There are a total of 178 bills of lading on file for Hengte Furniture Industries Limited between June 21st, 2016 and May 20th, 2026.
Of those 178 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 178 |
|---|---|
| Shipper Records | 216 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 21st, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 38 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Hengte Furniture Industries Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Hengte Furniture Industries Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| COLSON GROUP USA | May 2026 | 6,962 | 56 |
| SHEPHERD HARDWARE PRODUCTS LLC | May 2026 | 2,225 | 13 |
| COLSON GROUP CANADA INC | May 2026 | 349 | 5 |
| COMTRAD SOURCING | May 2026 | 579 | 4 |
| COMTRAD STRATEGIC SOURCING INC | May 2026 | 800 | 1 |
| COLSON CASTER CORPORATION | Jun 2025 | 5,583 | 1 |
| CHINO | Feb 2025 | 191 | 1 |
| 20 20 CUSTOM MOLDED PLASTICS | May 2026 | 91 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengte Furniture Industries Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGSHUI YIQINGSHU HOSIERY CO., LTD | Apr 2026 | 201 | 3 |
| HENGSHUO VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY | May 2026 | 68 | 12 |
| HENGSOME H.K. TRANSPORTATION CO. | Nov 2025 | 340 | 0 |
| HENGST AIR FILTRATION DENMARK A S | May 2026 | 112 | 8 |
| HENGST AUTOMOTIVE HENGST FILTER | May 2026 | 1,497 | 88 |
| HENGST FILTRATION GMBH | May 2026 | 541 | 32 |
| HENGST OF NORTH AMERICA | May 2026 | 7,159 | 151 |
| HENGST SE | May 2026 | 2,402 | 69 |
| HENGSTENBERG GMBH & CO. KG | May 2026 | 1,130 | 8 |
| HENGSTLER GMBH | Nov 2025 | 476 | 0 |
| HENGTIANLI TRADING CO., LIMITED | Apr 2026 | 105 | 4 |
| HENGTIME LIMITED | May 2026 | 205 | 3 |
| HENGTONG JUICE USA,INC. | Aug 2025 | 2,833 | 0 |
| HENGTONG TRADING INC | May 2026 | 1,108 | 1 |
| HENGTUO METAL PRODUCTS COMPANY LIMI | May 2026 | 569 | 15 |
| HENGWEI BATTERY USA LLC | Jan 2026 | 492 | 0 |
| HENGWI (CAMBODIA) GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 203 | 11 |
| HENGWIN (CAMBODIA) GARMENT CO., LTD | May 2026 | 351 | 28 |
| HENGXIAN TRADING CORPORATION LIMITE | Apr 2026 | 1,790 | 1 |
| HENGXING FOODS & INGREDIENT TRADING | May 2026 | 121 | 63 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | HLCUHKG2604ASAE5 | BWLECAN69711146 | 616E | House Bill | BWLE | 9630365 | SEASPAN GANGES | 2026-05-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 54 CTN | 608 KG | House to House | HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | SHEPHERD HARDWARE PRODUCTS LLC | OFFICE CASTER54CTNS=1PLTWOODEN PACKING MATERI AL: PROCESSED WOOD | |
| 2026-04-24 | MEDUWH635999 | BWLECAN69738375 | FV612 | House Bill | BWLE | 9461415 | MSC DEILA | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 184 CTN | 2,074 KG | House to House | HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | SHEPHERD HARDWARE | OFFICE CASTERCTNS=PLTSWOODEN PACKING MATE RIAL: PROCESSED WOOD | |
| 2026-04-20 | HLCUHKG2603ARVS9 | BWLECAN69660071 | 613E | House Bill | BWLE | 9342499 | MAERSK ALTAIR | 2026-04-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 275 CTN | 4,033 KG | House to House | HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | SHEPHERD HARDWARE PRODUCTS LLC | OFFICE CASTERCTNS=PLTSWOODEN PACKING MATE RIAL: PROCESSED WOOD | |
| 2026-03-20 | MEDUYL855184 | BWLECAN69568651 | FV606 | House Bill | BWLE | 9946867 | MSC VICTORINE | 2026-03-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 16 CTN | 118 KG | House to House | HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | SHEPHERD HARDWARE | OFFICE CASTERCTNS=PLTWOODEN PACKING MATERI AL: PROCESSED WOOD | |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | MEDUWH882831 |
|---|---|
| House BOL # | BWLECAN69730013 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BWLE |
| Voyage # | FV615 |
| IMO # | 9930959 |
| Vessel Name | MSC DARLENE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN PT |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1151 KG |
| Weight in KG | 1,151 KG |
| Quantity | 76 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSCU5293063 |
| Commodity Description |
OFFICE CASTER76CTNS=2PLTSWOODEN PACKING MATER IAL: PROCESSED WOOD |
| Shipper Name | HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 195 JUNYI ROAD |
| Address Line 3 | SHUNDE DISTRICT |
| City | FOSHAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8618038057204 |
| Shipper Name | HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 195 JUNYI ROAD |
| Address Line 3 | SHUNDE DISTRICT |
| City | FOSHAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | YING@HENGTECASTER.COM |
| Consignee Name | COLSON GROUP USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8460 TATUM RD |
| City | PALMETTO |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30268 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSCU5293063 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27823437 |
| Seal Number 1 | FJ27823437 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | OFFICE CASTER76CTNS=2PLTSWOODEN PACKING MATER IAL: PROCESSED WOOD |
| Marks and Numbers 1 | 104659/A CASTER??101595/A CASTER??002255/A CA STER??002255/A CASTER |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 940199 | 00000000 | 0000001151 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 104 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 32 | 2025-06-28 |
| Long Beach, California | 31 | 2026-05-14 |
| Seattle, Washington | 7 | 2023-05-13 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2025-09-15 |
| Houston, Texas | 2 | 2018-05-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 107 | 2026-05-21 |
| Xiamen China (Mainland) | 36 | 2019-08-14 |
| Nansha China (Mainland) | 19 | 2023-05-13 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 8 | 2018-08-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 6 | 2022-06-02 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2025-04-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengte Furniture Industries Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | 195 JUNYI ROAD SHUNDE DISTRICT FOSHAN CN | 2026-05-21 | 46 |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | ROOM 3 27 F HO KING COMMERCIAL CENTRE 2-16 FA HONG KONG HK | 2025-06-28 | 2 |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | 2019-08-14 | 34 | |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | 2017-10-26 | 18 | |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | 2025-05-15 | 15 | |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LTD | 2018-08-23 | 10 | |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | 2025-04-24 | 9 | |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LTD | 2019-09-25 | 8 | |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | 2020-07-08 | 7 | |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | 2019-05-08 | 5 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Hengte Furniture Industries Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 37 | |
| 2022-06-13 | 1 | |
| 2022-06-13 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Hengte Furniture Industries Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 37 |