There are a total of 68 bills of lading on file for Hengshuo VIetnam Technology Company between August 17th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 68 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 68 |
|---|---|
| Shipper Records | 136 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 17th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 68 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGSHUO VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Hengshuo VIetnam Technology Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Hengshuo VIetnam Technology Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PREMIUM GUARD INC | May 2026 | 3,564 | 68 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengshuo VIetnam Technology Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGRUN IMPROT INC | May 2026 | 109 | 42 |
| HENGSEN INTERNATIONAL LIMITED | Feb 2024 | 128 | 0 |
| HENGSHI EGYPT FIBERGLASS FABRICS S.A. | May 2026 | 3,763 | 83 |
| HENGSHI USA LTD | May 2026 | 4,072 | 106 |
| HENGSHUI DAHAN TEXTILES CO.,LTD | Apr 2026 | 259 | 3 |
| HENGSHUI DONGCHEN MINING MACHINERY MANUFACTURING CO LTD | Mar 2026 | 761 | 3 |
| HENGSHUI JINGHUA CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 518 | 5 |
| HENGSHUI SHENZHOU CITY NONTENG E-CO | Mar 2026 | 355 | 66 |
| HENGSHUI TIANJIAN MEDICAL SUPPLIES | Aug 2025 | 256 | 0 |
| HENGSHUI YIQINGSHU HOSIERY CO., LTD | Apr 2026 | 201 | 3 |
| HENGSOME H.K. TRANSPORTATION CO. | Nov 2025 | 340 | 0 |
| HENGST AIR FILTRATION DENMARK A S | May 2026 | 112 | 8 |
| HENGST AUTOMOTIVE HENGST FILTER | May 2026 | 1,497 | 88 |
| HENGST FILTRATION GMBH | May 2026 | 541 | 32 |
| HENGST OF NORTH AMERICA | May 2026 | 7,159 | 151 |
| HENGST SE | May 2026 | 2,402 | 69 |
| HENGSTENBERG GMBH & CO. KG | May 2026 | 1,130 | 8 |
| HENGSTLER GMBH | Nov 2025 | 476 | 0 |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 178 | 9 |
| HENGTIANLI TRADING CO., LIMITED | Apr 2026 | 105 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-28 | OOLU2323747730 | SMMBSSGN7410857 | 1TUHO | House Bill | SMMB | 9632040 | APL SENTOSA | 2026-04-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 4,709 CTN | 6,967 KG | Container Yard | HENGSHUO VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY | PREMIUM GUARD INC | PREMIUM GUARD INC | FILTER ELEMENT, AIR FILTER/ HS CODE: , |
| 2026-04-21 | OOLU2323783120 | SMMBSSGN7404765 | 1TUHK | House Bill | SMMB | 9632038 | APL ESPLANADE | 2026-04-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 5,519 CTN | 9,081 KG | House to House | HENGSHUO VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY | PREMIUM GUARD INC | PREMIUM GUARD INC | FILTER ELEMENT,AIR FILTER,CABIN AIR FILTER/ H TS CODE: ,, |
| 2026-04-18 | OOLU2322515500 | SMMBSSGN7389861 | 052E | House Bill | SMMB | 9757876 | COSCO SHIPPING DENALI | 2026-04-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 9,129 CTN | 12,935 KG | Container Yard | HENGSHUO VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY | PREMIUM GUARD INC | PREMIUM GUARD INC | FILTER ELEMENT,AIR FILTER/HTS CODE: : , |
| 2026-04-14 | OOLU2323055020 | SMMBSSGN7398748 | 1TUHG | House Bill | SMMB | 9399222 | CMA CGM TITAN | 2026-04-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 7,269 CTN | 9,300 KG | House to House | HENGSHUO VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY | PREMIUM GUARD INC | PREMIUM GUARD INC | FILTER ELEMENT,AIR FILTER,CABIN AIR FILTER / HS CODE: / / |
| Run Date | 2026-05-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-01 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | OOLU2323947010 |
|---|---|
| House BOL # | SMMBSSGN7412027 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SMMB |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | 9945899 |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING YANGPU |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | HO CHI MINH, VN |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5792 KG |
| Weight in KG | 5,792 KG |
| Quantity | 2627 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU4339160 |
| Commodity Description |
CABIN AIR FILTER, AIR FILTER / HS CODE: / |
| Shipper Name | HENGSHUO VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | N2 STREET, NHON TRACH 5 INDUSTRIAL |
| Address Line 2 | PARK |
| Address Line 3 | NHON TRACH COMMUNE |
| City | DONG NAI |
| Country Code | VN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +84392775750 |
| Shipper Name | HENGSHUO VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | N2 STREET, NHON TRACH 5 INDUSTRIAL |
| Address Line 2 | PARK |
| Address Line 3 | NHON TRACH COMMUNE |
| City | DONG NAI |
| Country Code | VN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SALES@HRAFF.COM |
| Consignee Name | PREMIUM GUARD INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4770 HICKORY HILL RD, |
| City | MEMPHIS |
| State Province | TN |
| Zip Code | 38141 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | PREMIUM GUARD INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4770 HICKORY HILL RD, |
| City | MEMPHIS |
| State Province | TN |
| Zip Code | 38141 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOLU4339160 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKVC4255 |
| Seal Number 1 | OOLKVC4255 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CABIN AIR FILTER, AIR FILTER / HS CODE: / |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 560394 | 00000000 | 0000005792 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 55 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 13 | 2026-04-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 64 | 2026-05-23 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 2 | 2026-03-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2026-03-13 |
Below are the top 1 company names and addresses for Hengshuo VIetnam Technology Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGSHUO VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY | N2 STREET, NHON TRACH 5 INDUSTRIAL PARK NHON TRACH COMMUNE DONG NAI VN | 2026-05-23 | 68 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Hengshuo VIetnam Technology Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 68 |
Below are the top 1 email addresses on file for Hengshuo VIetnam Technology Company.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 68 |