There are a total of 631 bills of lading on file for Hangzhou Metek Co., Ltd. between May 1st, 2013 and May 21st, 2026.
Of those 631 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 631 |
|---|---|
| Shipper Records | 631 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 1st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 42 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU METEK CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou Metek Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou Metek Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ARCHITECTURAL CONCEPTS | May 2026 | 646 | 98 |
| SS INDUSTRIES | May 2026 | 744 | 17 |
| DELANEY HARDWARE | May 2026 | 218 | 17 |
| THE DELANEY HARDWARE COMPANY | Dec 2025 | 203 | 15 |
| PHOENIX TOOLS INC | Sep 2022 | 768 | 13 |
| CONCEPT SGA INC | May 2026 | 461 | 10 |
| GLASSCRAFT DOOR COMPANY | Apr 2026 | 133 | 8 |
| APOLLO DESIGNS LLC | May 2026 | 178 | 8 |
| THE DELANEY CO. | Mar 2024 | 935 | 6 |
| HAFELE AMERICA CO. | May 2026 | 22,885 | 6 |
| DOGBERRY COLLECTIONS | Jul 2024 | 52 | 5 |
| CONCEPT SGA USA CORP. | Oct 2023 | 39 | 5 |
| ONEBIGOUTLET | Oct 2024 | 5,761 | 4 |
| HARNEY HARDWARE INC | Apr 2026 | 860 | 4 |
| 2NDS IN BUILDING MATERIALS | May 2026 | 3,302 | 4 |
| THE PENROD COMPANY | Jan 2026 | 3,681 | 3 |
| AAW DOORS INC. | May 2026 | 592 | 3 |
| URBAN WOODCRAFT | Oct 2025 | 51 | 2 |
| TKI LIMITED | Jan 2024 | 164 | 2 |
| PDQ INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 1,633 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Metek Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MEIDING E-COMMERCE CO.,LTD | May 2026 | 175 | 6 |
| HANGZHOU MEIKAXI TECHNOLOGY CO.,LTD | Nov 2025 | 216 | 0 |
| HANGZHOU MEILAN SANITARY WARE CO., LTD. | May 2026 | 281 | 8 |
| HANGZHOU MEIRAN TRADING | May 2026 | 279 | 251 |
| HANGZHOU MEISHI MEIKE SUPPLY CHAIN | May 2026 | 112 | 27 |
| HANGZHOU MEITU INDUSTRIES | May 2026 | 767 | 114 |
| HANGZHOU MENGJIA TEXTILE CO.,LTD | Apr 2026 | 289 | 7 |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | May 2026 | 180 | 118 |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY CO., LTD | Mar 2026 | 350 | 1 |
| HANGZHOU METALTECH CO.,LTD | May 2026 | 673 | 7 |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 312 | 5 |
| HANGZHOU MIANDA TRADING LIMITED | Apr 2026 | 222 | 5 |
| HANGZHOU MIAOMAIMIAOHAI TRADE CO.,L TDC O GOLDEN STATE FC LLC | Jul 2023 | 104 | 0 |
| HANGZHOU MICRO-NETWORK TECHNOLOGY | Oct 2021 | 281 | 0 |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 129 | 3 |
| HANGZHOU MIKA TRADING CO., LTD | May 2026 | 185 | 5 |
| HANGZHOU MINGCHEN TRADING | May 2026 | 68 | 15 |
| HANGZHOU MINGTIAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 192 | 4 |
| HANGZHOU MINGXUAN SANITARY PRODUCTS | May 2026 | 4,333 | 167 |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 1,192 | 36 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 | MATS6249799000 | ECUWGB26251389T | 071E | House Bill | ECUW | 9814612 | MATSONIA | 2026-04-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 9 PKG | 4,350 K | Container Station | HANGZHOU METEK COLTD | ARCHITECTURAL CONCEPTS LLC | GLASS SHOWER DOOR PARTSTEEL HANDLE | |
| 2026-04-07 | MATS8670476000 | GFSHSHA60311582 | 036E | House Bill | GFSH | 9353278 | MATSON KAUAI | 2026-04-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 6 PKG | 8,815 K | Pier to Pier | HANGZHOU METEK | ARCHITECTURAL CONCEPTS, LLC | ARCHITECTURAL CONCEPTS, LLC | GLASS SHOWER DOOR SETS |
| 2026-04-01 | CMDUNGP3442274 | SOSDNB26CC00601 | 0GVM6 | House Bill | SOSD | 9351127 | CMA CGM GEORGIA | 2026-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 18,070 K | Pier to Pier | HANGZHOU METEK | ARCHITECTURAL CONCEPTS, LLC | GLASS SHOWER DOOR SETS | |
| 2026-03-30 | YMJAE232250539 | WWOLPVG26010368 | 0010E | House Bill | WWOL | 9955260 | HMM SAPPHIRE | 2026-03-28 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 6 PAL | 3,720 KG | House to House | HANGZHOU METEK | DELANEY HARDWARE | DELANEY HARDWARE | SLIDING DOOR SYSTEM |
| Run Date | 2026-04-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-17 |
| Trade Update Date | 2026-03-23 |
| Master BOL # | EGLV143661507816 |
|---|---|
| House BOL # | SOSDNB26CC00723 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SOSD |
| Voyage # | 140E |
| IMO # | 9300398 |
| Vessel Name | EVER SIGMA |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | NINGBO CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 38390 K |
| Weight in KG | 38,390 KG |
| Quantity | 29 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
SPRU6018737 SPRU6018721 |
| Commodity Description |
GLASS SHOWER DOOR SETS GLASS SHOWER DOOR SETS |
| Shipper Name | HANGZHOU METEK CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 601, BUILDING 1, NO. 101, SHICHONG |
| Address Line 2 | LANE, |
| Address Line 3 | CHANGHE SUBDISTRICT, BINJIANG DISTR |
| Address Line 4 | ICT, |
| City | HANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | ARCHITECTURAL CONCEPTS, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 18505 LONGS WAY |
| City | PARKER |
| State Province | CO |
| Zip Code | 80134 |
| Country Code | US |
| Container Number | SPRU6018737 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCEJB5745 |
| Seal Number 1 | EMCEJB5745 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GLASS SHOWER DOOR SETS |
| Marks and Numbers 1 | PO ITEM QTY. PALLET MADE IN CHINA |
| Container Number | SPRU6018721 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCEJB5755 |
| Seal Number 1 | EMCEJB5755 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GLASS SHOWER DOOR SETS |
| Marks and Numbers 1 | PO ITEM QTY. PALLET MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 113 | 2026-04-13 |
| Savannah, Georgia | 107 | 2026-03-30 |
| Los Angeles, California | 102 | 2026-04-01 |
| Newark, New Jersey | 58 | 2025-03-12 |
| Charleston, South Carolina | 46 | 2026-02-11 |
| Oakland, California | 45 | 2026-02-13 |
| Tacoma, Washington | 42 | 2026-05-09 |
| Norfolk, Virginia | 22 | 2026-02-07 |
| Seattle, Washington | 21 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 20 | 2025-05-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 484 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 101 | 2026-04-13 |
| Pusan South Korea | 29 | 2026-01-07 |
| Kingston Jamaica | 7 | 2019-05-07 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 4 | 2025-12-05 |
| Xingang China (Mainland) | 3 | 2025-02-11 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2025-10-18 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2025-05-22 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2024-08-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Metek Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU METEK CO., LTD. | 6F, BLDG#1, 101 SHICHONG LANE, CHANGHE STREET, BINJIANG DISTRICT, HANGZHOU,CHINA | 2025-05-27 | 9 |
| HANGZHOU METEK CO., LTD. | 601, BUILDING 1, NO. 101, SHICHONG LANE, CHANGHE SUBDISTRICT, BINJIANG HANGZHOU CN | 2025-10-04 | 6 |
| HANGZHOU METEK CO., LTD. | 2025-07-01 | 4 | |
| HANGZHOU METEK CO., LTD. | 2025-05-30 | 2 | |
| HANGZHOU METEK CO., LTD. | 2025-05-30 | 1 | |
| HANGZHOU METEK CO., LTD. | 2025-09-23 | 1 | |
| HANGZHOU METEK CO.,LTD | 2022-12-22 | 75 | |
| HANGZHOU METEK CO., LTD. | 2023-07-26 | 46 | |
| HANGZHOU METEK CO., LTD | 2024-01-10 | 26 | |
| HANGZHOU METEK CO LTD | 2022-09-23 | 24 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Hangzhou Metek Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-30 | 19 | |
| 2016-06-10 | 1 | |
| 2016-06-01 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||