There are a total of 299 bills of lading on file for Hengnan International Trading(Cambo between October 27th, 2021 and June 30th, 2025.
Of those 299 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 0 were within the past 90 days.
| Total Records | 299 |
|---|---|
| Shipper Records | 299 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 27th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | Jun 30th, 2025 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 0 |
| Records in the Past Year | 2 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Hengnan International Trading(Cambo, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Hengnan International Trading(Cambo in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HIGH LIFE LLC | May 2026 | 8,254 | 288 |
| WAL-MART CANADA CORP. | May 2026 | 132,480 | 7 |
| YLC TRADING LLC | Apr 2026 | 21 | 2 |
| Jan 2025 | 1 | 1 | |
| U MILA & SMART INC | Jan 2026 | 106 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengnan International Trading(Cambo.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGLI (VIETNAM) TECHNOLOGY BATTERY | May 2026 | 2,144 | 135 |
| HENGLI (VN) TECHNOLOGY BATTERY CO | May 2026 | 223 | 7 |
| HENGLI WAREHOUSING INC | Jan 2025 | 226 | 0 |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | May 2026 | 3,071 | 75 |
| HENGLIN LLC | Apr 2026 | 545 | 1 |
| HENGLITAI COMPANY LTD | Mar 2025 | 358 | 0 |
| HENGLITONG TRADING LIMITED | May 2026 | 77 | 52 |
| HENGLONG INTERNATIONAL LOGISTICS LI | May 2026 | 153 | 66 |
| HENGLONG USA CORPORATION | May 2026 | 2,047 | 129 |
| HENGLU INTERNATIONAL COMPANY LTD | May 2026 | 282 | 8 |
| HENGONG PRECISION EQUIPMENT CO., LTD | Apr 2026 | 184 | 2 |
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | May 2026 | 2,510 | 6 |
| HENGRONG (XIAMEN) PLASTIC PRODUCTS CO., LTD | May 2026 | 264 | 10 |
| HENGRUN IMPROT INC | May 2026 | 109 | 42 |
| HENGSEN INTERNATIONAL LIMITED | Feb 2024 | 128 | 0 |
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S.A. | May 2026 | 3,763 | 83 |
| HENGSHI USA LTD | May 2026 | 4,072 | 106 |
| HENGSHUI DAHAN TEXTILES CO.,LTD | Apr 2026 | 259 | 3 |
| HENGSHUI DONGCHEN MINING MACHINERY MANUFACTURING CO LTD | Mar 2026 | 761 | 3 |
| HENGSHUI JINGHUA CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 518 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-04-10 | ONEYPNHF04690600 | APXLAKH2503009D | 015E | House Bill | APXL | 9792682 | YM TRANQUILITY | 2025-04-09 | TACOMA, WASHINGTON | VUNG TAU VIETNAM | 142 CTN | 546 KG | Container Yard | HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | HIGH LIFE, LLC | HIGH LIFE, LLC | 89% POLYESTER 11% SPANDEX BOYS WOVEN SHORT |
| 2025-04-03 | ONEYPNHF04136800 | APXLAKH2502063C | 023E | House Bill | APXL | 9860908 | YM TRIUMPH | 2025-04-02 | TACOMA, WASHINGTON | VUNG TAU VIETNAM | 1,426 CTN | 6,531 KG | Container Yard | HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | HIGH LIFE, LLC | HIGH LIFE, LLC | BOYS KNITTED SHORT |
| 2025-04-03 | ONEYPNHF04138300 | APXLAKH2502065C | 023E | House Bill | APXL | 9860908 | YM TRIUMPH | 2025-04-02 | TACOMA, WASHINGTON | VUNG TAU VIETNAM | 190 CTN | 870 KG | Container Yard | HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | HIGH LIFE, LLC | HIGH LIFE, LLC | BOYS KNITTED SHORT |
| 2025-03-27 | ONEYPNHF02873700 | APXLAKH2502028E | 074E | House Bill | APXL | 9462732 | YM UNICORN | 2025-03-26 | TACOMA, WASHINGTON | VUNG TAU VIETNAM | 2,016 CTN | 11,121 KG | Container Yard | HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | HIGH LIFE, LLC | HIGH LIFE, LLC | KNITTED SHORT, KNITTED TOP, KNITTED TANK |
| Run Date | 2025-04-10 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-04-10 |
| Actual Arrival Date | 2025-04-09 |
| Trade Update Date | 2025-03-12 |
| Master BOL # | ONEYPNHF05024500 |
|---|---|
| House BOL # | APXLAKH2503008D |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | APXL |
| Voyage # | 015E |
| IMO # | 9792682 |
| Vessel Name | YM TRANQUILITY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | PHNOM PENH |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4491 KG |
| Weight in KG | 4,491 KG |
| Quantity | 1146 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU7417809 |
| Commodity Description |
89% POLYESTER 11% SPANDEX BOYS WOVEN SHORT |
| Shipper Name | HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO |
|---|---|
| Address Line 1 | STREET 106,TRAPAING RUSSEY VILLAGES |
| Address Line 2 | OPHY COMMUNE, BATI DISTRICT,TAKEO,C |
| Address Line 3 | B |
| Consignee Name | HIGH LIFE, LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | NRI NO. 882822604.300 APPLEWOOD CRE |
| Address Line 2 | SCENT VAUGHAN,PNH: 905-206.1166,ONT |
| Address Line 3 | ARIO, L4K4B4,CA |
| Notify Party Name | HIGH LIFE, LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | NRI NO. 882822604.300 APPLEWOOD CRE |
| Address Line 2 | SCENT VAUGHAN,PNH: 905-206.1166,ONT |
| Address Line 3 | ARIO,CA |
| Container Number | TCNU7417809 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KHAC22538 |
| Seal Number 1 | KHAC22538 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 89% POLYESTER 11% SPANDEX BOYS WOVEN SHORT |
| Marks and Numbers 1 | HIGH LIFE LLC REB COLOR/PACK ID SIZE CUSTOMER COLOR/NAME/COLOR CODE CARTON NO MADE IN CAMB ODIA GROSS WT/NET WT DIMENSIONS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 201 | 2024-07-15 |
| Tacoma, Washington | 47 | 2025-07-01 |
| Los Angeles, California | 17 | 2025-02-10 |
| Seattle, Washington | 13 | 2025-01-13 |
| Long Beach, California | 12 | 2025-03-11 |
| New York, New York | 9 | 2024-04-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| All Ports in Cambodia | 130 | 2024-07-15 |
| Vung Tau Vietnam | 126 | 2025-07-01 |
| All Other Viet Nam Ports | 20 | 2025-03-11 |
| Singapore Singapore | 9 | 2024-04-08 |
| Pusan South Korea | 5 | 2025-01-07 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2024-01-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2025-01-13 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2022-06-25 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2024-05-01 |
| Colombo Sri Lanka | 1 | 2022-06-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengnan International Trading(Cambo that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | STREET 106,TRAPAING RUSSEY VILLAGES OPHY COMMUNE, BATI DISTRICT,TAKEO,C B | 2025-07-01 | 120 |
| HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | STREET 106,TRAPAING RUSSEY VILLAGES TREET 106,TRAPAING RUSSEY VILLAGE,T AKEO,CB | 2022-09-26 | 108 |
| HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | 2024-04-15 | 38 | |
| HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBODIA) CO.,LTD | 2024-05-13 | 15 | |
| HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | 2025-03-11 | 5 | |
| HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBODIA) CO.,LTD | 2024-01-20 | 3 | |
| HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | 2024-05-02 | 2 | |
| HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | 2022-08-03 | 2 | |
| HENG NAN INTERNATIONAL TRADING CAMBODIA CO LTD | 2024-09-25 | 1 | |
| HENGNAN INTERNATIONAL | 2024-06-24 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||