International Shipping Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU QG INTERNATIONAL SHIPPING CO., LTD. | ROOM 703,7 F,TIANYU BUSINESS PLAZA(EAST TOWER), NO.753 DONGFENGDONGROAD,GUANGZHOU | 2025-07-16 | 1,281 |
| GUANGZHOU QG INTERNATIONAL SHIPPING CO., LTD. | SUITE 703,EAST TOWER,NO.753, DONGFENG EAST ROAD,YUEXIU DISTRICT,GUANGZHOU CITY,CHINA | 2025-09-30 | 705 |
| GUANGZHOU QG INTERNATIONAL SHIPPING CO., LTD. | 2025-07-29 | 67 | |
| GUANGZHOU QG INTERNATIONAL SHIPPING CO., LTD. | 2025-09-15 | 1 | |
| GUANGZHOU QG INTERNATIONAL | 2026-05-16 | 95 | |
| GUANGZHOU QG INTERNATIONAL SHIPPING CO., LTD. | 2024-08-19 | 91 | |
| GUANGZHOU QG INTERNATIONAL SHIPPING CO., LTD. | 2024-08-20 | 88 | |
| GUANGZHOU QG INTERNATIONAL SHIPPING CO., LTD. | 2023-09-25 | 57 | |
| GUANGZHOU QG INTERNATIONAL SHIPPING CO., LTD. | 2023-03-16 | 22 | |
| GUANGZHOU QG INTL SHIPPING CO LTD | 2025-09-29 | 19 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||