There are a total of 312 bills of lading on file for Hangzhou MGS Accessories Co.,Ltd between April 23rd, 2013 and May 17th, 2026.
Of those 312 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 312 |
|---|---|
| Shipper Records | 312 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 23rd, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 16 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Hangzhou MGS Accessories Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Hangzhou MGS Accessories Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MARCUS ADLER GLOVE CO. | May 2026 | 2,690 | 62 |
| SHENNEL TRADING GROUP | May 2026 | 818 | 28 |
| FIRSTLINE INCORPORATED | May 2026 | 1,156 | 20 |
| JACOB ASH HOLDINGS, INC. | Jan 2023 | 2,222 | 12 |
| LYNCO DISTRIBUTION INC. | May 2026 | 593 | 9 |
| LYNCO PRODUCTS | May 2026 | 1,418 | 2 |
| Aug 2021 | 1 | 1 | |
| GUOHAI IMPORT INC. | Nov 2024 | 3,285 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou MGS Accessories Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MEIKAXI TECHNOLOGY CO.,LTD | Nov 2025 | 216 | 0 |
| HANGZHOU MEILAN SANITARY WARE CO., LTD. | May 2026 | 281 | 8 |
| HANGZHOU MEIRAN TRADING | May 2026 | 279 | 251 |
| HANGZHOU MEISHI MEIKE SUPPLY CHAIN | May 2026 | 112 | 27 |
| HANGZHOU MEITU INDUSTRIES | May 2026 | 767 | 114 |
| HANGZHOU MENGJIA TEXTILE CO.,LTD | Apr 2026 | 289 | 7 |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | May 2026 | 180 | 118 |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY CO., LTD | Mar 2026 | 350 | 1 |
| HANGZHOU METALTECH CO.,LTD | May 2026 | 673 | 7 |
| HANGZHOU METEK CO., LTD. | May 2026 | 631 | 8 |
| HANGZHOU MIANDA TRADING LIMITED | Apr 2026 | 222 | 5 |
| HANGZHOU MIAOMAIMIAOHAI TRADE CO.,L TDC O GOLDEN STATE FC LLC | Jul 2023 | 104 | 0 |
| HANGZHOU MICRO-NETWORK TECHNOLOGY | Oct 2021 | 281 | 0 |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 129 | 3 |
| HANGZHOU MIKA TRADING CO., LTD | May 2026 | 185 | 5 |
| HANGZHOU MINGCHEN TRADING | May 2026 | 68 | 15 |
| HANGZHOU MINGTIAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 192 | 4 |
| HANGZHOU MINGXUAN SANITARY PRODUCTS | May 2026 | 4,333 | 167 |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 1,192 | 36 |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | May 2026 | 119 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 | MAEU265317082 | HNLTNB262A0174B | 607E | House Bill | HNLT | 1029338 | TANGIER MAERSK | 2026-03-28 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 420 CTN | 1,173 K | Container Yard | HANGZHOU MGS ACCESSORIES | FIRSTLINE INCORPORATED | FIRSTLINE INCORPORATED | SCARF BONNET THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-02-23 | MATS1217645000 | SYLCCXA26020127C | 097E | House Bill | SYLC | 9814600 | LURLINE | 2026-02-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 116 CTN | 2,000 KG | Pier to Pier | HANGZHOU MGS ACCESSORIES | SHENNEL TRADING GROUP | SHENNEL TRADING GROUP | %COTTON %POLYESTER WOVEN SCARF STYLE#- C PO# %POLYESTER WOVEN S CARF STYLE#-W PO# |
| 2026-02-18 | CMDUCHN3006009 | NAQAGCHI6490426V | 0DBNH | House Bill | NAQA | 9938353 | PRESIDENT BUSH | 2026-02-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 200 PKG | 469 KG | Pier to Pier | HANGZHOU MGS ACCESSORIES | LYNCO DISTRIBUTION INC | SCARF | |
| 2026-01-12 | MATS2090166001 | FCIFL25D11815LAX | 069E | House Bill | FCIF | 9719068 | KAIMANA HILA | 2026-01-11 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 9 CTN | 125 K | House to House | HANGZHOU MGS ACCESSORIES | SHENNEL TRADING GROUP | SHENNEL TRADING GROUP | %VISCOSE %POLYESTER %OTHER FIBERS WOVEN SCARF STYLE# - C PO# |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MAEU265407938 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTNB263A0605B |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 613E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GSL SOFIA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | LAZARO CARDENAS MEXICO (20107) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1850 K |
| Weight in KG | 1,850 KG |
| Quantity | 700 CTN |
| Volume | 11 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SKYU8287292 |
| Commodity Description |
BONNET(FIRSTLINE) SCARF(FIRSTLINE) THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM.805, BLD.2, AEROSPACE |
| Address Line 2 | COMMUNICATIONS MANSION, NO.138 |
| Address Line 3 | JIEFANG ROAD HANGZHOU,310000 |
| Consignee Name | FIRSTLINE INCORPORATED |
|---|---|
| Address Line 1 | 13023 TRINITY ST |
| Address Line 2 | STAFFORD, TX 77477 |
| Notify Party Name | FIRSTLINE INCORPORATED |
|---|---|
| Address Line 1 | 13023 TRINITY ST |
| Address Line 2 | STAFFORD, TX 77477 |
| Container Number | SKYU8287292 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6287101 |
| Seal Number 1 | CN6287101 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | BONNET(FIRSTLINE) SCARF(FIRSTLINE) THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | FIRSTLINE, INCORPORATED HOUSTON, TX, USA C NO. MADE IN CHINA NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 153 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 90 | 2026-05-14 |
| Los Angeles, California | 40 | 2026-02-18 |
| Newark, New Jersey | 24 | 2025-10-20 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2015-08-01 |
| Seattle, Washington | 1 | 2025-08-19 |
| New York, New York | 1 | 2024-09-23 |
| Oakland, California | 1 | 2021-08-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 224 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 76 | 2026-05-14 |
| Pusan South Korea | 4 | 2022-03-15 |
| Yangshan China (Mainland) | 4 | 2022-02-24 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2016-06-04 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2026-05-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou MGS Accessories Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO.,LTD | RM.805,BLD.2,AEROSPACE COMMUNICATIO NS MANSION, NO.138,JIEFANG ROAD, HANGZHOU 310009 CN | 2025-09-16 | 1 |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO.,LTD | RM.805,BLD.2,AEROSPACE COMMUNICATIONS MANSION, 138,JIEFANG HANGZHOU CN | 2025-09-03 | 1 |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO.,LTD | 2025-08-19 | 1 | |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO.,LTD. | 2025-08-14 | 15 | |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO;LTD | 2022-03-15 | 14 | |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO.,LTD | 2025-02-06 | 13 | |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES | 2020-11-13 | 13 | |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO;LTD | 2021-12-13 | 10 | |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO | 2025-08-20 | 10 | |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO.,LTD | 2020-10-12 | 9 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Hangzhou MGS Accessories Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-12-02 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||