There are a total of 129 bills of lading on file for Hangzhou Mig Packaging Co.,Ltd between December 28th, 2018 and May 15th, 2026.
Of those 129 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 129 |
|---|---|
| Shipper Records | 130 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 28th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou Mig Packaging Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou Mig Packaging Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| IL HEALTH & BEAUTY NATURAL OILS | May 2026 | 1,224 | 27 |
| NORTHERN LIGHTS CANDLES | May 2026 | 840 | 13 |
| EPIC ETAILERS, LLC | May 2026 | 153 | 12 |
| PURITY COSMETICS | Dec 2023 | 691 | 7 |
| BUHBLI ORGANICS | Dec 2025 | 20 | 5 |
| NATURE S FUSIONS | May 2026 | 60 | 3 |
| CEDAROME CANADA INC | May 2026 | 538 | 3 |
| Jun 2025 | 7 | 2 | |
| IRON ROCK VENTURES LLC | Nov 2025 | 37 | 2 |
| VELLABOX LLC | Dec 2024 | 32 | 1 |
| Apr 2024 | 10 | 1 | |
| MAISON PHARMTEC CORP. | Apr 2026 | 124 | 1 |
| May 2023 | 1 | 1 | |
| Apr 2022 | 7 | 1 | |
| Apr 2025 | 4 | 1 | |
| Aug 2022 | 10 | 1 | |
| FEEL BEAUTY INC. | Dec 2025 | 14 | 1 |
| Nov 2021 | 1 | 1 | |
| CUSTOM RESEARCH LABS | May 2025 | 12 | 1 |
| CAPWORK LABORATORY INC. | Aug 2025 | 50 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Mig Packaging Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MEITU INDUSTRIES | May 2026 | 767 | 114 |
| HANGZHOU MENGJIA TEXTILE CO.,LTD | Apr 2026 | 289 | 7 |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY | May 2026 | 180 | 118 |
| HANGZHOU MERSCO TECHNOLOGY CO., LTD | Mar 2026 | 350 | 1 |
| HANGZHOU METALTECH CO.,LTD | May 2026 | 673 | 7 |
| HANGZHOU METEK CO., LTD. | May 2026 | 631 | 8 |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 312 | 5 |
| HANGZHOU MIANDA TRADING LIMITED | Apr 2026 | 222 | 5 |
| HANGZHOU MIAOMAIMIAOHAI TRADE CO.,L TDC O GOLDEN STATE FC LLC | Jul 2023 | 104 | 0 |
| HANGZHOU MICRO-NETWORK TECHNOLOGY | Oct 2021 | 281 | 0 |
| HANGZHOU MIKA TRADING CO., LTD | May 2026 | 185 | 5 |
| HANGZHOU MINGCHEN TRADING | May 2026 | 68 | 15 |
| HANGZHOU MINGTIAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 192 | 4 |
| HANGZHOU MINGXUAN SANITARY PRODUCTS | May 2026 | 4,333 | 167 |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 1,192 | 36 |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | May 2026 | 119 | 14 |
| HANGZHOU MOONBAY INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 252 | 7 |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | May 2026 | 599 | 19 |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | May 2026 | 484 | 242 |
| HANGZHOU MTD I E CORP | May 2026 | 591 | 21 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-12-01 | EGLV143561966533 | HYSLFNGB10250737 | 1236E | House Bill | HYSL | 9737486 | TOLEDO TRIUMPH | 2025-11-30 | BOSTON, MASSACHUSETTS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,912 CTN | 22,932 K | Container Yard | HANGZHOU MIG PACKAGING | SEMATRA INTERNATIONAL INC | SEMATRA INTERNATIONAL INC | PLASTIC BOTTLE, PLASTIC TUBE, PLASTIC CAP, PAPER BOX, GLASS BOTTLE, , , , , |
| 2025-10-10 | CMDUNGP2810699 | PEVHNBUC25090466 | 077E | House Bill | PEVH | 9516454 | COSCO ITALY | 2025-10-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 25 CTN | 170 KG | Container Yard | HANGZHOU MIG PACKAGING | T IS | T IS | PLASTIC SPRAY CTNS= PACKAGING |
| 2025-09-22 | EGLV143557963495 | CHQFHNB25080418 | 1183E | House Bill | CHQF | 9850525 | EVER FAITH | 2025-09-19 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 195 PKG | 110,342 K | HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | IL HEALTH & BEAUTY NATURAL OILS CO. INC | PEGASUS SHIPPING INC. | GLASS BOTTLE . . | |
| 2025-09-01 | EGLV143551801094 | NQICNBQC25071250 | 1180E | House Bill | NQIC | 9850587 | EVER FRANK | 2025-08-30 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 144 PKG | 80,956 KG | Container Yard | HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | IL HEALTH & BEAUTY NATURAL OILS CO. | GLASS BOTTLE | |
| Run Date | 2026-04-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-13 |
| Trade Update Date | 2026-03-20 |
| Master BOL # | ONEYNB6BH2073800 |
|---|---|
| House BOL # | PEVHNBUC26030282 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | PEVH |
| Voyage # | 602E |
| IMO # | 9438523 |
| Vessel Name | YM MANDATE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1965 KG |
| Weight in KG | 1,965 KG |
| Quantity | 3 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU9352816 |
| Commodity Description |
GLASS BOTTLE PLASTIC CAP |
| Shipper Name | HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.688 YANG-GUANG ROAD, CHUN-AN,,HA |
| Address Line 2 | NGZHOU,CN |
| Consignee Name | CEDAROME CANADA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 21, RUE PAUL-GAUGUIN,,CANDIAC,QC J5 |
| Address Line 2 | R 3X8,CA |
| Notify Party Name | CEDAROME CANADA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 21, RUE PAUL-GAUGUIN,,CANDIAC,CA |
| Container Number | ONEU9352816 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDX11116 |
| Seal Number 1 | CNDX11116 |
| Equipment Description Code | 41 |
| Equipment Description | Refrigerated and/or heated with removable equipment appliance located INTERNALLY - containers shall have insulation "K" values of Kmax < 0.4 W/(m2.oC). |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FR0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | GLASS BOTTLE PLASTIC CAP |
| Marks and Numbers 1 | MIG PACKAGING PO NO.: 20674 PRODUCT CODE: I TEM: CARTON SIZE: CM QTY: PCS WEIGHT: KGS C/NO: / |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 41 | 2025-09-22 |
| Newark, New Jersey | 30 | 2026-05-14 |
| Los Angeles, California | 20 | 2025-06-19 |
| Long Beach, California | 19 | 2025-10-10 |
| Tacoma, Washington | 10 | 2026-05-16 |
| Honolulu, Hawaii | 4 | 2022-11-15 |
| Boston, Massachusetts | 2 | 2025-12-01 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-09-11 |
| Miami, Florida | 1 | 2023-05-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 94 | 2026-05-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 17 | 2023-12-08 |
| Yantian China (Mainland) | 9 | 2025-05-21 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2023-09-09 |
| Pusan South Korea | 2 | 2020-10-26 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2020-08-08 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2021-10-15 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2020-07-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Mig Packaging Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | NO 688, YANGGUANG ROAD, CHUN-AN,,HA NGZHOU,CN | 2025-09-01 | 4 |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | PUBLIC LOGISTICS CENTER, FUDE VILLA GE, CHUN-AN,,HANGZHOU,CN | 2025-06-19 | 3 |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | 2025-06-02 | 1 | |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | 2025-08-11 | 1 | |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | 2025-09-22 | 1 | |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | 2025-06-18 | 1 | |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | 2024-12-17 | 12 | |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | 2024-02-27 | 7 | |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | 2025-01-21 | 5 | |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | 2022-03-31 | 4 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Hangzhou Mig Packaging Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-10-04 | 1 | |
| 2022-06-02 | 2 | |
| 2022-02-25 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||