There are a total of 1,702 bills of lading on file for HTL Strefa Inc between October 24th, 2012 and May 11th, 2026.
Of those 1,702 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 23 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,702 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,680 |
| Consignee Records | 1,132 |
| Notify Party Records | 448 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 11th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 23 |
| Records in the Past Year | 130 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HTL STREFA INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HTL Strefa Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HTL Strefa Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CYPRESS MEDICAL PRODUCTS, LLC | May 2026 | 29,431 | 100 |
| SHANGHAI SOL-MILLENNIUM MEDICAL PRO | May 2026 | 279 | 52 |
| BECTON DICKINSON & CO | May 2026 | 12,422 | 30 |
| SMITHS MEDICAL | Jan 2026 | 1,484 | 21 |
| ASCENSIA DIABETES CARE US INC. | May 2026 | 290 | 21 |
| PIKDARE S.P.A. | Jan 2026 | 106 | 20 |
| ASCENSIA DIABETES CARE HOLDINGS AG | May 2026 | 731 | 15 |
| YANGZHOU MEDLINE INTERNATIONAL CO., LTD | Feb 2025 | 128 | 14 |
| CHIRANA T INJECTA AS | May 2026 | 30 | 14 |
| SMITHS MEDICAL ASD INC | Feb 2026 | 2,152 | 10 |
| SINCE CUSTOMS SERVICES INC. | Apr 2026 | 40 | 10 |
| TREFILADOS INOXIDABLES DE MEXICO S.A DE C.V. | May 2026 | 1,494 | 9 |
| GEODIS | May 2026 | 178,260 | 7 |
| KUEHNE UND NAGEL INC. | May 2026 | 1,709 | 6 |
| FIRSTAR MEDICAL INDUSTRIAL LTD | Sep 2025 | 113 | 6 |
| YANGZHOU MEDLINE INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 48 | 4 |
| INJECTION SAFETY INDUSTRIES | Sep 2025 | 48 | 4 |
| ICU MEDICAL INC | May 2026 | 3,073 | 4 |
| ROCHE DIAGNOSTICS GMBH | May 2026 | 14,499 | 3 |
| BECTON DICKINSON DISTRIBUTION CENTE | May 2026 | 2,037 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HTL Strefa Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HTL FURNITURE ( HUAIAN ) CO.,LTD | May 2026 | 6,065 | 40 |
| HTL FURNITURE (KUNSHAN) CO LTD | Nov 2025 | 2,695 | 0 |
| HTL FURNITURE (SHANDONG) CO., LTD | Aug 2020 | 319 | 0 |
| HTL FURNITURE INC. | May 2026 | 3,186 | 205 |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | May 2026 | 860 | 240 |
| HTL FURNITURE(CHINA)CO LTD | Mar 2026 | 7,607 | 1 |
| HTL LIMITED | May 2026 | 1,127 | 25 |
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD | May 2026 | 388 | 35 |
| HTL LOGISTICS BD LTD | May 2026 | 1,360 | 2 |
| HTL LOGISTICS INDIA PVT LTD | May 2026 | 7,998 | 174 |
| HTL TRANS (BD) LTD. | May 2026 | 248 | 21 |
| HTL TRANS (PVT) LIMITED | May 2026 | 655 | 26 |
| HTM-TECH, INC | Feb 2026 | 340 | 0 |
| HTMEX INC. | May 2026 | 261 | 12 |
| HTN LLC | May 2026 | 1,887 | 122 |
| HTNA | Jan 2026 | 653 | 0 |
| HTNS AMERICA INC | May 2026 | 2,897 | 28 |
| HTP COMFORT SOLUTIONS LLC | Jun 2020 | 202 | 0 |
| HTP CONNECTIVITY LLC | May 2026 | 157 | 4 |
| HTR TECHNOLOGY TRADING PRODUCTION COMPANY LIMITED. | May 2026 | 204 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | OOLU2167846080 | NAQALATL6232508V | 0MRKZ | House Bill | NAQA | 9951549 | CMA CGM ENDURANCE | 2026-05-07 | SAVANNAH, GEORGIA | GENOA ITALY | 597 PKG | 1,152 KG | House to House | THERAS CONSUMER HEALTH SRL | HTL STREFA INC | PEN NEEDLE HS CODE 901832 | |
| 2026-05-07 | HLCUGDY2603RBVS2 | LGFRWAW00263456 | 616W | House Bill | LGFR | 9260902 | PORTO GERMENO | 2026-05-06 | NORFOLK, VIRGINIA | WILHELMSHAVEN GERMANY | 20 PKG | 9,460 KG | House to House | HTL STREFA SA | HTL-STREFA INC | RJW LOGISTICS | MEDICAL EQUIPMENT LANCETS FORDIABETICSP.O.: 2 025-121 WALMARTINVOICE VAT NO.: (S)FSE-89/26/ EX |
| 2026-05-05 | MAEU267569848 | LGFRWAW00269575 | 615W | House Bill | LGFR | 9349538 | AL MANAMAH | 2026-05-04 | SAVANNAH, GEORGIA | 42876 | 20 PKG | 8,988 KG | Container Yard | HTL STREFA SA | HTL-STREFA INC | GEODIS | MEDICAL EQUIPMENT LANCETS FORDIABETICS P.O.: 2025-122 SPN; 2026-001 PN; 2026-005 PN; 2026- 005 SPNINVOICE VAT NO.: (S)FSE-91/26/EX |
| 2026-05-05 | HLCUGDY2603RBVI2 | LGFRWAW00269574 | 615W | House Bill | LGFR | 9349538 | AL MANAMAH | 2026-05-04 | SAVANNAH, GEORGIA | STADE GERMANY | 40 PKG | 18,904 KG | House to House | HTL STREFA SA | HTL-STREFA INC | GEODIS | MEDICAL EQUIPMENT LANCETS FOR DIABETICS P.O.: 2025-122 PN; 2025-122 SPN; 2026-001 PN; 2026 -004 PN; 2025-101 PN; 2025-105 PN;INV... |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-11 |
| Trade Update Date | 2026-05-01 |
| Master BOL # | CMDUGDY0408815 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0LBM4 |
| IMO # | 1023035 |
| Vessel Name | ONE SATISFACTION |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LECZYCA |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | CHICAGO, ILLINOIS (3901) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15777 KG |
| Weight in KG | 15,777 KG |
| Quantity | 1280 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
ECMU5373046 |
| Commodity Description |
FREIGHT COLLECT 9018390050 (HS) FWDR REF: 516620016 CNEE REF: SPOT ORIGIN CNEE REF: 6501492976 LANCET CONT-ACT PURPLE 30GX1,5MM US MEDICAL LANCETS HSCODE 901839 |
| Shipper Name | HTL STREFA S.A. |
|---|---|
| Address Line 1 | UL. ADAMOWEK 7 |
| Address Line 2 | 95-035 OZORKOW |
| Address Line 3 | POLAND |
| Consignee Name | BECTON DICKINSON COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 BECTON DRIVE |
| Address Line 2 | FRANKLIN LAKES |
| Address Line 3 | FRANKLIN LAKES NJ 07417 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | UNITED STATES |
| Notify Party Name | BECTON DICKINSON COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 BECTON DRIVE |
| Address Line 2 | FRANKLIN LAKES |
| Address Line 3 | FRANKLIN LAKES NJ 07417 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | UNITED STATES |
| Container Number | ECMU5373046 |
|---|---|
| Seal Number 1 | PCC0447269 |
| Seal Number 1 | PCC0447269 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to Pier |
| Cargo Description 1 | FREIGHT COLLECT 9018390050 (HS) FWDR REF: 516620016 CNEE REF: SPOT ORIGIN CNEE REF: 6501492976 LANCET CONT-ACT PURPLE 30GX1,5MM US MEDICAL LANCETS HSCODE 901839 |
| Additional Cargo 1 | , |
| Marks and Numbers 1 | EI REF: 516620016 HTL STREFA 516620016 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00241540 | 0000015777 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 662 | 2026-05-08 |
| Norfolk, Virginia | 210 | 2026-05-14 |
| Newark, New Jersey | 177 | 2026-02-10 |
| Charleston, South Carolina | 136 | 2025-02-10 |
| Los Angeles, California | 117 | 2026-04-27 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 115 | 2026-03-16 |
| New York, New York | 113 | 2022-05-10 |
| Long Beach, California | 72 | 2024-12-19 |
| New Orleans, Louisiana | 57 | 2023-01-16 |
| Houston, Texas | 34 | 2025-03-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 517 | 2026-05-05 |
| Gdynia Poland | 437 | 2025-11-19 |
| Bremerhaven Germany | 389 | 2026-05-14 |
| Sines Portugal | 59 | 2025-10-22 |
| Anvers Belgium | 59 | 2025-09-06 |
| Ningbo China (Mainland) | 54 | 2024-12-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 39 | 2025-01-10 |
| Genoa Italy | 27 | 2026-05-08 |
| Rotterdam Netherlands | 19 | 2023-05-24 |
| Le Havre France | 17 | 2025-11-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for HTL Strefa Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HTL STREFA INC | 113 TOWE LAKE PKWY STRE 120 WOODSTOCK GA 30188 US | 2026-05-08 | 2 |
| HTL STREFA SA | UL. ADAMOWEK OZORKOW 95035 PL | 2022-12-23 | 361 |
| HTL STREFA INC | 2022-09-20 | 334 | |
| HTL STREFA SA | 2026-05-07 | 193 | |
| HTL-STREFA INC | 2026-05-07 | 172 | |
| HTL-STREFA INC | 2026-05-07 | 171 | |
| HTL-STREFA INC. | 2018-12-29 | 152 | |
| HTL-STREFA S.A. | 2025-06-20 | 143 | |
| HTL STREFA S.A. | 2019-01-28 | 136 | |
| HTL STREFA S.A. | 2025-08-19 | 82 |
Below are the top 8 phone numbers on file for HTL Strefa Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-07 | 200 | |
| 2026-05-07 | 193 | |
| 2023-04-01 | 5 | |
| 2023-01-07 | 29 | |
| 2021-10-18 | 5 | |
| 2019-01-28 | 234 | |
| 2015-02-03 | 9 | |
| 2013-07-08 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||