There are a total of 860 bills of lading on file for HTL Furniture VIetnam Company Limited. between September 25th, 2024 and May 22nd, 2026.
Of those 860 bills of lading, 84 were within the past 30 days and 240 were within the past 90 days.
| Total Records | 860 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,071 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 25th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 84 |
| Records in Last 90 Days | 240 |
| Records in the Past Year | 700 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HTL Furniture VIetnam Company Limited., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HTL Furniture VIetnam Company Limited. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HTL FURNITURE INC. | May 2026 | 3,186 | 216 |
| EL DORADO FURNITURE CORPORATION | May 2026 | 18,955 | 178 |
| LIVING SPACES FURNITURE, LLC | May 2026 | 98,981 | 166 |
| CITY FURNITURE | May 2026 | 51,281 | 50 |
| RC WILLEY HOME FURNISHINGS | May 2026 | 28,210 | 37 |
| STEWART'S SLEEP CENTER WAREHOUSE | May 2026 | 144 | 27 |
| HUDSONS FURNITURE SHOWROOM | May 2026 | 1,840 | 27 |
| DANIA NORTHWEST | May 2026 | 4,726 | 26 |
| COPENHAGEN IMPORTS, INC. | May 2026 | 3,871 | 20 |
| LA CASA, S.A. | May 2026 | 922 | 13 |
| NOBLESVILLE DISTRIBUTION CENTER | Apr 2026 | 11 | 11 |
| LIVING SPACES | Jul 2025 | 2,423 | 9 |
| INSPIRATION HAWAII INC | May 2026 | 1,284 | 8 |
| CINMAR LLC | May 2026 | 32,888 | 8 |
| AMBIENTE MODERNO | May 2026 | 2,825 | 8 |
| RC WILLEY | May 2025 | 2,338 | 4 |
| DANIA EAST. | May 2026 | 189 | 4 |
| CAROL HOUSE FURNITURE | May 2026 | 772 | 4 |
| TREEFORMS AMISH FURNITURE INC | Apr 2026 | 141 | 3 |
| RC WILLEY HOME NDC WAREHOUSE RX WMS | Apr 2026 | 22 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HTL Furniture VIetnam Company Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HTI TECHNOLOGIES & INDUSTRIES INC | May 2026 | 185 | 42 |
| HTI TECHNOLOGY & INDUSTRY | Aug 2025 | 141 | 0 |
| HTI TECHNOLOGY AND INDUSTRIES INC | May 2026 | 447 | 38 |
| HTK HEAVEN CO LTD | Nov 2022 | 195 | 0 |
| HTL FURNITURE ( HUAIAN ) CO.,LTD | May 2026 | 6,065 | 40 |
| HTL FURNITURE (KUNSHAN) CO LTD | Nov 2025 | 2,695 | 0 |
| HTL FURNITURE (SHANDONG) CO., LTD | Aug 2020 | 319 | 0 |
| HTL FURNITURE INC. | May 2026 | 3,186 | 205 |
| HTL FURNITURE(CHANGSHU) COMOPANY LI | Feb 2024 | 356 | 0 |
| HTL FURNITURE(CHINA)CO LTD | Mar 2026 | 7,607 | 1 |
| HTL LIMITED | May 2026 | 1,127 | 25 |
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD | May 2026 | 388 | 35 |
| HTL LOGISTICS BD LTD | May 2026 | 1,360 | 2 |
| HTL LOGISTICS INDIA PVT LTD | May 2026 | 7,998 | 174 |
| HTL STREFA INC | May 2026 | 1,702 | 23 |
| HTL TRANS (BD) LTD. | May 2026 | 248 | 21 |
| HTL TRANS (PVT) LIMITED | May 2026 | 655 | 26 |
| HTM-TECH, INC | Feb 2026 | 340 | 0 |
| HTMEX INC. | May 2026 | 261 | 12 |
| HTN LLC | May 2026 | 1,887 | 122 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | HLCUSGN2604BAJP1 | DMALSGNB23301 | 618E | House Bill | DMAL | 9342516 | MAERSK ALFIRK | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 33 PCS | 2,310 KG | House to House | HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMIT | RC WILLEY HOME FURNISHINGS | RC WILLEY HOME FURNISHINGS | LEATHER SOFA |
| 2026-05-25 | CMDUSGN3130071 | DMALSGNB21715 | 0P50W | House Bill | DMAL | 9410765 | CMA CGM CASSIOPEIA | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 81 PCS | 3,978 KG | Pier to Pier | HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMIT | RC WILLEY HOME FURNISHINGS | YUSEN LOGISTICS INC. | FABRIC SOFA |
| 2026-05-25 | CMDUSGN3126050 | 0P50X | In-bond Automated | CMDU | 9410765 | CMA CGM CASSIOPEIA | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 84 PCS | 8,074 KG | Pier to House | HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | NOBLESVILLE DISTRIBUTION CENTER | HTL FURNITURE INC. | SO: 7220161543 7890000680 HS CODE: 94016100 LEATHER SOFA FABRIC SOFA SERVICE ORDER FREIGHT PAYABLE AT XXXXXXXXX | |
| 2026-05-25 | CMDUSGN3135563 | DMALSGNB21731 | 0P50W | House Bill | DMAL | 9410765 | CMA CGM CASSIOPEIA | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 80 PCS | 3,801 KG | Pier to Pier | HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMIT | RC WILLEY HOME FURNISHINGS | RC WILLEY HOME FURNISHINGS | FABRIC SOFA |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | HLCUSGN260412379 |
|---|---|
| House BOL # | DMALSGNB23084 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | 9342516 |
| Vessel Name | MAERSK ALFIRK |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2312 KG |
| Weight in KG | 2,312 KG |
| Quantity | 34 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU2155621 |
| Commodity Description |
LEATHER SOFASERVICE ORDER |
| Shipper Name | HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMIT |
|---|---|
| Address Line 1 | FACTORY NO.5 AND NO.9, HOANG HUNG I |
| Address Line 2 | NDUSTRIAL PARK |
| Address Line 3 | NO.9 LAI UYEN 84 STREET, BAU BANG C |
| Address Line 4 | OMMUNE |
| City | HO CHI MINH CITY |
| Country Code | VN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +842742201212 |
| Consignee Name | RC WILLEY HOME FURNISHINGS |
|---|---|
| Address Line 1 | 2301 SOUTH 300 WEST |
| Address Line 3 | CORPORATE OFFICE |
| City | SOUTH SALT LAKE |
| State Province | UT |
| Zip Code | 84115 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18015176023 |
| Notify Party Name | RC WILLEY HOME FURNISHINGS |
|---|---|
| Address Line 1 | 2301 SOUTH 300 WEST |
| Address Line 3 | CORPORATE OFFICE |
| City | SOUTH SALT LAKE |
| State Province | UT |
| Zip Code | 84115 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18015176023 |
| Container Number | FFAU2155621 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3398504 |
| Seal Number 1 | HLC3398504 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LEATHER SOFASERVICE ORDER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 940161 | 00000000 | 0000002312 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 238 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 194 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 86 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 80 | 2026-05-16 |
| Tampa, Florida | 68 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 58 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 50 | 2026-05-02 |
| Seattle, Washington | 27 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 20 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 12 | 2026-05-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 426 | 2026-05-21 |
| Yantian China (Mainland) | 106 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 92 | 2026-05-19 |
| Pusan South Korea | 87 | 2026-05-22 |
| Cartagena Colombia | 56 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 43 | 2026-05-18 |
| All Other Viet Nam Ports | 24 | 2026-04-29 |
| Colon Panama | 9 | 2026-05-05 |
| Xiamen China (Mainland) | 7 | 2025-07-26 |
| Hong Kong Hong Kong | 4 | 2026-03-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for HTL Furniture VIetnam Company Limited. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | FACTORY NO 5 AND 9 HOANG HUNG INDUSTRIAL FACTORY CLUSTER, PLOT OF LAND 678, MAP SHEET 42, | 2026-03-18 | 237 |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | FACTORY NO.5 NO.9 HOANG HUNG INDUSTRIAL CLUSTER, NO.9 LAI UYEN 84 STREET, BAU BANG | 2026-05-19 | 91 |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | 2026-05-05 | 6 | |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | 2025-10-16 | 2 | |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | 2026-01-23 | 1 | |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | 2026-03-20 | 1 | |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | 2026-05-01 | 1 | |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | 2026-04-17 | 1 | |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | 2026-02-21 | 1 | |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | 2026-03-20 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for HTL Furniture VIetnam Company Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-12 | 35 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||