There are a total of 643 bills of lading on file for Hengyun Metal Furniture Manufacturing Company Limited between January 23rd, 2024 and May 20th, 2026.
Of those 643 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 30 were within the past 90 days.
| Total Records | 643 |
|---|---|
| Shipper Records | 667 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 23rd, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 30 |
| Records in the Past Year | 201 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Hengyun Metal Furniture Manufacturing Company Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Hengyun Metal Furniture Manufacturing Company Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VERONA SKY INTERNATIONAL TRADING CO | May 2026 | 982 | 304 |
| YAHEE TECHNOLOGIES CORP. | May 2026 | 40,038 | 287 |
| FLEXCHAIN GROUP INC. | May 2026 | 475 | 47 |
| YIWU GUANGLUN SUPPLY CHAIN MANAGEME | Feb 2025 | 169 | 2 |
| Oct 2024 | 1 | 1 | |
| HOME DEC FAR EAST LTD | May 2026 | 127 | 1 |
| BESTQI INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 178 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengyun Metal Furniture Manufacturing Company Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGYE INT'L DEVELOPMENT CO., LIMITED | May 2026 | 149 | 8 |
| HENGYE INT'L TRADING (H.K.)CO.,LIMI | Apr 2022 | 1,208 | 0 |
| HENGYE INTELLIGENT DRIVE (HANGZHOU) CO., LTD | May 2026 | 114 | 14 |
| HENGYI FURNITURE | May 2026 | 114 | 5 |
| HENGYI ZHIXING TRADING CO LTD | May 2026 | 88 | 10 |
| HENGYU ELECTRIC VEHICLE VIET NAM CO | Mar 2026 | 415 | 2 |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | May 2026 | 62 | 27 |
| HENGYUAN INDUSTRIES INC | May 2026 | 746 | 25 |
| HENGYUAN LONG TRADING CO. LIMITED | Sep 2025 | 76 | 0 |
| HENGYUE SERVICE INC | Apr 2026 | 108 | 24 |
| HENGZHAO TRADING LIMITED | Mar 2026 | 508 | 1 |
| HENIEMO HOME COLLECTION CO.,LTD | May 2026 | 6,039 | 354 |
| HENKE-SASS, WOLF GMBH | Apr 2026 | 577 | 7 |
| HENKEL ADHESIVES | May 2026 | 641 | 5 |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | May 2026 | 128 | 2 |
| HENKEL AG & CO. KGAA | Nov 2025 | 933 | 0 |
| HENKEL CANADA CORPORATION | May 2026 | 178 | 9 |
| HENKEL CAPITAL SA DE CV | May 2026 | 4,887 | 29 |
| HENKEL COLOMBIANA SAS | May 2026 | 1,134 | 40 |
| HENKEL CONSUMER GOODS INC. | May 2026 | 1,355 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | MEDUR7146653 | CGGMSGN5445392 | UK616 | House Bill | CGGM | 9401104 | EXPRESS ATHENS | 2026-05-16 | SEATTLE, WASHINGTON | VUNG TAU VIETNAM | 575 CTN | 11,673 KG | HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | YAHEE TECHNOLOGIES CORP | YAHEE TECHNOLOGIES CORP | OFFICE CHAIR | |
| 2026-05-14 | MAEU267358732 | CGGMSGN5446765 | 614E | House Bill | CGGM | 9526928 | MAERSK LAVRAS | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | THANH PHO HO CHI MINH VIETNAM | 605 CTN | 11,496 KG | HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | YAHEE TECHNOLOGIES CORP | YAHEE TECHNOLOGIES CORP | OFFICE CHAIR | |
| 2026-05-14 | HLCUSGN2603AWJW6 | CGGMSGN5439276 | E009 | House Bill | CGGM | 9941142 | WAN HAI A13 | 2026-05-13 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 660 CTN | 11,106 KG | HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | YAHEE TECHNOLOGIES CORP | YAHEE TECHNOLOGIES CORP | OFFICE CHAIR | |
| 2026-05-12 | MAEU267397055 | CGGMSGN5444754 | 614E | House Bill | CGGM | 9613018 | LUDWIGSHAFEN EXPRESS | 2026-05-11 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 610 CTN | 11,401 KG | HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | YAHEE TECHNOLOGIES CORP | YAHEE TECHNOLOGIES CORP | OFFICE CHAIR | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MAEU269488473 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNTCS9WQ44450 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CISNES |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HO CHI MINH, VN |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9983 KG |
| Weight in KG | 9,983 KG |
| Quantity | 683 CTN |
| Volume | 66 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TCKU6931681 |
| Commodity Description |
OFFICE CHAIR/HS CODE: 940139 |
| Shipper Name | HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURI |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 9 (FACTORY NO. 8, HOANG HUNG |
| Address Line 2 | INDUSTRIAL FACTORY CLUSTER), LAI |
| Address Line 3 | UYEN 84 STREET,BAU BANG COMMUNE , H |
| Consignee Name | YAHEE TECHNOLOGIES CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 1532 S VINEYARD AVE ONTARIO CA |
| Address Line 2 | UNITED STATES 91761 |
| Notify Party Name | YAHEE TECHNOLOGIES CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 1532 S VINEYARD AVE ONTARIO CA |
| Address Line 2 | UNITED STATES 91761 |
| Container Number | TCKU6931681 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN1344730 |
| Seal Number 1 | VN1344730 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | OFFICE CHAIR/HS CODE: 940139 |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 214 | 2026-05-14 |
| Savannah, Georgia | 164 | 2026-05-12 |
| Los Angeles, California | 111 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 52 | 2026-04-16 |
| Houston, Texas | 40 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 17 | 2025-10-28 |
| New York, New York | 12 | 2025-08-11 |
| Tampa, Florida | 11 | 2026-05-05 |
| Oakland, California | 7 | 2025-10-01 |
| Seattle, Washington | 6 | 2026-05-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 528 | 2026-05-21 |
| Yantian China (Mainland) | 40 | 2026-04-24 |
| All Other Viet Nam Ports | 25 | 2025-11-01 |
| Singapore Singapore | 12 | 2024-08-01 |
| Hong Kong Hong Kong | 11 | 2024-11-01 |
| Pusan South Korea | 8 | 2026-02-02 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 5 | 2026-05-14 |
| Cartagena Colombia | 4 | 2026-01-31 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2025-12-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2025-11-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengyun Metal Furniture Manufacturing Company Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | NO 9 FACTORY NO 8 HOANG HUNG IND FACTORY CLUSTER LAI UYEN 84 STREET | 2026-05-19 | 116 |
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | NO. 9 (FACTORY NO. 8, HOANG HUNG INDUSTRIAL FACTORY CLUSTER), LAI UYEN 84 STREET, BAU BANG COMMUNE, | 2026-02-02 | 10 |
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2025-07-01 | 3 | |
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2025-09-09 | 1 | |
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2025-08-09 | 1 | |
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2026-03-04 | 1 | |
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | 2025-11-03 | 1 | |
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURI | 2025-05-14 | 128 | |
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTU | 2025-03-01 | 46 | |
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURI | 2026-05-02 | 40 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Hengyun Metal Furniture Manufacturing Company Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-08-24 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Hengyun Metal Furniture Manufacturing Company Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-05 | 24 |