There are a total of 1,518 bills of lading on file for Guangzhou XIongzhi Lighting Co.,Ltd between October 22nd, 2014 and May 22nd, 2026.
Of those 1,518 bills of lading, 16 were within the past 30 days and 43 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,518 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,694 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 16 |
| Records in Last 90 Days | 43 |
| Records in the Past Year | 193 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guangzhou XIongzhi Lighting Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guangzhou XIongzhi Lighting Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMERLUX LLC | Nov 2025 | 879 | 153 |
| LUCIFER LIGHTING COMPANY | May 2026 | 1,266 | 94 |
| OCL ARCHITECTURAL LIGHTING | May 2026 | 138 | 83 |
| TRIMBLE NAVIGATION LIMITED | May 2026 | 2,270 | 54 |
| SIGNIFY NORTH AMERICA CORPORATION | May 2026 | 20,843 | 54 |
| FINELITE INC | May 2026 | 1,769 | 46 |
| CORONET INC | May 2026 | 693 | 43 |
| SMTC MEX HOLDINGS | May 2026 | 3,141 | 36 |
| SMTC CHARGEPOINT, CA. | Feb 2025 | 764 | 32 |
| SIGNIFY CAMARGO | May 2026 | 389 | 30 |
| CURRENT LIGHTING SOLUTIONS, LLC | May 2026 | 5,906 | 27 |
| DELTA INTELLIGENT BUILDING TECHNOLO | May 2026 | 66 | 25 |
| MAGICO LLC | Apr 2026 | 140 | 24 |
| LIGHTING SERVICES INC | May 2026 | 111 | 21 |
| ARCHITECTURAL BUSSTRUT | May 2026 | 71 | 20 |
| FLUXWERX ILLUMINATION INC. | May 2026 | 48 | 19 |
| PRECISION ARCHITECTURAL LIGHTING | Aug 2023 | 149 | 18 |
| FOXCONN BAJA CALIFORNIA S.A. DE C.V | May 2026 | 10,254 | 18 |
| GENLYTE THOMAS GROUP LLC | May 2026 | 2,341 | 17 |
| LUMENPULSE GROUP INC. | Feb 2026 | 64 | 16 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou XIongzhi Lighting Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | MAEU269670118 | MZLY26SZ10057689 | 617E | House Bill | MZLY | 9687576 | CISNES | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 244 CTN | 2,400 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING | SIGNIFY CAMARGO | LIGHTING FIXTURE PARTS(BASE, FACEPLATE, HOUSI NG) | |
| 2026-05-20 | COSU6451410800 | PSEAZCHI26042155 | 163E | House Bill | PSEA | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 11 CTN | 148 KG | House to House | GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING | LEGRAND LIGHTING MANUFACTURING | LIGHTING FIXTURE PARTS(BRACKET) | |
| 2026-05-12 | HLCUCA4260393917 | UASI2918829617 | 614E | House Bill | UASI | 9613018 | LUDWIGSHAFEN EXPRESS | 2026-05-11 | NEWARK, NEW JERSEY | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 502 CTN | 4,993 KG | House to House | GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING | DELTA INTELLIGENT BUILDING TECHNOLO | LIGHTING FIXTURE PARTS (HOUSING,HEATSINK,COVE R SUB-ASSEMBLY, GASKET,LOUVER,SPRING,HARDWARE ,LENS,FRONT DOOR ASSEMBLY,RING,BRACK... | |
| 2026-05-11 | MAEU269362199 | MZLY26SZ10056892 | 616E | House Bill | MZLY | 9630365 | SEASPAN GANGES | 2026-05-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 232 CTN | 2,700 KG | Container Station | GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING | SIGNIFY CAMARGO | COOPER LIGHTING NL BV | LIGHTING FIXTURE PARTS(HOUSING, KIT GL18 LATC H, PLATE SUBASSY, HEATSINK, BACKPLATE SUBASSY , WALL ARM SUBASSY, GASKET) |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | HLCUSZX2604BZAL8 |
|---|---|
| House BOL # | SGLSSZX35219790 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SGLS |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | 9687576 |
| Vessel Name | CISNES |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1121 K |
| Weight in KG | 1,121 KG |
| Quantity | 116 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BMOU5573434 |
| Commodity Description |
LIGHTING FIXTURE PARTS(QUICK PIN BRACKET,COVE R) |
| Shipper Name | GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 124 DONGHUAN ROAD |
| Address Line 3 | DONGHUAN STREET,PANYU |
| City | GUANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | ARCHITECTURAL BUSSTRUT CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 4787 ROBERTS RD |
| City | COLUMBUS |
| State Province | OH |
| Country Code | US |
| Container Number | BMOU5573434 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4432631 |
| Seal Number 1 | HLK4432631 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LIGHTING FIXTURE PARTS(QUICK PIN BRACKET,COVE R) |
| Marks and Numbers 1 | N/M . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 482 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 374 | 2026-05-12 |
| Los Angeles, California | 371 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 109 | 2026-03-17 |
| Houston, Texas | 84 | 2026-05-04 |
| Seattle, Washington | 48 | 2026-03-07 |
| Tacoma, Washington | 36 | 2026-01-31 |
| New York, New York | 12 | 2026-03-07 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2019-11-04 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2019-10-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 946 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 241 | 2025-04-22 |
| Nansha China (Mainland) | 197 | 2026-05-12 |
| Shekou China (Mainland) | 79 | 2025-07-30 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 19 | 2026-05-06 |
| Pusan South Korea | 11 | 2025-12-20 |
| Singapore Singapore | 10 | 2025-12-16 |
| Nan Ching China (Mainland) | 4 | 2023-09-06 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 4 | 2022-07-02 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 2 | 2026-02-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou XIongzhi Lighting Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING CO.,LTD | NO.124 DONGHUAN ROAD,DONGHUAN STREET PANYU GUANGZHOU CHINA GUANGZHOU CN | 2025-10-04 | 169 |
| GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING CO.,LTD | NO.124 DONGHUAN ROAD,DONGHUAN STREET PANYU GUANGZHOU CHINA GUANGZHOU CN +862023881189158 | 2025-08-11 | 158 |
| GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING CO.,LTD | 2025-10-01 | 144 | |
| GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING CO.,LTD | 2025-10-03 | 71 | |
| GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING CO.,LTD | 2025-09-15 | 52 | |
| GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING CO.,LTD | 2025-07-30 | 24 | |
| GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING CO.,LTD | 2025-08-25 | 21 | |
| GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING CO.,LTD | 2025-06-27 | 16 | |
| GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING CO.,LTD | 2025-09-27 | 6 | |
| GUANGZHOU XIONGZHI LIGHTING CO.,LTD | 2025-06-21 | 5 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Guangzhou XIongzhi Lighting Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 61 | |
| 2026-05-04 | 170 | |
| 2026-04-09 | 1 | |
| 2020-01-21 | 7 | |
| 2019-10-12 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||