There are a total of 987 bills of lading on file for Hydraulex between March 10th, 2013 and May 18th, 2026.
Of those 987 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 58 were within the past 90 days.
| Total Records | 987 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 985 |
| Notify Party Records | 478 |
| First Shipment on File | Mar 10th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 58 |
| Records in the Past Year | 239 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HYDRAULEX.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hydraulex, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hydraulex in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MANULI HYDRAULICS POLSKA S.A. | May 2026 | 1,568 | 71 |
| VOSS FLUID GMBH | May 2026 | 196 | 64 |
| SHANGHAI SANKAI IMP&EXP CO., LTD. | May 2026 | 2,072 | 63 |
| LINHAI DOYLE MACHINE CO LTD | May 2026 | 602 | 61 |
| SHANDONG XINGTIAN MACHINERY CO.,LTD | May 2026 | 167 | 43 |
| SHANXI SIPURUI MACHINERY MANUFACTUR | May 2026 | 312 | 34 |
| QUANXING MACHINING GROUP CO LTD | May 2026 | 2,289 | 26 |
| HERCULES TOOLS SDN.BHD | Jan 2023 | 65 | 26 |
| NINGBO ZHONGRUI IMPORT AND EXPORT C | May 2026 | 6,710 | 21 |
| TAIPEI MARK SEAL CO LTD | May 2026 | 283 | 19 |
| NINGBO YINZHOU EAST PORT GEAR MANUF | Apr 2026 | 172 | 19 |
| NANJING PUHONG ECONOMIC & TRADE CO. | Apr 2026 | 81 | 16 |
| MAX FLUID.CO.LTD | Apr 2026 | 58 | 16 |
| NINGBO VICKS HYDRAULIC CO.,LTD | May 2026 | 150 | 14 |
| KYUNG WON TRADING CO | May 2026 | 402 | 14 |
| SNA STEEL PRODUCTS (M) SDN. BHD | Jan 2026 | 297 | 13 |
| JINING ETON INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD | Jan 2026 | 19 | 13 |
| POLYHOSE INDIA RUBBER PLTD | May 2026 | 1,094 | 12 |
| ZHEJIANG KEISTER HYDRAULIC CO.,LTD | May 2026 | 15 | 11 |
| NINGBO HIGH-TECH ZONE TOSION INTERN | Apr 2026 | 53 | 11 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hydraulex.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HYDRAQUIP CORPORATION | Apr 2026 | 258 | 5 |
| HYDRASOURCE | Nov 2025 | 284 | 0 |
| HYDRASPECMA A S | May 2026 | 296 | 19 |
| HYDRASPECMA HYDRAULIC SYSTEMS | May 2026 | 120 | 12 |
| HYDRASPECMA INDIA PRIVATE LIMITED | Apr 2026 | 120 | 12 |
| HYDRASPECMA RENEWABLES INC. | May 2026 | 361 | 21 |
| HYDRASTAR LLC | May 2026 | 345 | 13 |
| HYDRATECH INDUSTRIES FLUIDPOWER US | Dec 2021 | 300 | 0 |
| HYDRATECH INDUSTRIES WIND POWER | Mar 2026 | 525 | 2 |
| HYDRATIGHT FZE | Apr 2026 | 408 | 1 |
| HYDRAULIC ELEMENTS AND SYSTEMS | May 2026 | 196 | 5 |
| HYDRAULIC PARTS SOURCE | May 2026 | 177 | 6 |
| HYDRAULIC PERFORMANCE MACHINES SRL | May 2026 | 144 | 7 |
| HYDRAULIC REPAIR AND DESIGN CORP. | Apr 2024 | 265 | 0 |
| HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | Apr 2026 | 619 | 9 |
| HYDRAULIC TECHNOLOGIES USA LLC | May 2026 | 153 | 26 |
| HYDRAULIC VALVE | May 2026 | 76 | 8 |
| HYDREL AG | May 2026 | 354 | 15 |
| HYDREL GMBH | Nov 2025 | 1,637 | 0 |
| HYDREMA U.S. INC | May 2026 | 526 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | CMDUNGP3458990 | MLCWPVGH10043706 | 032E | House Bill | MLCW | 9785811 | COSCO SHIPPING LOTUS | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2 CTN | 751 KG | Pier to Pier | LINHAI DOYLE MACHINE | HYDRAULEX | HYDRAULEX | PARTS FOR HYD VALVE |
| 2026-05-19 | CMDUNGP3458990 | MLCWPVGH10043707 | 032E | House Bill | MLCW | 9785811 | COSCO SHIPPING LOTUS | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1 CTN | 1,125 KG | Pier to Pier | ZHEJIANG KEISTER HYDRAULIC | HYDRAULEX | HYDRAULEX | VANE PUMP |
| 2026-05-19 | CMDUNGP3516319 | MLCWPVGH10043700 | 032E | House Bill | MLCW | 9785811 | COSCO SHIPPING LOTUS | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2 CTN | 604 KG | Pier to Pier | NINGBO VICKS HYDRAULIC | HYDRAULEX | HYDRAULEX | HYDRAULIC PUMP |
| 2026-05-19 | CMDUNGP3516319 | MLCWPVGH10043709 | 032E | House Bill | MLCW | 9785811 | COSCO SHIPPING LOTUS | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2 CTN | 960 KG | Pier to Pier | NINGBO ZHONGRUI IMP AND EXP | HYDRAULEX | HYDRAULEX | HYDRAULIC PUMP |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MAEU269370220 |
|---|---|
| House BOL # | EMLTHYDS00350195 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EMLT |
| Voyage # | 616W |
| IMO # | 9333008 |
| Vessel Name | MAERSK HARTFORD |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA (JAWA |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1839 KG |
| Weight in KG | 1,839 KG |
| Quantity | 21 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSKU1622318 |
| Commodity Description |
HYDRAULIC VALVES & SPARE FOR PUMPS PUMPSINVOICE NO.EI/2026040021, EI/2026040022 EI/2026040023, EI/2026040024EI/2026040025, EI /2026040026EI/2026040027, EI/2026040028EI/202 6040029 DATE : 09.04.2026 HYDRAULIC VALVES & SPARE FOR PUMPSINVOICE NO .EI/2026040021, EI/2026040022EI/2026040023, E I/2026040024EI/2026040025, EI/2026040026EI/20 26040027, EI/2026040028EI/2026040029 DATE : 0 9.04.2026 |
| Shipper Name | VELJAN HYDRAIR LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | A 18 AND 19, APIE, BALANAGAR, |
| City | HYDERABAD |
| Country Code | IN |
| Shipper Name | VELJAN HYDRAIR LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | A 18 AND 19, APIE, BALANAGAR, |
| City | HYDERABAD |
| Country Code | IN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | EXPORT@VELJAN.IN |
| Consignee Name | HYDRAULEX CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 47995 GRATIOT AVE. |
| City | CHESTERFIELD |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48051 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +15862391024 |
| Notify Party Name | EMO TRANS LOGISTICS INDIA PRIVATE L |
|---|---|
| Address Line 1 | A/5 -05, NORTH EAST BUSINESS CENTER |
| Address Line 2 | ,GROUND FLOOR, |
| Address Line 3 | NORTHE EAST BUILDING, ERRUM MANZIL, |
| Address Line 4 | KHAIRTABAD |
| City | HYDERABAD |
| Country Code | IN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +918885657709 |
| Notify Party Name | EMO TRANS, INC - DFW |
|---|---|
| Address Line 1 | 3225 PREMIER DR STE 150 |
| City | IRVING |
| State Province | TX |
| Zip Code | 75063 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18174818885 |
| Notify Party Name | EMO TRANS, INC - DFW |
|---|---|
| Address Line 1 | 3225 PREMIER DR STE 150 |
| City | IRVING |
| State Province | TX |
| Zip Code | 75063 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSKU1622318 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 5712868 |
| Seal Number 1 | 5712868 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | HYDRAULIC VALVES & SPARE FOR PUMPS |
| Cargo Description 2 | PUMPSINVOICE NO.EI/2026040021, EI/2026040022 EI/2026040023, EI/2026040024EI/2026040025, EI /2026040026EI/2026040027, EI/2026040028EI/202 6040029 DATE : 09.04.2026 |
| Cargo Description 3 | HYDRAULIC VALVES & SPARE FOR PUMPSINVOICE NO .EI/2026040021, EI/2026040022EI/2026040023, E I/2026040024EI/2026040025, EI/2026040026EI/20 26040027, EI/2026040028EI/2026040029 DATE : 0 9.04.2026 |
| Marks and Numbers 1 | CASE NO: ????AS PER PACKING LIST CASE NO: ????AS PER PACKING LIST CASE NO: ????AS PER PACKING LIST |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000001401 KG | |
| 00000000 | 0000000132 KG | |
| 00000000 | 0000000306 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 388 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 235 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 118 | 2026-05-19 |
| Charleston, South Carolina | 88 | 2026-04-16 |
| Seattle, Washington | 49 | 2026-05-05 |
| Savannah, Georgia | 38 | 2026-01-23 |
| Tacoma, Washington | 35 | 2026-04-29 |
| Norfolk, Virginia | 14 | 2019-12-19 |
| New York, New York | 12 | 2026-04-16 |
| Mobile, Alabama | 3 | 2023-03-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 208 | 2026-05-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 175 | 2026-05-19 |
| Bremerhaven Germany | 154 | 2026-04-01 |
| Stade Germany | 119 | 2026-04-16 |
| Pusan South Korea | 110 | 2026-05-16 |
| Qingdao China (Mainland) | 61 | 2026-05-15 |
| Kajang Malaysia | 25 | 2023-07-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 24 | 2026-05-18 |
| Singapore Singapore | 14 | 2023-09-19 |
| Jawaharlal Nehru India | 13 | 2026-04-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hydraulex that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HYDRAULEX | 47995 GRATIOT AVE CHESTERFIELD MI 48051 US | 2026-05-19 | 207 |
| HYDRAULEX | 4084 E. SHELBY DRIVE MEMPHIS TN 38118 US | 2025-07-28 | 71 |
| HYDRAULEX | 2026-02-23 | 47 | |
| HYDRAULEX | 2026-05-08 | 47 | |
| HYDRAULEX | 2026-05-15 | 29 | |
| HYDRAULEX | 2026-05-19 | 28 | |
| HYDRAULEX | 2026-05-05 | 22 | |
| HYDRAULEX | 2025-06-02 | 17 | |
| HYDRAULEX | 2025-06-18 | 16 | |
| HYDRAULEX | 2026-01-30 | 5 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Hydraulex.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 1 | |
| 2026-05-16 | 179 | |
| 2026-04-16 | 1 | |
| 2026-03-25 | 4 | |
| 2026-03-25 | 3 | |
| 2026-03-25 | 2 | |
| 2025-08-11 | 5 | |
| 2023-07-26 | 3 | |
| 2022-05-11 | 1 | |
| 2020-10-15 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Hydraulex.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-05-02 | 1 | |
| 2022-01-18 | 1 | |
| 2020-10-15 | 1 |