There are a total of 7,159 bills of lading on file for Hengst Of North America between October 11th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 7,159 bills of lading, 42 were within the past 30 days and 151 were within the past 90 days.
| Total Records | 7,159 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 7,179 |
| Notify Party Records | 4,226 |
| First Shipment on File | Oct 11th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 42 |
| Records in Last 90 Days | 151 |
| Records in the Past Year | 508 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGST OF NORTH AMERICA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hengst Of North America, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hengst Of North America in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HENGST SE | May 2026 | 2,402 | 954 |
| NIDEC GPM GMBH | Apr 2026 | 920 | 286 |
| HENGST FILTRATION GMBH | May 2026 | 541 | 267 |
| WINKELMANN POWERTRAIN COMPONENTS GMBH & CO. KG | May 2026 | 715 | 195 |
| MAHLE BEHR GMBH & CO. KG | May 2026 | 8,081 | 189 |
| DICHTUNGSTECHNIK WALLSTABE & SCHNEIDER GMBH & CO.KG | May 2026 | 2,093 | 169 |
| REUTTER SK S.R.O. | May 2026 | 401 | 133 |
| NEENAH GESSNER GMBH | May 2026 | 2,343 | 120 |
| MODERN METAL & REFINING LIMITED | May 2026 | 5,667 | 101 |
| NORDIC AIR FILTRATION A S | Mar 2024 | 218 | 100 |
| BONTAZ CENTRE CZ, S.R.O. | May 2026 | 821 | 83 |
| HENGST AIR FILTRATION DENMARK A S | May 2026 | 112 | 65 |
| AHLSTROM ITALIA S.P.A. | May 2026 | 335 | 65 |
| MODINE HUNGARIA KFT | May 2026 | 407 | 62 |
| HENGST FILTER SYSTEMS (KUNSHAN) CO | May 2026 | 94 | 61 |
| KYOCERA AVX COMPONENTS CORPORATION | May 2026 | 1,285 | 46 |
| 595 SOLUTIONS GMBH | Nov 2024 | 52 | 42 |
| BILSTEIN & SIEKERMANN GMBH & CO. KG | May 2026 | 293 | 38 |
| PRAEZISIONSTEILE FRANZ SCHULZ GMBH | Apr 2025 | 137 | 37 |
| MAHLE BEHR BERGA GMBH | May 2026 | 331 | 37 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengst Of North America.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGSHUI DONGCHEN MINING MACHINERY MANUFACTURING CO LTD | Mar 2026 | 761 | 3 |
| HENGSHUI JINGHUA CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 518 | 5 |
| HENGSHUI SHENZHOU CITY NONTENG E-CO | Mar 2026 | 355 | 66 |
| HENGSHUI TIANJIAN MEDICAL SUPPLIES | Aug 2025 | 256 | 0 |
| HENGSHUI YIQINGSHU HOSIERY CO., LTD | Apr 2026 | 201 | 3 |
| HENGSHUO VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY | May 2026 | 68 | 12 |
| HENGSOME H.K. TRANSPORTATION CO. | Nov 2025 | 340 | 0 |
| HENGST AIR FILTRATION DENMARK A S | May 2026 | 112 | 8 |
| HENGST AUTOMOTIVE HENGST FILTER | May 2026 | 1,497 | 88 |
| HENGST FILTRATION GMBH | May 2026 | 541 | 32 |
| HENGST SE | May 2026 | 2,402 | 69 |
| HENGSTENBERG GMBH & CO. KG | May 2026 | 1,130 | 8 |
| HENGSTLER GMBH | Nov 2025 | 476 | 0 |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 178 | 9 |
| HENGTIANLI TRADING CO., LIMITED | Apr 2026 | 105 | 4 |
| HENGTIME LIMITED | May 2026 | 205 | 3 |
| HENGTONG JUICE USA,INC. | Aug 2025 | 2,833 | 0 |
| HENGTONG TRADING INC | May 2026 | 1,108 | 1 |
| HENGTUO METAL PRODUCTS COMPANY LIMI | May 2026 | 569 | 15 |
| HENGWEI BATTERY USA LLC | Jan 2026 | 492 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | MEDUR8742682 | BANQ1074423564 | NN621 | House Bill | BANQ | MSC VIDISHA R. | 2026-05-26 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 22 PKG | 10,234 K | House to House | MAHLE THERMAL AND FLUID SYSTEMS GMB H | HENGST OF NORTH AMERICA, INC | HENGST AUTOMOTIVE HENGST FILTER | WATERPUMPS FOR MOTORS 22 PACKAGES ON 22 PALLETS HS CODE 84133080 BANQ1074423564 . | |
| 2026-05-27 | MEDUR8742682 | BANQ1074266678 | NN621 | House Bill | BANQ | MSC VIDISHA R. | 2026-05-26 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 67 PKG | 971 K | House to House | DICHTUNGSTECHNIK WALLSTABE & SCHNEI DER GMBH | HENGST OF NORTH AMERICA, INC | HENGST AUTOMOTIVE HENGST FILTER | SEALING RINGS FOR XXXXXX 67 PACKAGES ON 6 PALLETS HS CODE40169300 BANQ1074266678 . | |
| 2026-05-27 | MEDUR8742682 | BANQ1074502044 | NN621 | House Bill | BANQ | MSC VIDISHA R. | 2026-05-26 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 9 PKG | 105 K | House to House | REUTTER SK S.R.O. | HENGST OF NORTH AMERICA, INC | HENGST AUTOMOTIVE HENGST FILTER | OIL INLET FILLER WITH RAPTURE PROTECTION 9 PACKAGES ONTO 1 PALLETS HS CODE: 87089910 BANQ1074502044 | |
| 2026-05-27 | MEDUR8730646 | BANQ1074393408 | NN621 | House Bill | BANQ | MSC VIDISHA R. | 2026-05-26 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 42 PKG | 13,167 K | House to House | HENGST SE | HENGST OF NORTH AMERICA, INC | HENGST AUTOMOTIVE HENGST FILTER | FILTERS FOR MOTORS | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-15 |
| Master BOL # | HLCUHAM260537175 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFSHS0000222 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 619W |
| IMO # | |
| Vessel Name | SUAPE EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAMBURG |
| Foreign Port of Lading | 42876 |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6714 KG |
| Weight in KG | 6,714 KG |
| Quantity | 42 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLBU2879697 |
| Commodity Description |
PARTS OF CAR FILTERSHS CODE: 84099900 |
| Shipper Name | HENGST SE |
|---|---|
| Address Line 1 | NIENKAMP 55-85 |
| City | MUENSTER |
| Country Code | DE |
| Contact Name | TANJA POORTHUIS |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | T.POORTHUIS@HENGST.DE |
| Shipper Name | HENGST SE |
|---|---|
| Address Line 1 | NIENKAMP 55-85 |
| City | MUENSTER |
| Country Code | DE |
| Contact Name | TANJA POORTHUIS |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +4925739587131 |
| Consignee Name | HENGST OF NORTH AMERICA, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 29 HENGST DRIVE |
| City | CAMDEN |
| State Province | SC |
| Zip Code | 29020 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | ACCTSPAYABLE@HENGST.COM |
| Consignee Name | HENGST OF NORTH AMERICA, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 29 HENGST DRIVE |
| City | CAMDEN |
| State Province | SC |
| Zip Code | 29020 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18034325992 |
| Container Number | HLBU2879697 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 255432 |
| Seal Number 1 | 255432 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PARTS OF CAR FILTERSHS CODE: 84099900 |
| Marks and Numbers 1 | 90722255/OE??90722282/OE |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 840999 | 00000000 | 0000006714 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 6,862 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 105 | 2025-12-19 |
| Newark, New Jersey | 85 | 2026-02-28 |
| Wilmington, North Carolina | 65 | 2026-04-25 |
| Long Beach, California | 19 | 2026-05-06 |
| Los Angeles, California | 8 | 2026-05-09 |
| New York, New York | 7 | 2026-05-20 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2018-09-25 |
| Miami, Florida | 1 | 2022-11-22 |
| Houston, Texas | 1 | 2021-12-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 5,467 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 755 | 2026-05-14 |
| Anvers Belgium | 304 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 182 | 2026-05-20 |
| Yantian China (Mainland) | 119 | 2026-01-26 |
| Genoa Italy | 103 | 2026-05-20 |
| Hong Kong Hong Kong | 59 | 2022-03-14 |
| Rotterdam Netherlands | 47 | 2026-05-14 |
| Jawaharlal Nehru India | 34 | 2026-05-20 |
| Pusan South Korea | 30 | 2026-05-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengst Of North America that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGST OF NORTH AMERICA | 29 HENGST DRIVE CAMDEN SC 29020 US | 2025-11-24 | 3,829 |
| HENGST OF NORTH AMERICA | 45 HAIER BLVD CAMDEN SC 29020 US | 2026-03-09 | 3,391 |
| HENGST OF NORTH AMERICA, INC | 2026-05-23 | 1,847 | |
| HENGST OF NORTH AMERICA INC | 2026-04-09 | 257 | |
| HENGST OF NORTH AMERICA INC | 2026-05-14 | 226 | |
| HENGST OF NORTH AMERICA | 2023-04-06 | 194 | |
| HENGST OF NORTH AMERICA, INC. | 2026-05-22 | 109 | |
| HENGST OF NORTH AMERICA INC | 2025-10-24 | 78 | |
| HENGST OF NORTH AMERICA INC. | 2024-01-18 | 64 | |
| HENGST OF NORTH AMERICA INC | 2015-01-10 | 49 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Hengst Of North America.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 34 | |
| 2026-05-14 | 9 | |
| 2026-05-14 | 2 | |
| 2024-07-22 | 2 | |
| 2024-07-22 | 1 | |
| 2023-10-20 | 1 |
Below are the top 5 email addresses on file for Hengst Of North America.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 14 | |
| 2026-05-14 | 9 | |
| 2026-05-14 | 1 | |
| 2026-02-28 | 1 | |
| 2022-08-27 | 7 |