There are a total of 3,186 bills of lading on file for HTL Furniture Inc. between November 5th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 3,186 bills of lading, 66 were within the past 30 days and 205 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,186 |
|---|---|
| Shipper Records | 29 |
| Consignee Records | 2,919 |
| Notify Party Records | 446 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 66 |
| Records in Last 90 Days | 205 |
| Records in the Past Year | 627 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HTL FURNITURE INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HTL Furniture Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HTL Furniture Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | May 2026 | 860 | 552 |
| EL DORADO FURNITURE CORPORATION | May 2026 | 18,955 | 184 |
| HTL FURNITURE(CHINA)CO LTD | Mar 2026 | 7,607 | 66 |
| HTL FURNITURE (KUNSHAN) CO LTD | Nov 2025 | 2,695 | 50 |
| HUDSONS FURNITURE SHOWROOM | May 2026 | 1,840 | 29 |
| STEWART'S SLEEP CENTER WAREHOUSE | May 2026 | 144 | 27 |
| DANIA NORTHWEST | May 2026 | 4,726 | 26 |
| THE SHIPPER HTL FURNITURE (HUAIAN) CO., LTD | Sep 2025 | 262 | 23 |
| COPENHAGEN IMPORTS, INC. | May 2026 | 3,871 | 20 |
| HTL FURNITURE ( HUAIAN ) CO.,LTD | May 2026 | 6,065 | 18 |
| LA CASA, S.A. | May 2026 | 922 | 13 |
| SHIPPER HTL FURNITURE (CHINA)CO.,LTD | Sep 2025 | 227 | 11 |
| NOBLESVILLE DISTRIBUTION CENTER | Apr 2026 | 11 | 11 |
| URBAN BARN LTD | May 2026 | 6,076 | 5 |
| HOME QUARTERS FURNISHINGS INC. | May 2026 | 244 | 5 |
| GERMAIN LARIVIERE INC | May 2026 | 433 | 4 |
| DANIA EAST. | May 2026 | 189 | 4 |
| ROOM AND HOME INC. | May 2026 | 350 | 3 |
| NEW CENTURY SOFA INDIA PRIVATE LIMITED | Apr 2026 | 218 | 3 |
| GROUPE BMTC INC | May 2026 | 2,121 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HTL Furniture Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HTH HAMBURGER TEEHANDEL GMBH | May 2026 | 347 | 11 |
| HTI MANUFACTURING CORP. | Apr 2026 | 871 | 5 |
| HTI MATERIALS CORPORATION | May 2026 | 220 | 19 |
| HTI TECHNOLOGIES & INDUSTRIES INC | May 2026 | 185 | 42 |
| HTI TECHNOLOGY & INDUSTRY | Aug 2025 | 141 | 0 |
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | May 2026 | 447 | 38 |
| HTK HEAVEN CO LTD | Nov 2022 | 195 | 0 |
| HTL FURNITURE ( HUAIAN ) CO.,LTD | May 2026 | 6,065 | 40 |
| HTL FURNITURE (KUNSHAN) CO LTD | Nov 2025 | 2,695 | 0 |
| HTL FURNITURE (SHANDONG) CO., LTD | Aug 2020 | 319 | 0 |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | May 2026 | 860 | 240 |
| HTL FURNITURE(CHANGSHU) COMOPANY LI | Feb 2024 | 356 | 0 |
| HTL FURNITURE(CHINA)CO LTD | Mar 2026 | 7,607 | 1 |
| HTL LIMITED | May 2026 | 1,127 | 25 |
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD | May 2026 | 388 | 35 |
| HTL LOGISTICS BD LTD | May 2026 | 1,360 | 2 |
| HTL LOGISTICS INDIA PVT LTD | May 2026 | 7,998 | 174 |
| HTL STREFA INC | May 2026 | 1,702 | 23 |
| HTL TRANS (BD) LTD. | May 2026 | 248 | 21 |
| HTL TRANS (PVT) LIMITED | May 2026 | 655 | 26 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | MAEU266661147 | 616E | Regular Bill | MAEU | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-21 | OAKLAND, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 72 CTN | 6,799 LB | Container Yard | HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMIT LIMITED | HTL FURNITURE INC | MACYS MERCHANDISING GROUP | SOFA PO XXXXXXX 4444699 OC 7220153270 | |
| 2026-05-20 | MAEU267828184 | 615E | Regular Bill | MAEU | 9447861 | ROME EXPRESS | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 79 CTN | 7,857 LB | Container Yard | HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMIT LIMITED | HTL FURNITURE INC | MACYS MERCHANDISING GROUP | SOFA PO XXXXXXX OC 7220155255 | |
| 2026-05-20 | MAEU266772401 | 615E | Regular Bill | MAEU | 9447861 | ROME EXPRESS | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 237 CTN | 23,572 LB | Container Yard | HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMIT LIMITED | HTL FURNITURE INC | MACYS MERCHANDISING GROUP | SOFA PO XXXXXXX OC 7220155254 SOFA PO XXXXXXX OC 7220155259 SOFA PO XXXXXXX OC 7220155257 | |
| 2026-05-19 | CMDUSGN3121753 | 0TNIE | Regular Bill | CMDU | 9461867 | APL CHONGQING | 2026-05-17 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 135 PCS | 15,494 KG | Pier to Pier | HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | DANIA NORTHWEST | HTL FURNITURE INC. | SO: 7220157144 /R1 7890000630 7890000673 7890000674 HS CODE: 94016100 LEATHER SOFA FABRIC SOFA SO: 7220159774 HS CODE: 94016100 ... | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-18 |
| Master BOL # | CMDUSGN3126050 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0P50X |
| IMO # | 9410765 |
| Vessel Name | CMA CGM CASSIOPEIA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | CHICAGO, ILLINOIS (3901) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8074 KG |
| Weight in KG | 8,074 KG |
| Quantity | 84 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TCKU7474614 |
| Commodity Description |
SO: 7220161543 7890000680 HS CODE: 94016100 LEATHER SOFA FABRIC SOFA SERVICE ORDER FREIGHT PAYABLE AT XXXXXXXXX |
| Shipper Name | HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | LIMITED. |
| Address Line 2 | FACTORY NO.5 NO.9 HOANG HUNG |
| Address Line 3 | INDUSTRIAL CLUSTER, |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | NO.9 LAI UYEN 84 STREET, BAU BANG |
| Consignee Name | NOBLESVILLE DISTRIBUTION CENTER |
|---|---|
| Address Line 1 | KITTLE'S FURNITURE |
| Address Line 2 | 11500 E 146TH ST, SUITE 100 |
| Address Line 3 | NOBLESVILLE, IN 46060 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TEL: 317-841-2770 |
| Notify Party Name | HTL FURNITURE INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 10737 LAUREL ST |
| Address Line 2 | SUITE 105 |
| Address Line 3 | RANCHO CUCAMONGA, CA 91730 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | ATTN: OSCAR LINARES ++ |
| Notify Party Name | YUSEN LOGISTICS AMERICAS |
|---|---|
| Address Line 1 | 19001 HARBORGATE WAY |
| Address Line 2 | TORRANCE, CA 90501 |
| Address Line 3 | TEL: 310-782-0095 EXT.245 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | FAX: 901-215-3131 ++ |
| Container Number | TCKU7474614 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9881787 |
| Seal Number 1 | M9881787 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to House |
| Cargo Description 1 | SO: 7220161543 7890000680 HS CODE: 94016100 LEATHER SOFA FABRIC SOFA SERVICE ORDER FREIGHT PAYABLE AT XXXXXXXXX |
| Additional Cargo 1 | PO NBR: XXXXXX+101543 SHIPPER: ++ XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX NOTIFY PARTY: ++ ATTN: XXXXXXXXXXXXX ELYANY.DELEON US.YUSEN-LOGISTICS.COM ALSO NOTIFY PARTY: ++ T : XXXXXXXXXXXXXX BL TOTAL 71.335 CBM, 4174.800 KGS TOTAL PACKAGES: 84 SAY EIGHTY-FOUR PACKAGES |
| Additional Cargo 2 | NOTIFY PARTY:XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00083496 | 0000008075 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 669 | 2026-05-18 |
| Miami, Florida | 535 | 2026-05-19 |
| Savannah, Georgia | 397 | 2026-05-05 |
| Long Beach, California | 373 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 309 | 2026-05-20 |
| Seattle, Washington | 219 | 2026-05-19 |
| Tampa, Florida | 143 | 2026-05-18 |
| Jacksonville, Florida | 107 | 2019-09-23 |
| Norfolk, Virginia | 106 | 2026-04-06 |
| Houston, Texas | 97 | 2026-05-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,502 | 2026-05-19 |
| Pusan South Korea | 594 | 2026-05-22 |
| Vung Tau Vietnam | 347 | 2026-05-20 |
| Qingdao China (Mainland) | 208 | 2026-05-09 |
| Yangshan China (Mainland) | 182 | 2026-05-15 |
| Lianyungang China (Mainland) | 83 | 2019-10-25 |
| Kingston Jamaica | 77 | 2019-07-20 |
| Yantian China (Mainland) | 71 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 49 | 2026-05-18 |
| Cartagena Colombia | 22 | 2026-05-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for HTL Furniture Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HTL FURNITURE INC. | 10737 LAUREL ST SUITE 105 RANCHO CUCAMONGA, CA 91730 ATTN: OSCAR LINARES ++ | 2026-05-19 | 332 |
| HTL FURNITURE INC. | 10737 LAUREL ST SUITE 105 RANCHO CU RANCHO CUCAMONGA CA 91730 US SABRINA.MON@US.HTLINTERNA | 2026-05-15 | 64 |
| HTL FURNITURE INC. | 2026-05-15 | 64 | |
| HTL FURNITURE INC. | 2026-03-05 | 59 | |
| HTL FURNITURE INC. | 2026-03-05 | 59 | |
| HTL FURNITURE INC. | 2026-05-05 | 39 | |
| HTL FURNITURE INC. | 2025-09-27 | 37 | |
| HTL FURNITURE INC. | 2026-04-02 | 27 | |
| HTL FURNITURE INC. | 2026-04-02 | 27 | |
| HTL FURNITURE INC. | 2026-04-27 | 9 |
Below are the top 10 phone numbers on file for HTL Furniture Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 297 | |
| 2026-05-19 | 348 | |
| 2026-05-15 | 91 | |
| 2026-05-05 | 1,608 | |
| 2026-04-07 | 32 | |
| 2026-04-07 | 5 | |
| 2026-03-17 | 9 | |
| 2023-08-10 | 2 | |
| 2022-10-31 | 55 | |
| 2022-04-07 | 21 |
Below are the top 3 email addresses on file for HTL Furniture Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-03-30 | 3 | |
| 2018-03-20 | 1 | |
| 2017-07-31 | 1 |