There are a total of 180 bills of lading on file for Hangzhou Mersco Technology between October 21st, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 180 bills of lading, 55 were within the past 30 days and 118 were within the past 90 days.
| Total Records | 180 |
|---|---|
| Shipper Records | 133 |
| Consignee Records | 48 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 55 |
| Records in Last 90 Days | 118 |
| Records in the Past Year | 175 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Hangzhou Mersco Technology, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Hangzhou Mersco Technology in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TMALL, INC. | May 2026 | 51,722 | 114 |
| NIMBUS CORE SOLUTIONS | May 2026 | 37 | 14 |
| KOSMOT TRADING LLC | Apr 2025 | 1,906 | 2 |
| TMALL,AINC.A | Jul 2023 | 154 | 1 |
| TAIZHOU SUKK TECHNOLOGY | May 2026 | 1,465 | 1 |
| ASCENT PATH ENTERPRISES INC | May 2026 | 113 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Mersco Technology.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MEARI TECHNOLOGY CO LTD | Apr 2026 | 129 | 3 |
| HANGZHOU MEDO IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 485 | 22 |
| HANGZHOU MEI CURTAIN TRADING CO. | Mar 2025 | 98 | 0 |
| HANGZHOU MEIDING E-COMMERCE CO.,LTD | May 2026 | 175 | 6 |
| HANGZHOU MEIKAXI TECHNOLOGY CO.,LTD | Nov 2025 | 216 | 0 |
| HANGZHOU MEILAN SANITARY WARE CO., LTD. | May 2026 | 281 | 8 |
| HANGZHOU MEIRAN TRADING | May 2026 | 279 | 251 |
| HANGZHOU MEISHI MEIKE SUPPLY CHAIN | May 2026 | 112 | 27 |
| HANGZHOU MEITU INDUSTRIES | May 2026 | 767 | 114 |
| HANGZHOU MENGJIA TEXTILE CO.,LTD | Apr 2026 | 289 | 7 |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY CO., LTD | Mar 2026 | 350 | 1 |
| HANGZHOU METALTECH CO.,LTD | May 2026 | 673 | 7 |
| HANGZHOU METEK CO., LTD. | May 2026 | 631 | 8 |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 312 | 5 |
| HANGZHOU MIANDA TRADING LIMITED | Apr 2026 | 222 | 5 |
| HANGZHOU MIAOMAIMIAOHAI TRADE CO.,L TDC O GOLDEN STATE FC LLC | Jul 2023 | 104 | 0 |
| HANGZHOU MICRO-NETWORK TECHNOLOGY | Oct 2021 | 281 | 0 |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 129 | 3 |
| HANGZHOU MIKA TRADING CO., LTD | May 2026 | 185 | 5 |
| HANGZHOU MINGCHEN TRADING | May 2026 | 68 | 15 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | CMDUNGP3478535 | 0PGNK | Regular Bill | CMDU | 9450624 | CMA CGM DALILA | 2026-05-25 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 603 CTN | 25,247 KG | Pier to Pier | HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | TMALL,INC. | TMALL,INC. | TRAMPOLINE EMAIL:YUQINGLING GIGACLOUDTECH.COM WLDC GIGACLOUDTECH.COM EMAIL:YUQINGLING GIGACLOUDTECH.COM WLDC GIGACLOUDTECH.COM | |
| 2026-05-26 | CMDUNGP3478537 | 0PGNK | Regular Bill | CMDU | 9450624 | CMA CGM DALILA | 2026-05-25 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 394 CTN | 24,498 KG | Pier to Pier | HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | TMALL,INC. | TMALL,INC. | TRAMPOLINE EMAIL:YUQINGLING GIGACLOUDTECH.COM WLDC GIGACLOUDTECH.COM EMAIL:YUQINGLING GIGACLOUDTECH.COM WLDC GIGACLOUDTECH.COM | |
| 2026-05-25 | OOLU4125723380 | 082E | Regular Bill | OOLU | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 498 CTN | 17,903 KG | House to House | HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | TMALL, INC | TMALL, INC | TRAMPOLINE | |
| 2026-05-25 | OOLU4125723370 | 082E | Regular Bill | OOLU | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 617 CTN | 21,198 KG | House to House | HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | TMALL, INC | TMALL, INC | TRAMPOLINE SOCCER GATE | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-05-26 |
| Master BOL # | MEDUWV088630 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 610E |
| IMO # | 9305506 |
| Vessel Name | MSC KUMSAL |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Foreign Port of Destination | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Weight | 20719 K |
| Weight in KG | 20,719 KG |
| Quantity | 592 CTN |
| Volume | 68 X |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Exportation (IE) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU8181323 |
| Commodity Description |
TRAMPOLINE |
| Shipper Name | HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 907, HUAYE BUILDING NO. 511 JI |
| Address Line 2 | HANGZHOU 33 310053 CHINA |
| Consignee Name | TMALL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10721 JASMINE ST SLOVER DISTRIBUTIO |
| Address Line 2 | FONTANA CA 92337 UNITED STATES |
| Notify Party Name | TMALL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10721 JASMINE ST SLOVER DISTRIBUTIO |
| Address Line 2 | FONTANA CA 92337 UNITED STATES |
| Container Number | MSMU8181323 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX45208174 |
| Seal Number 1 | FX45208174 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TRAMPOLINE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 950691 | 00414384 | 0000020719 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 46 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 40 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 31 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 31 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 23 | 2026-05-15 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2026-05-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 173 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 5 | 2026-04-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2024-07-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Mersco Technology that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | ROOM 907,HUAYE BUILDING NO. 511,JIANYE ROAD, CHANGHE STREET,HANGZHOU ZHEJIANG 310053 CHINA | 2026-05-20 | 50 |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | 7000 POWER LINE RD SACRAMENTO (SMF1N) CA 95837 USA | 2026-05-22 | 46 |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | 2026-05-23 | 30 | |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | 2026-05-20 | 15 | |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | 2026-05-23 | 15 | |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | 2026-04-02 | 6 | |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | 2026-03-30 | 3 | |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | 2026-05-21 | 3 | |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | 2026-04-07 | 2 | |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | 2026-04-07 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Hangzhou Mersco Technology.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-27 | 1 |