There are a total of 363 bills of lading on file for Hangzhou Wintools Technology & DEVE between March 11th, 2018 and May 17th, 2026.
Of those 363 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 363 |
|---|---|
| Shipper Records | 363 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 11th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 66 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou Wintools Technology & DEVE, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou Wintools Technology & DEVE in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WEISSER DISTRIBUTING INC | May 2026 | 2,649 | 92 |
| J-R QUALITY TOOLS | Apr 2026 | 143 | 63 |
| HORIZON TOOL | May 2026 | 1,713 | 44 |
| KISMET HOLDING GROUP, INC | Nov 2025 | 78 | 35 |
| TSL GLOBAL TRADING INC | May 2026 | 805 | 34 |
| MJD INDUSTRIES LLC | Apr 2026 | 502 | 9 |
| INTEGRATED SUPPLY NETWORK LLC | May 2026 | 4,637 | 9 |
| OMNIGOODS TRADE INC | May 2026 | 69 | 4 |
| YUEKAI INTL TRADING INC | Sep 2022 | 1,133 | 3 |
| ARES TOOL | May 2025 | 21 | 2 |
| ZHEJIANG SHENGXUE LEISURE PRODUCTS CO.,LTD. | May 2024 | 50 | 1 |
| TROXELL USA S.T.T. INC. | Apr 2026 | 141 | 1 |
| SYNERGY MANUFACTURING | Apr 2026 | 154 | 1 |
| SAC GLOBAL INC | Apr 2023 | 2,413 | 1 |
| MOONLITX INC | May 2026 | 336 | 1 |
| May 2026 | 7 | 1 | |
| GREENWAY METAL PROCESSORS | May 2026 | 1,507 | 1 |
| Sep 2022 | 3 | 1 | |
| GANGHUA INTL TRADING CO., LTD | Mar 2023 | 436 | 1 |
| Aug 2025 | 3 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Wintools Technology & DEVE.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU WENGLING TRADING | May 2026 | 225 | 152 |
| HANGZHOU WENTONG CRAFTS FURNITURE M | May 2026 | 1,246 | 34 |
| HANGZHOU WENXIANG TECHNOLOGY | May 2026 | 555 | 24 |
| HANGZHOU WENZHOU TRADING | May 2026 | 572 | 191 |
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN IMPORT&EX | May 2026 | 465 | 28 |
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | May 2026 | 278 | 12 |
| HANGZHOU WIDEEP INDUSTRIES CO.,LTD. | Apr 2026 | 236 | 1 |
| HANGZHOU WIDENY TRADING CO.,LTD. | Mar 2026 | 150 | 1 |
| HANGZHOU WILKES HOME TEXTILE CO. | May 2026 | 1,503 | 49 |
| HANGZHOU WILLS CHAIN MANUFACTURING | Apr 2026 | 504 | 6 |
| HANGZHOU WIPEX NONWOVENS CO., LTD | Oct 2023 | 160 | 0 |
| HANGZHOU WONDERFUL GARMENTS CO. | May 2026 | 527 | 3 |
| HANGZHOU WONDERFUL IMPORT&EXPORT CO | May 2026 | 63 | 7 |
| HANGZHOU WONDERFUL TRADING CO.,LTD. | Apr 2026 | 99 | 1 |
| HANGZHOU WULF CHAIN CO.,LTD | May 2026 | 587 | 14 |
| HANGZHOU WULILI TECHNOLOGY | May 2026 | 103 | 12 |
| HANGZHOU WYNG TRADING CO., LTD | Apr 2026 | 72 | 1 |
| HANGZHOU X-MAG INC. | May 2026 | 1,013 | 31 |
| HANGZHOU XIAFEI IMPORT AND EXPORT C | May 2026 | 404 | 13 |
| HANGZHOU XIANGDONG TRADING CO.,LTD | May 2026 | 551 | 131 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | OOLU2167730490 | NPSCSELSHA260663 | 065E | House Bill | NPSC | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,235 CTN | 19,107 KG | House to House | HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | OMNIGOODS TRADE INC | AUTOMOTIVE FLARING TOOL SET AUTOMOTIVE PULLE R TOOL SET | |
| 2026-05-02 | EGLV142600803174 | SQHNSHZG26040341 | 084E | House Bill | SQHN | 9604081 | EVER LOGIC | 2026-05-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,202 CTN | 18,989 K | House to House | HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVELOPMENT | OMNIGOODS TRADE INC | OMNIGOODS TRADE INC | X'HC CY-CY S.T.C. AUTOMOTIVE FLARING TOOL SET AUTOMOTIVE PULLER TOOL SET THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS. VGM= ... |
| 2026-04-20 | HLCUSHA2603CDVC1 | CWQGCGH260301951 | 614E | House Bill | CWQG | 9430399 | SANTA BARBARA | 2026-04-19 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 944 CTN | 16,345 KG | House to House | HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | WEISSER DISTRIBUTING INC | HAND TOOLS ( WRENCH,HAMMER) | |
| 2026-04-11 | SMLMSHCT5C423200 | TLKPSHASEA63015X | 2602E | House Bill | TLKP | 9464704 | SM TIANJIN | 2026-04-10 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,151 CTN | 6,133 KG | Container Yard | HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY AND DE | J-R QUALITY TOOLS | HAND TOOLS (OIL COLLECTION PAN, TIRE DOLLY) | |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | OOLU2167970455 |
|---|---|
| House BOL # | NPSCSELSHA260715 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NPSC |
| Voyage # | 069E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL BRUSSELS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18669 KG |
| Weight in KG | 18,669 KG |
| Quantity | 1122 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU8545922 |
| Commodity Description |
AUTOMOTIVE FLARING TOOL SET AUTOMOTIVE PULLE R TOOL SET |
| Shipper Name | HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE |
|---|---|
| Address Line 1 | 17-18TH FLOOR,BUILDING6,VANWARD INT |
| Address Line 2 | ERNATIONAL NO.188 HAOYUE ROAD, NING |
| Address Line 3 | WEI STREET,XIAOSHAN,HANGZHOU,CN |
| Consignee Name | OMNIGOODS TRADE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 173 HUGUENOT ST. STE# 200 NEW ROCHE |
| Address Line 2 | LLE, NY 10801,NEW ROCHELLE,NY, ,US |
| Container Number | CSNU8545922 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJWZ8381 |
| Seal Number 1 | OOLJWZ8381 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | AUTOMOTIVE FLARING TOOL SET AUTOMOTIVE PULLE R TOOL SET |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 101 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 93 | 2026-05-02 |
| Tacoma, Washington | 61 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 48 | 2026-04-11 |
| Norfolk, Virginia | 26 | 2025-05-03 |
| Oakland, California | 16 | 2026-02-28 |
| Newark, New Jersey | 10 | 2025-12-20 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2021-02-16 |
| New York, New York | 1 | 2025-03-29 |
| Portland, Oregon | 1 | 2024-09-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 317 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 26 | 2025-12-19 |
| Pusan South Korea | 13 | 2026-02-27 |
| Yangshan China (Mainland) | 7 | 2024-11-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Wintools Technology & DEVE that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | 17-18TH FLOOR,BUILDING6,VANWARD INT ERNATIONAL NO.188 HAOYUE ROAD,NINGW EI STREET, XIAOSHAN,HANGZHOU,CHINA | 2026-02-13 | 11 |
| HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | 17-18TH FLOOR,BUILDING6, VANWARD IN TERNATIONAL NO.188 HAOYUE ROAD,NING WEI STREET, XIAOSHAN,HANGZHOU | 2025-10-24 | 9 |
| HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | 2026-05-13 | 5 | |
| HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | 2025-07-12 | 3 | |
| HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | 2026-05-18 | 1 | |
| HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | 2025-11-11 | 1 | |
| HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | 2025-09-13 | 1 | |
| HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | 2026-04-20 | 1 | |
| HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | 2025-12-19 | 1 | |
| HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | 2025-02-19 | 53 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||