There are a total of 2,510 bills of lading on file for Hengren Intl Trading Shanghai Ltd between June 4th, 2017 and May 8th, 2026.
Of those 2,510 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,510 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,639 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 14 |
| First Shipment on File | Jun 4th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 219 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hengren Intl Trading Shanghai Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hengren Intl Trading Shanghai Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EXPLODING KITTENS, INC | May 2026 | 1,102 | 256 |
| ASMODEE NORTH AMERICA | May 2026 | 3,042 | 91 |
| GAMES WORKSHOP RETAIL INC | May 2026 | 2,713 | 71 |
| FLAT RIVER GROUP | Dec 2025 | 3,219 | 45 |
| TABLETOP TYCOON | May 2026 | 87 | 32 |
| TMI PRODUCTS INC | May 2026 | 320 | 27 |
| QUARTERMASTER LOGISTICS | May 2026 | 820 | 25 |
| ADAM POOTS GAMES LLC | Apr 2026 | 44 | 23 |
| GAMERATI LLC | May 2026 | 206 | 22 |
| PEGASUS SPIELE NORTH AMERICA | May 2026 | 49 | 19 |
| STUDIO 2 PUBLISHING, INC. | May 2026 | 259 | 18 |
| GAMES WORKSHOP AMERICA INC | May 2026 | 61 | 18 |
| DIRE WOLF DIGITAL | May 2026 | 63 | 18 |
| CHARTY PARTY LLC | May 2026 | 121 | 18 |
| PUBLISHER SERVICES INC | May 2026 | 795 | 17 |
| MAGPIE GAMES | Nov 2024 | 25 | 17 |
| BLUE ORANGE GAMES | Mar 2026 | 325 | 17 |
| HACHETTE BOARDGAMES USA INC | May 2026 | 136 | 16 |
| GILMORE GLORIOUS GOODS LLC | Apr 2026 | 167 | 16 |
| CAPSTONE GAMES | May 2026 | 161 | 16 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengren Intl Trading Shanghai Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGLI WAREHOUSING INC | Jan 2025 | 226 | 0 |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | May 2026 | 3,071 | 75 |
| HENGLIN LLC | Apr 2026 | 545 | 1 |
| HENGLITAI COMPANY LTD | Mar 2025 | 358 | 0 |
| HENGLITONG TRADING LIMITED | May 2026 | 77 | 52 |
| HENGLONG INTERNATIONAL LOGISTICS LI | May 2026 | 153 | 66 |
| HENGLONG USA CORPORATION | May 2026 | 2,047 | 129 |
| HENGLU INTERNATIONAL COMPANY LTD | May 2026 | 282 | 8 |
| HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | Jun 2025 | 299 | 0 |
| HENGONG PRECISION EQUIPMENT CO., LTD | Apr 2026 | 184 | 2 |
| HENGRONG (XIAMEN) PLASTIC PRODUCTS CO., LTD | May 2026 | 264 | 10 |
| HENGRUN IMPROT INC | May 2026 | 109 | 42 |
| HENGSEN INTERNATIONAL LIMITED | Feb 2024 | 128 | 0 |
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S.A. | May 2026 | 3,763 | 83 |
| HENGSHI USA LTD | May 2026 | 4,072 | 106 |
| HENGSHUI DAHAN TEXTILES CO.,LTD | Apr 2026 | 259 | 3 |
| HENGSHUI DONGCHEN MINING MACHINERY MANUFACTURING CO LTD | Mar 2026 | 761 | 3 |
| HENGSHUI JINGHUA CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 518 | 5 |
| HENGSHUI SHENZHOU CITY NONTENG E-CO | Mar 2026 | 355 | 66 |
| HENGSHUI TIANJIAN MEDICAL SUPPLIES | Aug 2025 | 256 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 | EGLV142600181190 | LSKHSHL26257456 | 12510 | House Bill | LSKH | 9728954 | THESEUS | 2026-03-23 | BOSTON, MASSACHUSETTS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,812 CTN | 27,830 KG | House to House | HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | TABLETOP TYCOON | TABLETOP TYCOON | BOARD GAME SET |
| 2026-03-23 | ONEYSHAG34377700 | MIDG00909673 | 011E | House Bill | MIDG | 9664885 | CORNEILLE | 2026-03-22 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 3,875 CTN | 35,013 KG | Container Yard | HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | ARCANE TINMEN APS | BOARD GAME SET | |
| 2026-03-13 | ZIMUSNH22402821 | ACGDSHAF2601031 | GE603 | House Bill | ACGD | 9222285 | MSC SUAPE VII | 2026-03-12 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,004 PKG | 4,115 KG | Pier to Pier | HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | MOONRACER INDUSTRIES, INC | BOARD GAME SET | |
| 2026-02-02 | EGLV142554303682 | UWLDWLC51211701 | 193E | House Bill | UWLD | 9241310 | EVER EAGLE | 2026-01-30 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 733 CTN | 3,665 KG | House to House | HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | PRESSMAN TOY CORPORATION | BOARD GAME SET | |
| Run Date | 2026-04-10 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-31 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-08 |
| Trade Update Date | 2026-03-12 |
| Master BOL # | YMJAW237299831 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNTCS9ZQ33389 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 044E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE MANHATTAN |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | SHANGHAI, CN |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4828 KG |
| Weight in KG | 4,828 KG |
| Quantity | 1080 CTN |
| Volume | 26 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BEAU2478969 |
| Commodity Description |
BOARD GAME SET |
| Shipper Name | HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 807 NO 8 TO 9 1500 LANE |
| Address Line 2 | LIANHUA SOUTH RD SHANGHE CHINA |
| Address Line 3 | 201108 |
| Consignee Name | TMI PRODUCTS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1493 BENTLEY DRIVE CORONA CA |
| Address Line 2 | UNITED STATES 92879 |
| Notify Party Name | TMI PRODUCTS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1493 BENTLEY DRIVE CORONA CA |
| Address Line 2 | UNITED STATES 92879 |
| Container Number | BEAU2478969 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV864502 |
| Seal Number 1 | YMAV864502 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BOARD GAME SET |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 515 | 2026-04-10 |
| Los Angeles, California | 463 | 2026-04-17 |
| Newark, New Jersey | 394 | 2026-03-13 |
| Tacoma, Washington | 305 | 2026-05-09 |
| Savannah, Georgia | 223 | 2025-11-10 |
| Seattle, Washington | 190 | 2026-01-28 |
| Oakland, California | 128 | 2025-10-10 |
| Miami, Florida | 52 | 2025-10-11 |
| Jacksonville, Florida | 46 | 2025-08-28 |
| Charleston, South Carolina | 35 | 2025-10-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 2,040 | 2026-05-09 |
| Yangshan China (Mainland) | 177 | 2026-01-26 |
| Yantian China (Mainland) | 143 | 2025-11-10 |
| Pusan South Korea | 85 | 2026-01-28 |
| Ningbo China (Mainland) | 40 | 2025-11-05 |
| Shekou China (Mainland) | 7 | 2024-08-06 |
| Vung Tau Vietnam | 3 | 2025-06-05 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 3 | 2025-05-19 |
| All Other Viet Nam Ports | 2 | 2025-05-31 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 2 | 2025-02-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengren Intl Trading Shanghai Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | RM 807 NO 8 9 1500 LANE LIAN HUA SOUTH RD SHANGHAI CN | 2026-05-09 | 460 |
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | RM 807 NO 8-9 1500 LANE LIAN HUA SOUTH RD SHANGHAI 201108 PR CHINA | 2026-01-26 | 385 |
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | 2026-03-24 | 161 | |
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | 2026-04-17 | 146 | |
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | 2025-08-09 | 74 | |
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | 2025-11-10 | 50 | |
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | 2025-10-14 | 41 | |
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | 2025-09-26 | 38 | |
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | 2025-10-11 | 38 | |
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | 2026-01-28 | 38 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Hengren Intl Trading Shanghai Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-09 | 5 | |
| 2026-03-23 | 174 | |
| 2026-03-23 | 43 | |
| 2021-05-07 | 1 | |
| 2021-01-06 | 2 | |
| 2021-01-05 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Hengren Intl Trading Shanghai Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-01-08 | 1 | |
| 2023-09-06 | 6 | |
| 2022-03-09 | 16 |