There are a total of 278 bills of lading on file for Hangzhou Westlake Kitchen Technolog between September 21st, 2019 and May 15th, 2026.
Of those 278 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 278 |
|---|---|
| Shipper Records | 278 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 21st, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 79 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou Westlake Kitchen Technolog, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou Westlake Kitchen Technolog in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RHYME INC | Apr 2025 | 844 | 76 |
| TSPOER INC. | Oct 2025 | 472 | 26 |
| SINO-ACHIEVE INTERNATIONAL INC. | Apr 2025 | 766 | 25 |
| BINGO TRADING COMPANY | Aug 2025 | 277 | 21 |
| BOGU IMPORT AND EXPORT COMPANY | Sep 2023 | 438 | 16 |
| SKYWARD DYNAMICS INC | Feb 2026 | 160 | 13 |
| EVERGREEN CATERING EQUIPMENT INC | May 2026 | 177 | 13 |
| LUOWEI TRADING INC | Apr 2026 | 629 | 11 |
| IDEAL GLOBAL ENTERPRISE INC. | Mar 2026 | 585 | 9 |
| BOUL DERY INC. | Mar 2026 | 230 | 9 |
| SILVER SPRUCE INC | May 2026 | 219 | 8 |
| SUNORO SUPPLY CHAIN CO LTD | May 2026 | 526 | 6 |
| INFINITAS KRONOS LLC | May 2026 | 83 | 6 |
| SMART TRADE TECHNOLOGY CO LTD | May 2026 | 316 | 4 |
| PRECISE PNEUMATIC &HYDRAULIC AMERICAN CO., LTD | Nov 2022 | 142 | 4 |
| FENQY INC. | Jul 2025 | 54 | 4 |
| CALTRIC INC | May 2026 | 1,225 | 3 |
| SHANDONG SAIDI TRADING CO LTD | May 2026 | 54 | 2 |
| LUMEN VERTEX INC | May 2026 | 76 | 1 |
| LUMA PRODUCT INC | May 2026 | 141 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Westlake Kitchen Technolog.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU WELL-TRANS SUPPLY CHAIN MA | May 2026 | 1,781,708 | 443 |
| HANGZHOU WELLBEING TECHNOLOGY CO. | Jan 2026 | 295 | 0 |
| HANGZHOU WELLJAY TRADING CO.,LTD | Nov 2025 | 531 | 0 |
| HANGZHOU WELLMEI ELECTRONIC COMMERC | May 2026 | 367 | 23 |
| HANGZHOU WELLMEI HOME TEXTILES CO | May 2026 | 1,400 | 4 |
| HANGZHOU WENGLING TRADING | May 2026 | 225 | 152 |
| HANGZHOU WENTONG CRAFTS FURNITURE M | May 2026 | 1,246 | 34 |
| HANGZHOU WENXIANG TECHNOLOGY | May 2026 | 555 | 24 |
| HANGZHOU WENZHOU TRADING | May 2026 | 572 | 191 |
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN IMPORT&EX | May 2026 | 465 | 28 |
| HANGZHOU WIDEEP INDUSTRIES CO.,LTD. | Apr 2026 | 236 | 1 |
| HANGZHOU WIDENY TRADING CO.,LTD. | Mar 2026 | 150 | 1 |
| HANGZHOU WILKES HOME TEXTILE CO. | May 2026 | 1,503 | 49 |
| HANGZHOU WILLS CHAIN MANUFACTURING | Apr 2026 | 504 | 6 |
| HANGZHOU WINTOOLS TECHNOLOGY & DEVE | May 2026 | 363 | 12 |
| HANGZHOU WIPEX NONWOVENS CO., LTD | Oct 2023 | 160 | 0 |
| HANGZHOU WONDERFUL GARMENTS CO. | May 2026 | 527 | 3 |
| HANGZHOU WONDERFUL IMPORT&EXPORT CO | May 2026 | 63 | 7 |
| HANGZHOU WONDERFUL TRADING CO.,LTD. | Apr 2026 | 99 | 1 |
| HANGZHOU WULF CHAIN CO.,LTD | May 2026 | 587 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | ONEYNBOG68411600 | HDWCHWSA26040952 | 112E | House Bill | HDWC | 9455870 | YM MUTUALITY | 2026-05-15 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 49 CTN | 5,689 KG | Container Yard | HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | EVERGREEN CATERING EQUIPMENTS INC. | EVERGREEN CATERING EQUIPMENTS INC. | REFRIGERATOR REFRIGERATOR MAINTENANCE UNIT |
| 2026-05-02 | KORPNBO9470594 | HDWCHWSA26040541 | 2602E | House Bill | HDWC | 9882205 | KMTC SEOUL | 2026-04-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 27 CTN | 4,674 KG | House to House | HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | LUMA PRODUCT INC | LUMA PRODUCT INC | REFRIGERATOR |
| 2026-04-22 | CMDUNGP3433763 | THGLHAZ26030047 | 0XRAH | House Bill | THGL | 9433793 | CMA CGM ATTILA | 2026-04-20 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 33 CTN | 5,785 KG | Container Yard | HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | INFINITAS KRONOS LLC | INFINITAS KRONOS LLC | COMMERCIAL REFRIGERATOR COMMERCIAL GAS OVEN |
| 2026-04-20 | YMJAE232251375 | NPSCSELNGB261894 | 031E | House Bill | NPSC | 9806043 | ONE AQUILA | 2026-04-17 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 43 CTN | 6,144 KG | House to House | HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | SILVER SPRUCE INC | ICE MAKER REFRIGERATOR REFRIGERATOR MAINTEN ANCE UNIT | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | YMJAW237316005 |
|---|---|
| House BOL # | NPSCSELSHA260777 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NPSC |
| Voyage # | 003E |
| IMO # | |
| Vessel Name | SAPPHIRE TOWER |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5437 KG |
| Weight in KG | 5,437 KG |
| Quantity | 91 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMMU7142241 |
| Commodity Description |
REFRIGERATOR ICE MAKER REFRIGERATOR MAINTEN ANCE UNIT |
| Shipper Name | HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 4-1904-2, WANGQIANTANG SEAL CE |
| Address Line 2 | NTER,QIANTANGDISTRICT, HANGZHOU CIT |
| Address Line 3 | Y, ZHEJIANG PROVINCE,HANGZHOU,CN |
| Consignee Name | LUMA PRODUCT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2653 MILLIKEN AVE EASTVALE, CA, 917 |
| Address Line 2 | 52,UNITED STATES,EASTVALE,CA, ,US |
| Container Number | YMMU7142241 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAW533034 |
| Seal Number 1 | YMAW533034 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | REFRIGERATOR ICE MAKER REFRIGERATOR MAINTEN ANCE UNIT |
| Marks and Numbers 1 | ICECASA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 78 | 2026-05-02 |
| Los Angeles, California | 58 | 2026-03-10 |
| Savannah, Georgia | 44 | 2026-04-22 |
| Newark, New Jersey | 34 | 2026-01-19 |
| Tacoma, Washington | 25 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 24 | 2026-04-14 |
| Seattle, Washington | 8 | 2025-01-10 |
| New York, New York | 5 | 2026-02-28 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2025-09-26 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2023-07-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 240 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 15 | 2026-03-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 14 | 2026-04-22 |
| Jawaharlal Nehru India | 5 | 2025-04-29 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 2 | 2026-01-29 |
| Colon Panama | 1 | 2025-08-30 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2024-09-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Westlake Kitchen Technolog that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | 4-323,NO.519 OF THE 2ND RD, QIANTANG DISTRICT HANGZHOU,ZHEJIANG CHINA P.R.310018 HANGZHOU ZJ310018 CN | 2025-06-23 | 43 |
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | ROOM 4-1904-2, WANGQIANTANG SEAL CE NTER, QIANTANGDISTRICT, HANGZHOU CI TY, ZHEJIANG PROVINCE,HANGZHOU,CN | 2026-05-18 | 17 |
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | 2026-03-17 | 14 | |
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | 2025-12-05 | 13 | |
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | 2025-07-11 | 8 | |
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | 2026-04-22 | 7 | |
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | 2025-10-20 | 3 | |
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | 2026-03-19 | 2 | |
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | 2025-10-04 | 2 | |
| HANGZHOU WESTLAKE KITCHEN TECHNOLOG | 2025-07-19 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Hangzhou Westlake Kitchen Technolog.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-10-23 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||