There are a total of 541 bills of lading on file for Hengst Filtration GMBH between June 15th, 2021 and May 21st, 2026.
Of those 541 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 32 were within the past 90 days.
| Total Records | 541 |
|---|---|
| Shipper Records | 535 |
| Consignee Records | 153 |
| Notify Party Records | 151 |
| First Shipment on File | Jun 15th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 32 |
| Records in the Past Year | 125 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGST FILTRATION GMBH.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Hengst Filtration GMBH, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Hengst Filtration GMBH in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HENGST OF NORTH AMERICA | May 2026 | 7,159 | 267 |
| DC BOSCH REXROTH FOUNTAIN INN, SC | May 2026 | 13,625 | 105 |
| BOSCH REXROTH | May 2026 | 58,784 | 12 |
| SUPER AUTO INDUSTRIES | May 2026 | 21 | 2 |
| HENGST DISTRIBUTION CENTER | Mar 2026 | 71 | 2 |
| MAIN FILTER US INC | May 2026 | 203 | 1 |
| KOAIR INDUSTRIAL CO.,LTD. | Mar 2026 | 1,283 | 1 |
| HENGST SE | May 2026 | 2,402 | 1 |
| HARDWARE PLASTIX | May 2026 | 26 | 1 |
| CC BOSCH CHARLESTON | May 2026 | 7,054 | 1 |
| A2Z FILTRATION SPECIALITIES P. LTD | May 2026 | 426 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengst Filtration GMBH.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGSHUI DAHAN TEXTILES CO.,LTD | Apr 2026 | 259 | 3 |
| HENGSHUI DONGCHEN MINING MACHINERY MANUFACTURING CO LTD | Mar 2026 | 761 | 3 |
| HENGSHUI JINGHUA CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 518 | 5 |
| HENGSHUI SHENZHOU CITY NONTENG E-CO | Mar 2026 | 355 | 66 |
| HENGSHUI TIANJIAN MEDICAL SUPPLIES | Aug 2025 | 256 | 0 |
| HENGSHUI YIQINGSHU HOSIERY CO., LTD | Apr 2026 | 201 | 3 |
| HENGSHUO VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY | May 2026 | 68 | 12 |
| HENGSOME H.K. TRANSPORTATION CO. | Nov 2025 | 340 | 0 |
| HENGST AIR FILTRATION DENMARK A S | May 2026 | 112 | 8 |
| HENGST AUTOMOTIVE HENGST FILTER | May 2026 | 1,497 | 88 |
| HENGST OF NORTH AMERICA | May 2026 | 7,159 | 151 |
| HENGST SE | May 2026 | 2,402 | 69 |
| HENGSTENBERG GMBH & CO. KG | May 2026 | 1,130 | 8 |
| HENGSTLER GMBH | Nov 2025 | 476 | 0 |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 178 | 9 |
| HENGTIANLI TRADING CO., LIMITED | Apr 2026 | 105 | 4 |
| HENGTIME LIMITED | May 2026 | 205 | 3 |
| HENGTONG JUICE USA,INC. | Aug 2025 | 2,833 | 0 |
| HENGTONG TRADING INC | May 2026 | 1,108 | 1 |
| HENGTUO METAL PRODUCTS COMPANY LIMI | May 2026 | 569 | 15 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | HLCUHAM2603BJWR7 | KWLD18130424949 | 616W | House Bill | KWLD | 9349497 | AL SAFAT | 2026-05-13 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | STADE GERMANY | 1 PKG | 74 K | House to House | HENGST FILTRATION GMBH | HENGST FILTRATION USA LLC | HENGST FILTRATION USA LLC | HYDRAULIC FILTER AND HYDRAULIC FILTER PARTS T RI-REF 1009-25-0116 HS-CODE 842129 |
| 2026-05-14 | HLCUHAM2603BJWR7 | KWLD18130424966 | 616W | House Bill | KWLD | 9349497 | AL SAFAT | 2026-05-13 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | STADE GERMANY | 5 PKG | 661 K | House to House | HENGST FILTRATION GMBH | HENGST OF NORTH AMERICA INC | HENGST OF NORTH AMERICA INC | HYDRAULIC FILTER AND HYDRAULIC FILTER PARTS T RI-NO 1006-25-0820 HS-CODE 842199 |
| 2026-05-13 | CMDUCAD0862879 | DMALDELA56378 | 0INMB | House Bill | DMAL | 9718117 | CMA CGM GANGES | 2026-05-12 | NEW YORK, NEW YORK | MUNDRA INDIA | 1 PKG | 381 KG | Container Station | SUPER AUTO INDUSTRIES | HENGST FILTRATION | MAIN FILTER US INC | SPARE PARTS FOR FILTER |
| 2026-05-04 | HLCUHAM260383890 | KWLD18130422775 | 615W | House Bill | KWLD | 9349538 | AL MANAMAH | 2026-05-02 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | STADE GERMANY | 1 PKG | 150 K | House to House | HENGST FILTRATION GMBH | HENGST OF NORTH AMERICA INC | HENGST OF NORTH AMERICA INC | HYDRAULIC FILTER AND HYDRAULIC FILTER PARTS H S-CODE 84219990 |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | HLCUHAM260302176 |
|---|---|
| House BOL # | KWLD18130426520 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KWLD |
| Voyage # | 618W |
| IMO # | 9229843 |
| Vessel Name | NINGBO EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SCHIFFERSTADT GER |
| Foreign Port of Lading | STADE GERMANY (42879) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 356 K |
| Weight in KG | 356 KG |
| Quantity | 10 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLXU1099559 |
| Commodity Description |
HYDRAULIC FILTER AND HYDRAULIC FILTER PARTS H S-CODE 842199, 842129 TRI-REF 1009-25-0116 |
| Shipper Name | HENGST FILTRATION GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | NIENKAMP 55-85 |
| City | MUENSTER |
| Zip Code | 48147 |
| Country Code | DE |
| Consignee Name | HENGST FILTRATION USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1443 E GASTON ST |
| City | LINCOLNTON |
| State Province | NC |
| Zip Code | 28092 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HENGST FILTRATION USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1443 E GASTON ST |
| City | LINCOLNTON |
| State Province | NC |
| Zip Code | 28092 |
| Country Code | US |
| Container Number | HLXU1099559 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B142965 |
| Seal Number 1 | B142965 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HYDRAULIC FILTER AND HYDRAULIC FILTER PARTS H S-CODE 842199, 842129 TRI-REF 1009-25-0116 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 536 | 2026-05-22 |
| New York, New York | 3 | 2026-05-13 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2026-03-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 340 | 2026-05-22 |
| Bremerhaven Germany | 195 | 2024-03-05 |
| Mundra India | 3 | 2026-05-13 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2026-03-10 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-06-03 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2022-05-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengst Filtration GMBH that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGST FILTRATION GMBH | NIENKAMP 55-85 MUENSTER 48147 DE | 2026-05-22 | 303 |
| HENGST FILTRATION GMBH | HARDTWALDSTR. 43 KETSCH 68775 DE | 2026-03-23 | 53 |
| HENGST FILTRATION GMBH | 2024-03-05 | 100 | |
| HENGST FILTRATION USA LLC | 2026-05-14 | 100 | |
| HENGST FILTRATION USA LLC | 2026-05-22 | 20 | |
| HENGST FILTRATION USA, LLC | 2025-04-22 | 19 | |
| HENGST FILTRATION GMBH | 2023-05-22 | 17 | |
| HENGST FILTRATION GMBH | 2023-01-13 | 16 | |
| HENGST FILTRATION USA, LLC | 2025-04-30 | 15 | |
| HENGST FILTRATION GMBH | 2025-05-20 | 14 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Hengst Filtration GMBH.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-07-07 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||