There are a total of 205 bills of lading on file for Hengtime Limited between October 27th, 2012 and May 6th, 2026.
Of those 205 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 205 |
|---|---|
| Shipper Records | 205 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 27th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 11 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGTIME LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Hengtime Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Hengtime Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| OPUS IVS | May 2026 | 143 | 40 |
| POLYVANCE | Apr 2026 | 79 | 7 |
| Jan 2026 | 6 | 5 | |
| PARTECH INC | May 2026 | 1,371 | 4 |
| DREW TECHNOLOGIES, INC | Jan 2022 | 143 | 4 |
| GIBBS-DELTA TACKLE | Nov 2025 | 96 | 3 |
| SULLEN CLOTHING LLC | Oct 2025 | 194 | 2 |
| MMA CONSULTING SERVICES | May 2023 | 46 | 2 |
| JOHNSON OUTDOORS OLD TOWN CANOE | Apr 2026 | 540 | 2 |
| Feb 2023 | 7 | 1 | |
| TRXSTLE | May 2026 | 20 | 1 |
| May 2023 | 5 | 1 | |
| NEXUS BRANDS GROUP INC | Aug 2025 | 417 | 1 |
| MICRO MEDICAL DEVICES INC | May 2021 | 11 | 1 |
| Jan 2026 | 9 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengtime Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGSOME H.K. TRANSPORTATION CO. | Nov 2025 | 340 | 0 |
| HENGST AIR FILTRATION DENMARK A S | May 2026 | 112 | 8 |
| HENGST AUTOMOTIVE HENGST FILTER | May 2026 | 1,497 | 88 |
| HENGST FILTRATION GMBH | May 2026 | 541 | 32 |
| HENGST OF NORTH AMERICA | May 2026 | 7,159 | 151 |
| HENGST SE | May 2026 | 2,402 | 69 |
| HENGSTENBERG GMBH & CO. KG | May 2026 | 1,130 | 8 |
| HENGSTLER GMBH | Nov 2025 | 476 | 0 |
| HENGTE FURNITURE INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 178 | 9 |
| HENGTIANLI TRADING CO., LIMITED | Apr 2026 | 105 | 4 |
| HENGTONG JUICE USA,INC. | Aug 2025 | 2,833 | 0 |
| HENGTONG TRADING INC | May 2026 | 1,108 | 1 |
| HENGTUO METAL PRODUCTS COMPANY LIMI | May 2026 | 569 | 15 |
| HENGWEI BATTERY USA LLC | Jan 2026 | 492 | 0 |
| HENGWI (CAMBODIA) GARMENT CO.,LTD | May 2026 | 203 | 11 |
| HENGWIN (CAMBODIA) GARMENT CO., LTD | May 2026 | 351 | 28 |
| HENGXIAN TRADING CORPORATION LIMITE | Apr 2026 | 1,790 | 1 |
| HENGXING FOODS & INGREDIENT TRADING | May 2026 | 121 | 63 |
| HENGXING FRUIT JUICE CO | Sep 2025 | 273 | 0 |
| HENGXINSHUN INTL TRADING SHANGHAI L | Mar 2026 | 199 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-07 | EGLV010501153517 | NAQAPDET5839218V | 079E | House Bill | NAQA | 9472139 | COSCO DEVELOPMENT | 2026-01-06 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 135 CTN | 1,234 KG | Break Bulk | HENGTIME LIMITED | ISUZU GLOBAL SERVICE SYSTEMS LLC | PALLETS CTNS PP CARRYING CASE HS CODE | |
| 2025-12-02 | EGLV149507693507 | EXDO61N0923779 | 14270 | House Bill | EXDO | 9935210 | EVER MACH | 2025-11-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 50 CTN | 725 KG | HENGTIME LIMITED | OPUS IVS | PLASTIC CASE HTS: | ||
| 2025-11-11 | OOLU2312344186 | CHIASEF250926385 | 005E | House Bill | CHIA | 9949778 | OOCL VIOLET | 2025-11-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 576 CTN | 5,630 KG | HENGTIME LIMITED | 4PLASTIC INC | 4PLASTIC INC | PLASTIC CASE | |
| 2025-09-08 | CMDUGGZ2618626 | BANQ1068368495 | 0TSL9 | House Bill | BANQ | 9935246 | EVER MAST | 2025-09-06 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 156 CTN | 1,950 K | Pier to Pier | HENGTIME LIMITED | POLYVANCE | POLYVANCE | PLASTIC CASE |
| Run Date | 2026-03-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-28 |
| Trade Update Date | 2026-01-24 |
| Master BOL # | CMDUGGZ2841939 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1072037442 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 0TSMN |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MATCH |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2095 K |
| Weight in KG | 2,095 KG |
| Quantity | 212 CTN |
| Volume | 17 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CMAU8634310 |
| Commodity Description |
PLASTIC CASE |
| Shipper Name | HENGTIME LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 2512, MINZHI STREET, UNIT 3, BUILDI |
| Address Line 2 | NG 3, PHASE 4 CENTURY |
| Address Line 3 | SHENZHEN 518131 CN |
| Consignee Name | POLYVANCE |
|---|---|
| Address Line 1 | 1128 KIRK RD |
| Address Line 2 | RAINSVILLE AL 35986-602 US |
| Notify Party Name | POLYVANCE |
|---|---|
| Address Line 1 | 1128 KIRK RD |
| Address Line 2 | RAINSVILLE AL 35986-602 US |
| Container Number | CMAU8634310 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M8769756 |
| Seal Number 1 | M8769756 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CASE |
| Marks and Numbers 1 | POLYVANCE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 65 | 2026-05-08 |
| Long Beach, California | 38 | 2025-11-11 |
| Miami, Florida | 27 | 2022-12-21 |
| Newark, New Jersey | 25 | 2026-04-23 |
| Oakland, California | 15 | 2022-10-28 |
| Savannah, Georgia | 11 | 2026-03-02 |
| Tacoma, Washington | 9 | 2025-07-31 |
| New York, New York | 6 | 2025-05-06 |
| Seattle, Washington | 4 | 2024-02-22 |
| Boston, Massachusetts | 2 | 2024-04-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 180 | 2026-05-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2018-06-21 |
| Shekou China (Mainland) | 6 | 2021-08-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 4 | 2018-07-09 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2018-07-23 |
| Pusan South Korea | 2 | 2013-11-25 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2019-03-13 |
| Chiwan China (Mainland) | 1 | 2015-04-29 |
| Sines Portugal | 1 | 2013-09-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengtime Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGTIME LIMITED | 2512,3C PHASE 4,CENTURY SPRING CITY, MINQIANG COMMUNITY,MINZHI STREET, LONGHUA DISTRICT,SHENZHENCN | 2026-05-08 | 8 |
| HENGTIME LIMITED | 2512 UNIT 3 BUILDING 3 PHASE 4 CENTURY SPRING CITY MINQIANG COMMUN SHENZHEN 518131 CN | 2026-01-07 | 3 |
| HENGTIME LIMITED | 2025-07-31 | 3 | |
| HENGTIME LIMITED | 2026-03-02 | 2 | |
| HENGTIME LIMITED | 2025-11-11 | 1 | |
| HENGTIME LIMITED | 2026-04-23 | 1 | |
| HENGTIME LIMITED | 2023-05-22 | 33 | |
| HENGTIME LIMITED | 2018-05-30 | 14 | |
| HENGTIME LIMITED | 2024-08-16 | 11 | |
| HENGTIME LIMITED | 2020-02-06 | 10 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||