There are a total of 68 bills of lading on file for Guangzhou XInqicai Printing Co.,Ltd between November 14th, 2018 and May 10th, 2026.
Of those 68 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 68 |
|---|---|
| Shipper Records | 69 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 14th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 36 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU XINQICAI PRINTING CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Guangzhou XInqicai Printing Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Guangzhou XInqicai Printing Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ELEVATE BRANDS OPCO LLC | May 2026 | 298 | 16 |
| ARCH INTERNET SUPERSTORE | Oct 2025 | 15 | 15 |
| UNIS COMPANY | May 2026 | 9,361 | 6 |
| Oct 2024 | 7 | 6 | |
| May 2026 | 8 | 5 | |
| SASSY JONES | Aug 2025 | 23 | 4 |
| Mar 2026 | 10 | 3 | |
| TORQUAY ETRADING LLC | May 2026 | 599 | 1 |
| THE FOUNDRY,A PRINT COMMUNICATIONS | May 2026 | 20 | 1 |
| Mar 2026 | 1 | 1 | |
| MANTORIA INC. | May 2026 | 6,942 | 1 |
| Dec 2021 | 1 | 1 | |
| Nov 2021 | 1 | 1 | |
| Jun 2024 | 3 | 1 | |
| Oct 2025 | 1 | 1 | |
| ARCH INTERNET SUPERSTORE INC | Jun 2024 | 15 | 1 |
| AMZ TRANSIT LLC | Sep 2024 | 498 | 1 |
| AERIN LLC | May 2026 | 558 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou XInqicai Printing Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | MAEU721386170 | AMZDCN26I656WTGL | 615E | House Bill | AMZD | 9342528 | MAERSK ALGOL | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 39 CTN | 563 KG | GUANGZHOU XIN QICAI PRINTING | CHERIBOO LLC | HARDBOUND BABY MEMORY BOOK | ||
| 2026-04-29 | ZIMUSHH32104075 | AMZDCN26OSDIVJDJ | 16E | House Bill | AMZD | 9954187 | MISSISSIPPI | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 80 CTN | 1,138 KG | GUANGZHOU XIN QICAI PRINTING | CHERIBOO LLC | HARDBOUND BABY MEMORY BOOK | ||
| 2026-03-30 | MAEU721327307 | AMZDCN263RZLK7SX | 610E | House Bill | AMZD | 9342516 | MAERSK ALFIRK | 2026-03-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 28 CTN | 375 KG | GUANGZHOU XINQICAI PRINTING | MIGHTY LEAPS, LLC | CHILDREN'S EDUCATIONAL VOCABULARY WORDS FLIPB OOK | ||
| 2026-03-09 | MAEU721291836 | AMZDCN26PG6UJ2UZ | 604E | House Bill | AMZD | 9683843 | CCNI ARAUCO | 2026-03-07 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 71 CTN | 1,179 KG | Container Yard | GUANGZHOU XINQICAI PRINTING | ELEVATE BRANDS UK OPCO LTD | WEDDING PLANNER | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | MAEU721386170 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26H2QCGNIW |
| Manifest Number | 546344 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 615E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK ALGOL |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | CNYTN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 738 KG |
| Weight in KG | 738 KG |
| Quantity | 52 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HASU4790532 |
| Commodity Description |
HARDBOUND BABY MEMORY BOOK |
| Shipper Name | GUANGZHOU XIN QICAI PRINTING CO., L |
|---|---|
| Address Line 1 | TD. NO. 20, ROAD 7, PACIFIC INDUSTR |
| Address Line 2 | IAL ZONE, XINTANG TOWN GUANGZHOU |
| City | ZENGCHENG |
| State Province | GU |
| Zip Code | 511340 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | CHERIBOO LLC C/O FBA |
|---|---|
| Address Line 1 | 11263 OLEANDER AVE |
| City | FONTANA |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92337 |
| Country Code | US |
| Container Number | HASU4790532 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN5482013 |
| Seal Number 1 | CN5482013 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | HARDBOUND BABY MEMORY BOOK |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 26 | 2026-05-11 |
| Long Beach, California | 20 | 2026-04-29 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2025-11-21 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2024-08-12 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2026-03-09 |
| Seattle, Washington | 1 | 2024-08-05 |
| Oakland, California | 1 | 2024-05-29 |
| Houston, Texas | 1 | 2021-11-12 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2018-11-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 47 | 2026-05-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 13 | 2025-04-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2024-11-04 |
| Pusan South Korea | 2 | 2026-03-09 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2025-11-21 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2021-11-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou XInqicai Printing Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU XINQICAI PRINTING CO.,LTD | 129#, PACIFIC INDUSTRIAL ZONE XINTA NG TOWN, GUANGDONG 511340 CHINA,GUA NGDONG,CN | 2025-09-29 | 7 |
| GUANGZHOU XINQICAI PRINTING CO.,LTD | 129#, PACIFIC INDUSTRIAL ZONE, XINT ANG TOWN, ZENGCHENG DISTRICT, GUANG ZHOU CITY, GUANGDONG PROVINCE | 2025-09-01 | 4 |
| GUANGZHOU XINQICAI PRINTING CO.,LTD | 2025-09-29 | 2 | |
| GUANGZHOU XINQICAI PRINTING CO.,LTD | 2025-03-14 | 8 | |
| GUANGZHOU XINQICAI PRINTING | 2025-10-23 | 7 | |
| GUANGZHOU XINQICAI PRINTING | 2026-03-30 | 5 | |
| GUANGZHOU XIN QICAI PRINTING | 2026-05-04 | 4 | |
| GUANGZHOU XINQICAI PRINTING CO.,LTD | 2024-11-04 | 3 | |
| GUANGZHOU XINQICAI PRINTING | 2026-05-11 | 2 | |
| GUANGZHOU XINQICAI PRINTING CO LTD | 2024-09-05 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Guangzhou XInqicai Printing Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-04 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Guangzhou XInqicai Printing Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-04 | 1 |