There are a total of 192 bills of lading on file for Guangzhou Yingzhi Garment Co.Ltd between December 22nd, 2014 and May 17th, 2026.
Of those 192 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 192 |
|---|---|
| Shipper Records | 192 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 22nd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 58 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU YINGZHI GARMENT CO.LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Guangzhou Yingzhi Garment Co.Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Guangzhou Yingzhi Garment Co.Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ADAM TALA INC. | Dec 2025 | 1,232 | 76 |
| TODAY'S APPAREL INC. | Apr 2025 | 1,130 | 29 |
| LUCKY GREEN TRADING INC | Apr 2026 | 92 | 22 |
| LUCKY FUTURE ENTERPRISES INC | Jan 2026 | 48 | 16 |
| GEMINIE TRADING INC. | May 2026 | 2,667 | 8 |
| GLOBAL DIRECT CONSULTING LLC | Feb 2023 | 88 | 5 |
| LUCKY LEMON APPAREL INC | May 2026 | 442 | 3 |
| 719 APPAREL INC | May 2026 | 49 | 2 |
| SOHO APPAREL GROUP INC. | May 2026 | 2,789 | 1 |
| LONG SUCCESS INDUSTRIAL LIMITED | May 2026 | 1,074 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Yingzhi Garment Co.Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-09 | OOLU4125249130 | WMIDMAY26020601 | 057E | House Bill | WMID | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-03-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 684 PKG | 5,301 KG | House to House | GUANGZHOU YINGZHI GARMENT | LUCKY GREEN TRADING INC | LUCKY GREEN TRADING INC | LADIES PANTS |
| 2026-02-23 | OOLU2319569680 | TSIJTSL26020175A | 051E | House Bill | TSIJ | 9757876 | COSCO SHIPPING DENALI | 2026-02-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,200 CTN | 16,250 KG | House to House | GUANGZHOU YINGZHI GARMENT | 719 APPAREL INC | 719 APPAREL INC | LADIES WOVEN PANTS LADIES WOVEN SHORTS GIR LS WOVEN PANTS GIRLS WOVEN SKIRT |
| 2026-02-12 | HDUJSLX26HA00230 | WMIDMAY26010800 | 2601E | House Bill | WMID | 9312432 | DORIS OCEAN | 2026-02-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 303 PKG | 2,434 KG | GUANGZHOU YINGZHI GARMENT | LUCKY LEMON APPAREL INC | LUCKY LEMON APPAREL INC | LADIES PANTS | |
| 2025-12-04 | ZIMUSNH22636099 | WMIDMAY25110135 | 29E | House Bill | WMID | 9324875 | NAVIOS INDIGO | 2025-12-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 300 PKG | 2,800 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU YINGZHI GARMENT | LUCKY FUTURE ENTERPRISES INC | LUCKY FUTURE ENTERPRISES INC | LADIES PANTS |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | MATS8368900000 |
|---|---|
| House BOL # | JTNGJF2604065MAT |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | JTNG |
| Voyage # | 023E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MATSON WAIKIKI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1662 KG |
| Weight in KG | 1,662 KG |
| Quantity | 208 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MATU2623617 |
| Commodity Description |
LADIES PU WOVEN PANTS |
| Shipper Name | GUANGZHOU YINGZHI GARMENT COLTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO1B MINYING INDUSTRIAL PARK EAST |
| Address Line 2 | ERHENGROAD XINTANG TOWN ZENGCHENG |
| Address Line 3 | DISTRICT GUANGZHOU CHINA |
| Consignee Name | LUCKY GREEN TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 954 LEXINGTONAVE STE 2010 |
| Address Line 2 | NEW YORK NY 10021 USA |
| Container Number | MATU2623617 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1700305 |
| Seal Number 1 | 1700305 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LADIES PU WOVEN PANTS |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000001662 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 132 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 58 | 2026-02-12 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2025-07-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 134 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 47 | 2026-04-20 |
| Shekou China (Mainland) | 7 | 2025-11-15 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 2 | 2025-07-30 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2024-06-10 |
| Pusan South Korea | 1 | 2023-08-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Yingzhi Garment Co.Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU YINGZHI GARMENT CO.LTD | NO.1B,MINYING INDUSTRIAL PARK EAST ERHENG ROAD,XINTANG TOW ZENGCHENG,, GUANGZHOU,CN | 2025-10-07 | 98 |
| GUANGZHOU YINGZHI GARMENT CO.,LTD | NO.1B, MINYING INDUSTRIAL PARK EAST ERHENG ROAD, XINTANG TOWN, ZENGCHENG DISTRICT, GUANGZHOU CN | 2025-10-04 | 13 |
| GUANGZHOU YINGZHI GARMENT CO., LTD | 2024-03-19 | 11 | |
| GUANGZHOU YINGZHI GARMENT | 2026-03-09 | 9 | |
| GUANGZHOU YINGZHI GARMENT CO.LTD | 2024-09-02 | 6 | |
| GUANGZHOU YINGZHI GARMENT CO.LTD | 2025-02-17 | 4 | |
| GUANGZHOU GANGZHI GARMENT LTD. | 2015-07-15 | 4 | |
| GUANGZHOU YINGZHI GARMENT | 2026-05-18 | 4 | |
| GUANGZHOU YINGZHI GARMENT CO.LTD | 2024-04-19 | 3 | |
| GUANGZHOU YINGZHI GARMENT CO.,LTD | 2025-08-12 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||