There are a total of 128 bills of lading on file for Henkel Adhesives Technologies India between April 21st, 2013 and May 17th, 2026.
Of those 128 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 128 |
|---|---|
| Shipper Records | 119 |
| Consignee Records | 8 |
| Notify Party Records | 9 |
| First Shipment on File | Apr 21st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 9 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Henkel Adhesives Technologies India, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Henkel Adhesives Technologies India in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HENKEL US OPERATIONS CORPORATION | May 2026 | 6,878 | 46 |
| ASTRO CHEMICAL INC | May 2026 | 1,486 | 10 |
| UPACO DIVISION-WORTHEN INDUSTRIES | Mar 2026 | 86 | 4 |
| KSB SHIPPING & LOGISTICS LLC | May 2026 | 6,128 | 1 |
| A US BONDED CHARLOTTE II | Sep 2024 | 13 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Henkel Adhesives Technologies India.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGYU ELECTRIC VEHICLE VIET NAM CO | Mar 2026 | 415 | 2 |
| HENGYUAN HOME FURNISHING | May 2026 | 62 | 27 |
| HENGYUAN INDUSTRIES INC | May 2026 | 746 | 25 |
| HENGYUAN LONG TRADING CO. LIMITED | Sep 2025 | 76 | 0 |
| HENGYUE SERVICE INC | Apr 2026 | 108 | 24 |
| HENGYUN METAL FURNITURE MANUFACTURING COMPANY LIMITED | May 2026 | 643 | 30 |
| HENGZHAO TRADING LIMITED | Mar 2026 | 508 | 1 |
| HENIEMO HOME COLLECTION CO.,LTD | May 2026 | 6,039 | 354 |
| HENKE-SASS, WOLF GMBH | Apr 2026 | 577 | 7 |
| HENKEL (JIANGSU) AUTO PARTS CO.LTD. | May 2026 | 187 | 3 |
| HENKEL ADHESIVES | May 2026 | 641 | 5 |
| HENKEL AG & CO. KGAA | Nov 2025 | 933 | 0 |
| HENKEL CANADA CORPORATION | May 2026 | 178 | 9 |
| HENKEL CAPITAL SA DE CV | May 2026 | 4,887 | 29 |
| HENKEL COLOMBIANA SAS | May 2026 | 1,134 | 40 |
| HENKEL CONSUMER GOODS INC. | May 2026 | 1,355 | 16 |
| HENKEL CORPORATION | May 2026 | 6,774 | 96 |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | May 2026 | 13,410 | 480 |
| HENKEL HOMECARE KOREA LTD. | May 2026 | 759 | 22 |
| HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LT | May 2026 | 200 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-10-07 | HLCUBO12508BQXL5 | 5135 | In-bond Automated | HLCU | 9408865 | ATHENIAN | 2025-10-06 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 40 PCS | 8,606 K | House to House | HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA PVT. LTD. | HENKEL US OPERATIONS CORP | HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | BONDERITE S-AD ACHESON X GP FCL CONTAINER STC TOTAL DRUMS ON PALLETS (TOTAL FOURTY DRUMS ON TEN PALLETS ONLY) BONDERITE S-AD ACH... | |
| 2025-08-20 | MAEU256827362 | SWLVSWLAFR002027 | 528W | House Bill | SWLV | 9332975 | MAERSK CHICAGO | 2025-08-19 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 40 PKG | 8,606 KG | Container Yard | HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA PVT. LTD. | HENKEL US OPERATIONS CORP | BONDERITE S-AD 85 ACHESON GX DR200KGS-8000.00 CLASS: 8, UN NO:3265 PACKING GROUP: III | |
| 2025-07-14 | HLCUBO1250602399 | EMUIMU25S0010027 | 5123 | House Bill | EMUI | 9447859 | TENO | 2025-07-13 | NORFOLK, VIRGINIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 11 PKG | 2,373 K | Pier to Pier | HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | HENKEL US OPERATIONS CORPORATION | PREPARED BINDERS FOR FOUNDRY MOULDS HS CODE3 8249900 | |
| 2025-06-26 | HLCUBO12505AWLK4 | 5121 | Regular Bill | HLCU | 9337456 | NILEDUTCH LION | 2025-06-25 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 80 PCS | 20,339 K | House to House | HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA PVT. LTD. | ASTRO CHEMICALS INC | ASTRO CHEMICALS INC | LOCTITE 01 X 20 GP FCL CONTAINER STC TOTAL 80 DRUMS ON 20 PALLETS (TOTAL EIGHTY DRUMS ON TWENTY PALLETS ONLY) LOCTITE CAC 2555D | |
| Run Date | 2025-12-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-12-23 |
| Actual Arrival Date | 2025-12-23 |
| Trade Update Date | 2025-11-17 |
| Master BOL # | MAEU261754975 |
|---|---|
| House BOL # | SWLVSWLAFR002230 |
| Manifest Number | 471044 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SWLV |
| Voyage # | 546W |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK SENTOSA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8606 KG |
| Weight in KG | 8,606 KG |
| Quantity | 40 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSKU3517630 |
| Commodity Description |
BONDERITE S-AD ACHESON GX |
| Shipper Name | HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA |
|---|---|
| Address Line 1 | PVT. LTD. L&T GRAND CENTRAL ,401, |
| Address Line 2 | B WING, TOWER 1,SEAWOODS |
| City | NAVI MUMBAI |
| Zip Code | 400706 |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | HENKEL US OPERATIONS CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | ADH,749 SOUTHROCK DRIVE |
| Address Line 2 | C/O XPO LOGISTICS, INC |
| City | ROCKFORD |
| Zip Code | 61102 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSKU3517630 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ENOS02963614 |
| Seal Number 1 | ENOS02963614 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | BONDERITE S-AD ACHESON GX |
| Marks and Numbers 1 | NONE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 80 | 2026-05-18 |
| Norfolk, Virginia | 38 | 2025-07-14 |
| New York, New York | 6 | 2025-06-25 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2024-10-23 |
| Los Angeles, California | 1 | 2024-07-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 106 | 2026-05-18 |
| Salalah Oman | 12 | 2021-04-21 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 7 | 2013-06-22 |
| Cristobal Panama | 2 | 2017-11-04 |
| Singapore Singapore | 1 | 2024-07-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Henkel Adhesives Technologies India that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | D3 D4, M.I.D.C INDUSTRIAL ESTATE, TALUK-PURANDAR, JEJURI, MAHARASHTRA PUNE 412303 IN | 2025-07-14 | 3 |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | 401, 4TH FLOOR, B WING, TOWER 1, L AND T SEAWOODS GRAND CENTRAL, NAVI MUMBAI IN | 2026-05-18 | 2 |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA PVT. LTD. | 2025-10-07 | 11 | |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA PVT.LTD. | 2024-11-27 | 9 | |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA LTD. | 2022-06-21 | 8 | |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | 2017-11-04 | 8 | |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | 2025-05-15 | 7 | |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | 2025-02-13 | 7 | |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | 2019-12-24 | 6 | |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA PVT. LTD | 2013-04-22 | 5 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Henkel Adhesives Technologies India.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-05-31 | 1 | |
| 2019-04-16 | 3 | |
| 2019-04-16 | 1 | |
| 2018-05-04 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||