There are a total of 86 bills of lading on file for Guangzhou YLT International Logisti between June 30th, 2023 and May 19th, 2026.
Of those 86 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 86 |
|---|---|
| Shipper Records | 86 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 30th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 21 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU YLT INTERNATIONAL LOGISTI.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Guangzhou YLT International Logisti, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Guangzhou YLT International Logisti in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AAF LOGISTICS INC | Dec 2025 | 277 | 46 |
| CTC LOGISTICS (L.A.) INC. | May 2026 | 35,556 | 25 |
| AAF FREIGHT CORPORATION | May 2026 | 133 | 14 |
| UQI SHIPPING INC | May 2026 | 43,261 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou YLT International Logisti.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | ZIMUSHH32141122 | 17W | Master Bill | ZIMU | 9973688 | MACKENZIE | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 868 CTN | 40,697 LB | Pier to Pier | GUANGZHOU YLT INTERNATIONAL | AAF FREIGHT. | AAF FREIGHT. | DUST DUSTER CERAMIC CUTLERY PLASTIC STORAGE B OX LUGGAGE LOCK DRAWER PARTITION BOARD | |
| 2026-05-13 | ZIMUSHH32134677 | 16W | Master Bill | ZIMU | 9973690 | COLORADO | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,009 CTN | 41,028 LB | Pier to Pier | GUANGZHOU YLT INTERNATIONAL | AAF FREIGHT. | AAF FREIGHT. | CURTAINS DUST DUSTER FLOODLIGHT LUGGAGE LOCK KEYBOARD BACKPACK | |
| 2026-05-07 | ZIMUSHH32125383 | 21W | Master Bill | ZIMU | 9954151 | DANUBE | 2026-05-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 958 CTN | 44,290 LB | Pier to Pier | GUANGZHOU YLT INTERNATIONAL | AAF FREIGHT. | AAF FREIGHT. | CERAMIC CUTLERY BATHROOM TOILET BRUSH KITCHEN STORAGE HOLDER PLASTIC STORAGE BOX CURTAINS | |
| 2026-04-29 | ZIMUSHH32116140 | 16W | Master Bill | ZIMU | 9954187 | MISSISSIPPI | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,371 CTN | 39,705 LB | Pier to Pier | GUANGZHOU YLT INTERNATIONAL | AAF FREIGHT. | AAF FREIGHT. | KITCHEN STORAGE HOLDER GYM STRAP HUMIDIFIER S CREEN PROTECTOR DUST DUSTER | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-03 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32142997 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | ZIMU |
| Voyage # | 17W |
| IMO # | 9973688 |
| Vessel Name | MACKENZIE |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | YANTIAN (GD) |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 52183 LB |
| Weight in KG | 23,670 KG |
| Quantity | 1095 CTN |
| Volume | 2401 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU7294102 |
| Commodity Description |
UMBRELLA PLASTIC KITCHENWARE SET PLAYER KEYBO ARD MESSAGE BOARD KETTLE |
| Shipper Name | GUANGZHOU YLT INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | LOGISTICS CO.,LTD. |
| Address Line 2 | ROOM 2505,NO.8 XINGSHA ROAD, |
| Address Line 3 | NANSHA DISTRICT, |
| Address Line 4 | GUANGZHOU,CHINA,511400 |
| Consignee Name | AAF FREIGHT. |
|---|---|
| Address Line 1 | 10415 S. LA CIENEGA BLVD, LOS |
| Address Line 2 | ANGELES, CA 90045 |
| Address Line 3 | TEL: (310) 338-1368 |
| Address Line 4 | EFAX: (877) 326-2058 |
| Notify Party Name | AAF FREIGHT. |
|---|---|
| Address Line 1 | 10415 S. LA CIENEGA BLVD, LOS |
| Address Line 2 | ANGELES, CA 90045 |
| Address Line 3 | TEL: (310) 338-1368 |
| Address Line 4 | EFAX: (877) 326-2058 |
| Container Number | ZCSU7294102 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250881074 |
| Seal Number 1 | A4250881074 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | UMBRELLA PLASTIC KITCHENWARE SET PLAYER KEYBO ARD MESSAGE BOARD KETTLE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 71 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 13 | 2024-12-03 |
| Houston, Texas | 1 | 2025-03-13 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2023-08-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 60 | 2026-05-20 |
| Laem Chabang Thailand | 11 | 2024-12-03 |
| Hong Kong Hong Kong | 6 | 2024-12-03 |
| Nansha China (Mainland) | 5 | 2025-12-27 |
| All Other Viet Nam Ports | 1 | 2026-01-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2025-03-13 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2024-11-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2024-06-10 |
Below are the top 4 company names and addresses for Guangzhou YLT International Logisti that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU YLT INTERNATIONAL LOGISTI | ROOM 2505 NO 8 XINGSHA ROAD NANSHA GUANGZHOU GD 511400 CHINA 89578181 | 2025-12-27 | 4 |
| GUANGZHOU YLT INTERNATIONAL LOGISTI | ROOM 402 NO 1 CUIYING STREET NANSHA GUANGZHOU GD 510000 CHINA 89578181 | 2025-03-13 | 65 |
| GUANGZHOU YLT INTERNATIONAL | 2026-05-20 | 15 | |
| GUANGZHOU YLT INTERNATIONAL LOGISTICS COMPANY LIMITED | 2025-12-25 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||