There are a total of 572 bills of lading on file for Hangzhou Wenzhou Trading between July 19th, 2024 and May 22nd, 2026.
Of those 572 bills of lading, 51 were within the past 30 days and 191 were within the past 90 days.
| Total Records | 572 |
|---|---|
| Shipper Records | 572 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 19th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 51 |
| Records in Last 90 Days | 191 |
| Records in the Past Year | 516 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU WENZHOU TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou Wenzhou Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou Wenzhou Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DRAGONHARBOR GLOBAL | May 2026 | 259 | 175 |
| HAIFANDA IMPORTS INC | May 2026 | 596 | 85 |
| YEXC INC | Dec 2025 | 644 | 60 |
| EPOCH INC | May 2026 | 471 | 52 |
| CHENYX INC | Apr 2026 | 833 | 38 |
| FLOWEAST INC | May 2026 | 382 | 34 |
| ZENITHWORKS | Apr 2026 | 912 | 21 |
| REGINA GOODLOOKING STORE | Mar 2026 | 458 | 20 |
| FUSIONIX | May 2026 | 172 | 15 |
| MERKISTON INC | May 2026 | 151 | 14 |
| XIEYC INC | Mar 2026 | 696 | 12 |
| QUANTUM NEST TECHNOLOGIES | May 2026 | 94 | 10 |
| EVER SHINE IMP AND EXP INC | Dec 2025 | 511 | 5 |
| LUMICORE TRADING GROUP | Apr 2026 | 386 | 4 |
| KOSDUI TRADING LLC | May 2026 | 16 | 4 |
| RICHARD MILL CORP | Dec 2025 | 430 | 3 |
| HOWART TRADING LLC | May 2026 | 40 | 3 |
| TMALL, INC. | May 2026 | 51,722 | 2 |
| THREAD & TIDE IMPORTS LLC | May 2026 | 46 | 2 |
| SPEEDLINK X INC | May 2026 | 1,070 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Wenzhou Trading.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | CMDUCHN3329461 | MLILMSH26050550 | 058E | House Bill | MLIL | 9622605 | OOCL BERLIN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 14 PKG | 18,532 KG | Container Yard | HANGZHOU WENZHOU TRADING | PLAMONDON INCORPORATED | PLAMONDON INCORPORATED | WPC FENCE |
| 2026-05-28 | CMDUCHN3330022 | MLILMSH26050548 | 058E | House Bill | MLIL | 9622605 | OOCL BERLIN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 14 PKG | 18,300 KG | Container Yard | HANGZHOU WENZHOU TRADING | PLAMONDON INCORPORATED | PLAMONDON INCORPORATED | WPC FENCE |
| 2026-05-27 | HDMUSHAM88149500 | PPILSHMC5710 | 0003E | House Bill | PPIL | 9618290 | SAPPHIRE TOWER | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 1,247 CTN | 8,791 K | Pier to Pier | HANGZHOU WENZHOU TRADING | STELLARPATH LLC | MICROFIBER WIPING CLOTH | |
| 2026-05-26 | CMDUCHN3277724 | PPILS3CM277724 | PGNJE | House Bill | PPIL | 9450624 | CMA CGM DALILA | 2026-05-25 | HOUSTON, TEXAS | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 1,584 CTN | 7,761 K | Pier to Pier | HANGZHOU WENZHOU TRADING | FLOWEAST INC | CLEARSAIL INC | PAPER SANDWICH BAGS HS CODE:481940 |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-11 |
| Master BOL # | CMDUCHN3330060 |
|---|---|
| House BOL # | MLILMSH26050551 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MLIL |
| Voyage # | 058E |
| IMO # | 9622605 |
| Vessel Name | OOCL BERLIN |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI,CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17310 KG |
| Weight in KG | 17,310 KG |
| Quantity | 12 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SLEU2583222 |
| Commodity Description |
WPC FENCE |
| Shipper Name | HANGZHOU WENZHOU TRADING CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1220, BUILDING 3, NO. 300-11 E |
| Address Line 2 | AST,BAIYANG STREET, QIANTANG NEW DI |
| Address Line 3 | STRICT,HANGZHOU,CN |
| Consignee Name | PLAMONDON INCORPORATED |
|---|---|
| Address Line 1 | 241 W 37TH ST STE 801NEW YORK NY 10 |
| Address Line 2 | 018,NEW YORK,NY 10018,US |
| Notify Party Name | PLAMONDON INCORPORATED |
|---|---|
| Address Line 1 | 241 W 37TH ST STE 801NEW YORK NY 10 |
| Address Line 2 | 018,NEW YORK,US |
| Container Number | SLEU2583222 |
|---|---|
| Seal Number 1 | C3168384 |
| Seal Number 1 | C3168384 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WPC FENCE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 228 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 102 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 84 | 2026-05-09 |
| Savannah, Georgia | 58 | 2026-04-11 |
| Newark, New Jersey | 49 | 2026-05-15 |
| Oakland, California | 25 | 2026-05-08 |
| Miami, Florida | 9 | 2026-05-18 |
| Port Everglades, Florida | 4 | 2026-04-29 |
| Tampa, Florida | 4 | 2025-10-10 |
| New York, New York | 3 | 2026-03-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 257 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 169 | 2026-05-09 |
| Yangshan China (Mainland) | 45 | 2026-05-09 |
| Pusan South Korea | 39 | 2026-05-12 |
| Yantian China (Mainland) | 29 | 2026-04-27 |
| Shekou China (Mainland) | 8 | 2026-04-23 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 7 | 2026-01-30 |
| Qingdao China (Mainland) | 7 | 2026-01-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 4 | 2026-05-15 |
| Cartagena Colombia | 3 | 2025-08-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Wenzhou Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU WENZHOU TRADING | ROOM 1220, BUILDING 3, NO. 300-11 E AST,BAIYANG STREET, QIANTANG NEW DI STRICT,HANGZHOU,CN | 2026-05-23 | 64 |
| HANGZHOU WENZHOU TRADING | NO.300-11 EAST BAIYANG STREET, QIANTANG NEW DISTRICT, HANGZHOU, ZJ CHINA HANGZHOU ZJ CN | 2026-05-09 | 46 |
| HANGZHOU WENZHOU TRADING | 2026-05-20 | 44 | |
| HANGZHOU WENZHOU TRADING | 2026-04-27 | 30 | |
| HANGZHOU WENZHOU TRADING | 2026-05-09 | 27 | |
| HANGZHOU WENZHOU TRADING | 2026-04-29 | 21 | |
| HANGZHOU WENZHOU TRADING | 2026-03-26 | 13 | |
| HANGZHOU WENZHOU TRADING | 2026-05-19 | 13 | |
| HANGZHOU WENZHOU TRADING | 2026-05-19 | 13 | |
| HANGZHOU WENZHOU TRADING | 2026-04-09 | 11 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||