There are a total of 3,763 bills of lading on file for Hengshi Egypt Fiberglass Fabrics S.A. between December 11th, 2018 and May 22nd, 2026.
Of those 3,763 bills of lading, 41 were within the past 30 days and 83 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,763 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,827 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 11th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 41 |
| Records in Last 90 Days | 83 |
| Records in the Past Year | 324 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S.A..
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Hengshi Egypt Fiberglass Fabrics S.A., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Hengshi Egypt Fiberglass Fabrics S.A. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HENGSHI USA LTD | May 2026 | 4,072 | 1,450 |
| VESTAS BLADES AMERICA INC. | May 2026 | 12,108 | 497 |
| C.H. ROBINSON FREIGHT SERVICES | May 2026 | 840,503 | 108 |
| EXPEDITORS INTERNATIONAL | May 2026 | 10,274,943 | 8 |
| C.H. ROBINSON INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 943,098 | 8 |
| MAERSK LOGISTICS & SERVICES USA INC | May 2026 | 34,628 | 5 |
| DSV AIR & SEA INC. | May 2026 | 873,352 | 5 |
| CH ROBISON INTERNATIONAL | May 2026 | 236 | 4 |
| Nov 2024 | 1 | 1 | |
| JUPITER BACH NORTH AMERICA INC. | Aug 2025 | 561 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengshi Egypt Fiberglass Fabrics S.A.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGLITONG TRADING LIMITED | May 2026 | 77 | 52 |
| HENGLONG INTERNATIONAL LOGISTICS LI | May 2026 | 153 | 66 |
| HENGLONG USA CORPORATION | May 2026 | 2,047 | 129 |
| HENGLU INTERNATIONAL COMPANY LTD | May 2026 | 282 | 8 |
| HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | Jun 2025 | 299 | 0 |
| HENGONG PRECISION EQUIPMENT CO., LTD | Apr 2026 | 184 | 2 |
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | May 2026 | 2,510 | 6 |
| HENGRONG (XIAMEN) PLASTIC PRODUCTS CO., LTD | May 2026 | 264 | 10 |
| HENGRUN IMPROT INC | May 2026 | 109 | 42 |
| HENGSEN INTERNATIONAL LIMITED | Feb 2024 | 128 | 0 |
| HENGSHI USA LTD | May 2026 | 4,072 | 106 |
| HENGSHUI DAHAN TEXTILES CO.,LTD | Apr 2026 | 259 | 3 |
| HENGSHUI DONGCHEN MINING MACHINERY MANUFACTURING CO LTD | Mar 2026 | 761 | 3 |
| HENGSHUI JINGHUA CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 518 | 5 |
| HENGSHUI SHENZHOU CITY NONTENG E-CO | Mar 2026 | 355 | 66 |
| HENGSHUI TIANJIAN MEDICAL SUPPLIES | Aug 2025 | 256 | 0 |
| HENGSHUI YIQINGSHU HOSIERY CO., LTD | Apr 2026 | 201 | 3 |
| HENGSHUO VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY | May 2026 | 68 | 12 |
| HENGSOME H.K. TRANSPORTATION CO. | Nov 2025 | 340 | 0 |
| HENGST AIR FILTRATION DENMARK A S | May 2026 | 112 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | MAEU269044314 | 617W | Master Bill | MAEU | 9285677 | GSL ELENI | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | TANGIER MOROCCO | 21 PKG | 38,316 LB | Container Yard | HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS SA | MAERSK LOGISTICS SERVICES US LTD | TOTAL QTY 21 PACKAGE TOTAL NET WEIGHT 16065.1 0 KGS TOTAL GROSS WEIGHT 17380 KGS INVOICE PO HSEG2026150 PO NO XXXXX H.S CODE 701... | ||
| 2026-05-23 | MAEU269044310 | 617W | Master Bill | MAEU | 9285677 | GSL ELENI | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | TANGIER MOROCCO | 24 PKG | 41,535 LB | Container Yard | HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS SA | MAERSK LOGISTICS SERVICES US LTD | TOTAL QTY 24 PACKAGE TOTAL NET WEIGHT 17143.9 0 KGS TOTAL GROSS WEIGHT 18840 KGS INVOICE NO XXXXXXXXXXX PO NO XXXXX H.S CODE 701... | ||
| 2026-05-23 | COSU6449811820 | 271W | Regular Bill | COSU | 9484546 | BERNHARD SCHULTE | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | PIRAEUS GREECE | 17 PKG | 18,220 KG | House to House | HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S. | HENGSHI USA COMPANY LIMITED | PREMIER CARGO LOGISTICS | E-GLASS STITCHED COMBO MAT E-BXMC2408/50(2692 ) E-BXMC2408/60 | |
| 2026-05-23 | COSU6449811800 | 271W | Regular Bill | COSU | 9484546 | BERNHARD SCHULTE | 2026-05-22 | SAVANNAH, GEORGIA | PIRAEUS GREECE | 19 PKG | 18,400 KG | House to House | HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S. | HENGSHI USA COMPANY LIMITED | PREMIER CARGO LOGISTICS | E-GLASS STITCHED COMBO MAT E-BXMO1708-10/50(I TEM9012) E-BXMO | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | MAEU269044314 |
|---|---|
| House BOL # | DNYCTFYV071322 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DNYC |
| Voyage # | 617W |
| IMO # | 9285677 |
| Vessel Name | GSL ELENI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | TANGER MED |
| Foreign Port of Lading | TANGIER MOROCCO (71425) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17380 KG |
| Weight in KG | 17,380 KG |
| Quantity | 21 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU5872257 |
| Commodity Description |
E-GLASS STITCHED COMBO MAT |
| Shipper Name | HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S. |
|---|---|
| Address Line 1 | FACTORY NO F8,THE THIRD SECTOR,NORT |
| Address Line 2 | H-WEST GULF OF |
| Address Line 3 | SUEZ ECONOMIC ZONE,AIN SOKHNA,SUEZ, |
| City | PORT SAID EAST |
| Country Code | ES |
| Consignee Name | HENGSHI USA LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 1941 YEAGER AVE |
| City | LOS ANGELES |
| State Province | CA |
| Zip Code | 1941 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCLU5872257 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SEAL# |
| Seal Number 1 | SEAL# |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | E-GLASS STITCHED COMBO MAT |
| Marks and Numbers 1 | HENGSHI USA LTD |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000017380 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 1,817 | 2026-05-04 |
| Savannah, Georgia | 1,043 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 426 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 239 | 2025-11-03 |
| Norfolk, Virginia | 151 | 2026-05-01 |
| Oakland, California | 27 | 2025-12-23 |
| Los Angeles, California | 26 | 2025-11-25 |
| Long Beach, California | 16 | 2025-07-02 |
| New Orleans, Louisiana | 7 | 2026-01-12 |
| New York, New York | 4 | 2025-12-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Barcelona Spain | 1,386 | 2025-10-20 |
| Damietta Egypt | 696 | 2026-01-23 |
| Piraeus Greece | 543 | 2026-05-23 |
| Algeciras Spain | 271 | 2024-12-06 |
| Tangier Morocco | 226 | 2026-05-23 |
| Tutunciftlik Turkey | 136 | 2022-10-28 |
| Gioia Tauro Italy | 131 | 2025-01-08 |
| Valencia Spain | 107 | 2025-09-16 |
| Alexandria Egypt | 57 | 2022-04-15 |
| Anvers Belgium | 33 | 2026-04-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengshi Egypt Fiberglass Fabrics S.A. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S.A. | EFACTORY NO F8,THE THIRD SECTOR ,NORTH-WEST GULF OF SUEZ ECONOMIC ZONE,AIN SOKHNA,SUEZ,EGYPT. | 2026-05-11 | 557 |
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S.A. | E FACTORY NO F8,THE THIRD SECTOR,NORTH-WEST GULF OF SUEZ ECONOMIC ZONE,AIN SOKHNA SUEZ EGYPT. RANIA ELSAYED TEL | 2026-04-29 | 104 |
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S.A. | 2026-03-10 | 6 | |
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S.A. | 2026-05-21 | 2 | |
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S.A. | 2026-05-06 | 2 | |
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS | 2023-03-01 | 593 | |
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S.A. | 2023-12-04 | 457 | |
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S. | 2024-10-22 | 374 | |
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S. | 2024-01-15 | 359 | |
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S.A. | 2021-02-16 | 195 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Hengshi Egypt Fiberglass Fabrics S.A.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-01-08 | 4 | |
| 2023-11-06 | 1 | |
| 2023-05-05 | 469 | |
| 2023-03-09 | 94 | |
| 2023-03-01 | 5 | |
| 2023-03-01 | 5 | |
| 2020-10-03 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||