There are a total of 124 bills of lading on file for Guangzhou Yizhiqingniao Import And Export between August 8th, 2025 and April 22nd, 2026.
Of those 124 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 124 |
|---|---|
| Shipper Records | 124 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 8th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 124 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU YIZHIQINGNIAO IMPORT AND EXPORT.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Guangzhou Yizhiqingniao Import And Export, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Guangzhou Yizhiqingniao Import And Export in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU BIGZ E-COMMERCE | May 2026 | 167 | 121 |
| Jan 2026 | 3 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Yizhiqingniao Import And Export.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 | MAEU721301320 | AMZDCN26MBSXQMD7 | 609E | House Bill | AMZD | 9408865 | MUNDRA EXPRESS | 2026-04-08 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 155 CTN | 2,821 KG | GUANGZHOU YIZHIQINGNIAO IMPORT AND EXPORT | GUANGZHOU BIGZ E-COMMERCE | FESTIVAL DECORATIVE GIFT BOXES FESTIVAL DECORATIVE PAPER SHREDS | ||
| 2026-04-09 | MAEU721301326 | AMZDCN26LDWVA2K7 | 609E | House Bill | AMZD | 9408865 | MUNDRA EXPRESS | 2026-04-08 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 151 CTN | 2,715 KG | GUANGZHOU YIZHIQINGNIAO IMPORT AND EXPORT | GUANGZHOU BIGZ E-COMMERCE | FESTIVAL DECORATIVE GIFT BOXES FESTIVAL DECORATIVE PAPER SHREDS | ||
| 2026-04-01 | ZIMUSHH32083279 | AMZDCN26PRW7ZBHG | 15E | House Bill | AMZD | 9973690 | COLORADO | 2026-03-31 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 156 CTN | 2,857 KG | GUANGZHOU YIZHIQINGNIAO IMPORT AND EXPORT | GUANGZHOU BIGZ E-COMMERCE | FESTIVAL DECORATIVE GIFT BOXES FESTIVAL DECORATIVE PAPER SHREDS | ||
| 2026-04-01 | ZIMUSHH32085049 | AMZDCN26YUS76VHP | 15E | House Bill | AMZD | 9973690 | COLORADO | 2026-03-31 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 201 CTN | 3,655 KG | GUANGZHOU YIZHIQINGNIAO IMPORT AND EXPORT | GUANGZHOU BIGZ E-COMMERCE | FESTIVAL DECORATIVE GIFT BOXES | ||
| Run Date | 2026-04-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-08 |
| Trade Update Date | 2026-03-06 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32058958 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26B7QWHFRA |
| Manifest Number | 533021 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 20E |
| IMO # | |
| Vessel Name | DANUBE |
| Vessel Country | GN |
| Place of Receipt | CNYTN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12790 KG |
| Weight in KG | 12,790 KG |
| Quantity | 711 CTN |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
JXLU4470466 |
| Commodity Description |
FESTIVAL DECORATIVE GIFT BOXES FESTIVAL DECORATIVE PAPER SHREDS |
| Shipper Name | GUANGZHOU YIZHIQINGNIAO IMPORT AND |
|---|---|
| Address Line 1 | EXPORT CO., LTDYING BIN DA DAO 103 |
| Address Line 2 | HAO |
| City | GUANGZHOU |
| State Province | GU |
| Zip Code | 510800 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | GUANGZHOU BIGZ E-COMMERCE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O FBA6120 CLINKER DRIVE, |
| City | JURUPA VALLEY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92509 |
| Country Code | US |
| Container Number | JXLU4470466 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260293060 |
| Seal Number 1 | A4260293060 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FESTIVAL DECORATIVE GIFT BOXES FESTIVAL DECORATIVE PAPER SHREDS |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 44 | 2026-04-09 |
| Los Angeles, California | 41 | 2026-01-21 |
| Newark, New Jersey | 27 | 2026-04-23 |
| Norfolk, Virginia | 9 | 2026-03-10 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2026-03-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 95 | 2026-04-23 |
| Pusan South Korea | 28 | 2026-04-09 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2025-10-30 |
Below are the top 3 company names and addresses for Guangzhou Yizhiqingniao Import And Export that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU YIZHIQINGNIAO IMPORT AND EXPORT | , LTDYING BIN DA DAO 103 HAO GUANGZHOU 510800 CN | 2026-04-23 | 106 |
| GUANGZHOU YIZHIQINGNIAO IMPORT AND EXPORT CO. | , LTDYING BIN DA DAO 103 HAO GUANGZHOU 510800 CN | 2025-10-04 | 17 |
| GUANGZHOU YIZHIQINGNIAO IMPORT AND EXPORT CO. | 2025-08-12 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||