There are a total of 447 bills of lading on file for HTI Technology And Industries Inc between November 12th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 447 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 38 were within the past 90 days.
| Total Records | 447 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 424 |
| Notify Party Records | 312 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 38 |
| Records in the Past Year | 121 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HTI Technology And Industries Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HTI Technology And Industries Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| YU YAO GAO SHENG MECHANICAL AND ELECTRICAL CO.,LTD | Oct 2025 | 260 | 95 |
| APURVI INDUSTRIES | May 2026 | 182 | 41 |
| NINGBO LONGCHAIN EXPORT & IMPORT CO | May 2026 | 306 | 30 |
| YU YAO GAO SHENG MECHANICAL AND | May 2026 | 25 | 25 |
| VIOLIN TECHNOLOGIES PVT LTD | May 2026 | 1,166 | 10 |
| KLAUBER MACHINE AND GEAR CO | May 2026 | 216 | 10 |
| JIAXING EBER IMPORT&EXPORT CO., LTD | May 2026 | 137 | 9 |
| HONGKONG KINGREN CO.,LIMITED | May 2026 | 220 | 7 |
| MS PRECISION DONGGUAN MANUFACTURIN | May 2026 | 84 | 5 |
| CIXI HAOSHENG ELECTRONICS & HARDWAR | Mar 2026 | 336 | 5 |
| TAYLOR TECH UNION LTD | May 2026 | 535 | 4 |
| Jul 2025 | 9 | 4 | |
| CHI HARDWARE CORPORATION LIMITED | May 2026 | 341 | 4 |
| CHANG ZHOU LONG XIANG GAS SPRING CO | May 2026 | 624 | 4 |
| ZHEJIANG GALAXY IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 1,185 | 3 |
| XIAMEN SHEEP ANTI-FATIGUE MAT CO. | May 2026 | 828 | 3 |
| BE SOUND COMPANY LTD. | May 2026 | 1,654 | 3 |
| Jan 2025 | 5 | 2 | |
| PHOENIX PACKAGING PRINTING | Nov 2023 | 33 | 2 |
| NINGBO YINZHOU RONGLI METAL PRODUCT | May 2026 | 484 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HTI Technology And Industries Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HTC HIPER TRANSP CARGO SRL | Apr 2026 | 212 | 2 |
| HTCTECH CO.,LTD | Apr 2026 | 296 | 5 |
| HTE HOLDING COMPANY LLC | Apr 2026 | 233 | 6 |
| HTECH GLOBAL INC | Jun 2025 | 367 | 0 |
| HTF INNOVATION INC | Jan 2022 | 184 | 0 |
| HTG GROUP LTD | May 2026 | 224 | 38 |
| HTH HAMBURGER TEEHANDEL GMBH | May 2026 | 347 | 11 |
| HTI MANUFACTURING CORP. | Apr 2026 | 871 | 5 |
| HTI MATERIALS CORPORATION | May 2026 | 220 | 19 |
| HTI TECHNOLOGIES & INDUSTRIES INC | May 2026 | 185 | 42 |
| HTI TECHNOLOGY & INDUSTRY | Aug 2025 | 141 | 0 |
| HTK HEAVEN CO LTD | Nov 2022 | 195 | 0 |
| HTL FURNITURE ( HUAIAN ) CO.,LTD | May 2026 | 6,065 | 40 |
| HTL FURNITURE (KUNSHAN) CO LTD | Nov 2025 | 2,695 | 0 |
| HTL FURNITURE (SHANDONG) CO., LTD | Aug 2020 | 319 | 0 |
| HTL FURNITURE INC. | May 2026 | 3,186 | 205 |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | May 2026 | 860 | 240 |
| HTL FURNITURE(CHANGSHU) COMOPANY LI | Feb 2024 | 356 | 0 |
| HTL FURNITURE(CHINA)CO LTD | Mar 2026 | 7,607 | 1 |
| HTL LIMITED | May 2026 | 1,127 | 25 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | OOLU2766618350 | HYSLNHKG04260240 | 109E | House Bill | HYSL | 9337937 | XIN FEI ZHOU | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HONG KONG HONG KONG | 128 CTN | 359 K | House to House | TAYLOR TECH UNION LTD | HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC. | GOT INTERFACE | PLASTIC COVER HTS CODE: 8538.90.6000 . |
| 2026-05-08 | HLCUNG1260388940 | HYSLNNGB03260522 | 613E | House Bill | HYSL | 9308649 | MAERSK SINGAPORE | 2026-05-07 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,632 CTN | 14,506 K | House to House | YU YAO GAO SHENG MECHANICAL AND | HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC. | MODE SHIFTER 8450901000 OVEN LOCK 8516909000 . . |
| 2026-05-02 | COSU6449572370 | HNLTTPA2640047 | 006E | House Bill | HNLT | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-05-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 18 CTN | 296 K | House to House | GATEWAY CORP. | HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | PAR CLEAR HEADBAND-NYLON H.S. CODE: .. |
| 2026-05-02 | COSU6449572370 | HNLTTPA2640046 | 006E | House Bill | HNLT | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-05-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 427 PKG | 10,219 K | House to House | WAYGA INDUSTRY | HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | HARDWARE PARTS (ALUMINUM TUNNEL DOOR HINGE, DOUBLE SIDED TAPES) HS. CODE:., .,., .,., .,., .,. PKGS = PLTS( CTNS) + CTNS |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | HLCUNG12603ARAQ7 |
|---|---|
| House BOL # | HYSLNNGB04260054 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HYSL |
| Voyage # | 614E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK SHAMS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14111 K |
| Weight in KG | 14,111 KG |
| Quantity | 1432 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU4459013 |
| Commodity Description |
GAS VALVE 8481804090 MODE SHIFTER 8450901000 OVEN LOCK 8516909000 . . |
| Shipper Name | YU YAO GAO SHENG MECHANICAL AND |
|---|---|
| Address Line 1 | ELECTRICAL CO.,LTD NO.105 BEIXING |
| Address Line 2 | ROAD,MAZHU INDUSTRIAL ZONE,MAZHU |
| Address Line 3 | TOWN, YUYAO ZHEJIANG CHINA |
| Consignee Name | HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 36 GROVE ST |
| Address Line 2 | NEW CANAAN CT 06840, USA |
| Notify Party Name | HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | SOUTHWESTERN DISTRIBUTION CENTER |
| Address Line 2 | 1226 HEIL QUAKER BLVD. LA |
| Address Line 3 | VERGNE,TN37086 USA |
| Container Number | HAMU4459013 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4059215 |
| Seal Number 1 | HLK4059215 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GAS VALVE 8481804090 MODE SHIFTER 8450901000 OVEN LOCK 8516909000 . . |
| Marks and Numbers 1 | HTI TECH AND IND P N:216006 P N:219000 P N:205022A3-1 P N:220000 P N:214009A P N:215033A P N:206114D P N:219037 P N:216065-70 P N:220026-07 P N:208049F |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 140 | 2026-04-17 |
| Long Beach, California | 116 | 2026-05-13 |
| Savannah, Georgia | 61 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 34 | 2025-02-17 |
| Newark, New Jersey | 30 | 2026-05-20 |
| Houston, Texas | 28 | 2026-04-29 |
| Norfolk, Virginia | 22 | 2025-09-22 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2025-01-20 |
| New York, New York | 6 | 2025-11-25 |
| Oakland, California | 2 | 2024-10-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 235 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 52 | 2026-03-07 |
| Shanghai China (Mainland) | 42 | 2026-04-15 |
| Mundra India | 28 | 2025-11-25 |
| Yantian China (Mainland) | 18 | 2026-04-17 |
| Xingang China (Mainland) | 16 | 2024-09-10 |
| Hong Kong Hong Kong | 9 | 2026-05-13 |
| Colombo Sri Lanka | 7 | 2026-02-20 |
| Pipavav India | 5 | 2026-05-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 5 | 2026-05-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for HTI Technology And Industries Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | 36 GROVE ST NEW CANAAN CT 06840, USA | 2026-05-23 | 140 |
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | 41, FARMINGTON, NY 14425, USA | 2026-05-02 | 22 |
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | 2026-02-06 | 7 | |
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | 2026-03-07 | 5 | |
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | 2026-01-01 | 4 | |
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | 2026-05-02 | 3 | |
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | 2025-11-29 | 2 | |
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | 2026-02-26 | 1 | |
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | 2025-06-23 | 1 | |
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | 2025-12-01 | 1 |
Below are the top 6 phone numbers on file for HTI Technology And Industries Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-29 | 8 | |
| 2025-12-01 | 1 | |
| 2025-08-22 | 1 | |
| 2017-08-29 | 5 | |
| 2015-06-26 | 3 | |
| 2014-12-16 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for HTI Technology And Industries Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-22 | 1 |