There are a total of 388 bills of lading on file for HTL Logistics (PVT) Ltd between July 31st, 2013 and May 18th, 2026.
Of those 388 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 35 were within the past 90 days.
| Total Records | 388 |
|---|---|
| Shipper Records | 393 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 31st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 35 |
| Records in the Past Year | 100 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HTL LOGISTICS (PVT) LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HTL Logistics (PVT) Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HTL Logistics (PVT) Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| INDRAY INC. | May 2026 | 105 | 41 |
| ASCENT GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 154,947 | 32 |
| MORRISON EXPRESS CORPORATION | May 2026 | 51,923 | 28 |
| PORT BROKERS INC. | May 2026 | 29,265 | 27 |
| ARI SHIPPING CORPORATION | May 2026 | 2,403 | 23 |
| WATCHPOINT LOGISTICS | May 2026 | 1,176 | 22 |
| DYNAMIC WORLDWIDE LOGISTICS,INC | May 2026 | 28,045 | 17 |
| TIER ONE LOGISTICS | May 2026 | 15,103 | 14 |
| AIR TIGER EXPRESS (USA), INC. | May 2026 | 200,183 | 11 |
| SEALION CARGO INC. | May 2026 | 1,954 | 7 |
| RADIUS INTERNATIONAL,INC | May 2026 | 12,294 | 6 |
| INDIA MARITIME AGENCY LLC | May 2026 | 15,071 | 6 |
| MASTERPIECE INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 156,471 | 5 |
| MALLORY TRANSPORTATION SYSTEM | May 2026 | 38,543 | 5 |
| MALLORY ALEXANDER INTERNATIONAL LOG | May 2026 | 163,312 | 4 |
| ITN LOGISTICS SERVICES INC. | May 2026 | 1,890 | 2 |
| AIR TIGER EXPRESS INC | May 2026 | 5,499 | 2 |
| TRIUMPH LINK (USA) INC. | May 2026 | 33,954 | 1 |
| SCAN GLOBAL LOGISTICS A S | May 2026 | 75,062 | 1 |
| OVRSEA INC | May 2026 | 6,219 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HTL Logistics (PVT) Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HTL FURNITURE ( HUAIAN ) CO.,LTD | May 2026 | 6,065 | 40 |
| HTL FURNITURE (KUNSHAN) CO LTD | Nov 2025 | 2,695 | 0 |
| HTL FURNITURE (SHANDONG) CO., LTD | Aug 2020 | 319 | 0 |
| HTL FURNITURE INC. | May 2026 | 3,186 | 205 |
| HTL FURNITURE VIETNAM COMPANY LIMITED. | May 2026 | 860 | 240 |
| HTL FURNITURE(CHANGSHU) COMOPANY LI | Feb 2024 | 356 | 0 |
| HTL FURNITURE(CHINA)CO LTD | Mar 2026 | 7,607 | 1 |
| HTL LIMITED | May 2026 | 1,127 | 25 |
| HTL LOGISTICS BD LTD | May 2026 | 1,360 | 2 |
| HTL LOGISTICS INDIA PVT LTD | May 2026 | 7,998 | 174 |
| HTL STREFA INC | May 2026 | 1,702 | 23 |
| HTL TRANS (BD) LTD. | May 2026 | 248 | 21 |
| HTL TRANS (PVT) LIMITED | May 2026 | 655 | 26 |
| HTM-TECH, INC | Feb 2026 | 340 | 0 |
| HTMEX INC. | May 2026 | 261 | 12 |
| HTN LLC | May 2026 | 1,887 | 122 |
| HTNA | Jan 2026 | 653 | 0 |
| HTNS AMERICA INC | May 2026 | 2,897 | 28 |
| HTP COMFORT SOLUTIONS LLC | Jun 2020 | 202 | 0 |
| HTP CONNECTIVITY LLC | May 2026 | 157 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | MEDUKL790210 | 611A | Master Bill | MEDU | 9301495 | MSC DORADO VIII | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | COLOMBO SRI LANKA | 666 CTN | 18,661 K | House to House | HTL LOGISTICS (PVT) LTD | INDRAY INC | INDRAY INC | 666 NOS OF TIRES SOLID RUBBER INDUSTRIAL TIRE S - 666 HS CODE: 4012.90 NO OF PALLETS - 35 T OTAL NET WEIGHT: 17,961.00 KGS SCAC ... | |
| 2026-05-09 | WHLC062G000611 | E015 | Master Bill | WHLC | 9935117 | WAN HAI A05 | 2026-05-08 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 294 PKG | 18,840 K | HTL LOGISTICS (PVT) LTD | INDRAY INC | INDRAY INC | TYRES 01X40HC CONTAINER STC= 294 NOS OF TIRES SOLID RUBBER INDUSTRIAL TIRES - 294 HS CODE = 4012.90 NO OF PALLETS - 34 SCAC = HT... | ||
| 2026-05-08 | WHLC062G000755 | E008 | Master Bill | WHLC | 9941154 | WAN HAI A15 | 2026-05-06 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | COLOMBO SRI LANKA | 2,136 CTN | 9,088 K | HTL LOGISTICS (PVT) LTD. | GARMENTS & GARMENTS ACCESSORIES 01X40'HC CONT AINER STC= 2136 CARTONS ON 84 PALLETS 1573 CA RTONS ON 62 PALLETS CHILDRENSWEAR (B... | ||||
| 2026-05-07 | WHLC062G001059 | E005 | Master Bill | WHLC | 9968530 | WAN HAI A18 | 2026-05-06 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 1,071 UNT | 18,968 K | HTL LOGISTICS (PVT) LTD | INDRAY INC | INDRAY INC | TYRES 01X40'HC CONTAINER STC= 1071 TIRES 1071 NOS TYRES NO OF PALLETS - 30 TOTAL NET WEIGH T= 18368.00 KGS SOLID RUBBER INDUSTRI... | ||
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-05-11 |
| Master BOL # | YMJAW496004378 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 226369 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | YMJA |
| Voyage # | 020E |
| IMO # | 9792618 |
| Vessel Name | YM TUTORIAL |
| Vessel Country | TW |
| Place of Receipt | COLOMBO |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8227 KG |
| Weight in KG | 8,227 KG |
| Quantity | 126 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
YMLU8805860 |
| Commodity Description |
OF A KIND USED ON AGRICULTURAL OR FORESTRY VE 01X40HQ CONTAINERS CONTAINING 126 NOS OF TIRES AGRICULTURE PNEUMATIC TYRES - 102 HS CODE 4011.70 CONSTRUCTION PNEUMATIC TIRES - 24 HS CODE 4011.80 TOTAL NET WEIGHT 8227.00 KGS SCAC CODE HTGM H/BL 2603004801 |
| Shipper Name | HTL LOGISTICS (PVT) LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 04TH FLOOR GALLE ROAD |
| Address Line 2 | NO 302 COLOMBO 04 |
| Address Line 3 | SRI LANKA |
| Consignee Name | INDRAY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 CORPORATE PL S STE120 |
| Address Line 2 | PISCATAWAY NEW JERSEY |
| Address Line 3 | 08854 TELEPHONE (908) 315-3851 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | EMAIL KENINDRAY.COM |
| Notify Party Name | INDRAY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 CORPORATE PL S STE120 |
| Address Line 2 | PISCATAWAY NEW JERSEY |
| Address Line 3 | 08854 TELEPHONE (908) 315-3851 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | EMAIL KENINDRAY.COM |
| Container Number | YMLU8805860 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAT323173 |
| Seal Number 1 | YMAT323173 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | OF A KIND USED ON AGRICULTURAL OR FORESTRY VE 01X40HQ CONTAINERS CONTAINING 126 NOS OF TIRES AGRICULTURE PNEUMATIC TYRES - 102 HS CODE 4011.70 CONSTRUCTION PNEUMATIC TIRES - 24 HS CODE 4011.80 TOTAL NET WEIGHT 8227.00 KGS SCAC CODE HTGM H/BL 2603004801 |
| Marks and Numbers 1 | FCL/FCL // // |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 401170 | 00164540 | 0000008227 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 111 | 2026-05-07 |
| Los Angeles, California | 78 | 2026-03-27 |
| Savannah, Georgia | 50 | 2026-04-04 |
| Long Beach, California | 33 | 2026-05-02 |
| Oakland, California | 24 | 2026-05-19 |
| Norfolk, Virginia | 22 | 2025-11-25 |
| Seattle, Washington | 21 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 15 | 2026-05-16 |
| Houston, Texas | 13 | 2026-05-15 |
| Charleston, South Carolina | 12 | 2026-05-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 213 | 2026-05-15 |
| Singapore Singapore | 42 | 2026-05-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 19 | 2025-01-07 |
| Hong Kong Hong Kong | 15 | 2023-05-12 |
| Ningbo China (Mainland) | 12 | 2026-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 11 | 2026-04-28 |
| Pusan South Korea | 11 | 2026-04-20 |
| Yantian China (Mainland) | 11 | 2026-03-31 |
| Mundra India | 9 | 2026-03-10 |
| Shekou China (Mainland) | 7 | 2026-05-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for HTL Logistics (PVT) Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD | 04TH FLOOR, GALLE ROAD COLOMBO 11 00400 SRI LANKA | 2026-05-19 | 43 |
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD | 04 TH FLOOR,302, GALLE ROAD, COLOMBO 04, SRI LANKA | 2026-01-09 | 39 |
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD | 2026-05-16 | 3 | |
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD | 2020-04-07 | 32 | |
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD. | 2026-05-08 | 26 | |
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD | 2023-08-11 | 22 | |
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD | 2022-11-24 | 14 | |
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD. | 2025-04-23 | 9 | |
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD | 2023-06-01 | 8 | |
| HTL LOGISTICS (PVT) LTD. | 2024-11-05 | 7 |
Below are the top 3 phone numbers on file for HTL Logistics (PVT) Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-02-07 | 1 | |
| 2022-11-24 | 10 | |
| 2020-10-29 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for HTL Logistics (PVT) Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-03 | 5 |