There are a total of 619 bills of lading on file for Hydraulic Supply Company between October 26th, 2013 and April 29th, 2026.
Of those 619 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 619 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 811 |
| Notify Party Records | 253 |
| First Shipment on File | Oct 26th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 29th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 81 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HYDRAULIC SUPPLY COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hydraulic Supply Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hydraulic Supply Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| POLIMER KAUCUK SANAYI VE PAZARLAMA | Mar 2026 | 5,689 | 106 |
| DANFOSS POWER SOLUTIONS (NINGBO) CO | Mar 2026 | 311 | 41 |
| SALAMI SPA | May 2026 | 768 | 38 |
| WELLCALL HOSE (M) SDN. BHD. | May 2026 | 1,040 | 32 |
| CAN INDUSTRIAL INC | May 2026 | 188 | 30 |
| SALAMI SPA- SOCIET PER AZIONI CON | Dec 2022 | 38 | 28 |
| DANFOSS POWER SOLUTIONS (LUZHOU) CO | Apr 2025 | 138 | 27 |
| EATON HYDRAULICS (NINGBO) CO.,LTD | Apr 2023 | 388 | 21 |
| YELLOC INTERNATIONAL AB | Apr 2026 | 36 | 17 |
| EATON HYDRAULICS (LUZHOU) CO., LTD | Nov 2022 | 339 | 17 |
| POLIMER KAUCUK SAN.VE PAZ A.S. | Mar 2026 | 2,318 | 10 |
| DANFOSS POLIMER SANAYI ANONIM SIRKE | May 2026 | 110 | 7 |
| TOLENG TRADING CO.,LIMITED | Mar 2026 | 132 | 2 |
| DANFOSS POWER SOLUTION (US) COMPANY | May 2026 | 23,187 | 2 |
| DANFOSS DISTRIBUTION II A S | Mar 2026 | 180 | 2 |
| Dec 2022 | 1 | 1 | |
| S.D.R.R. HYDRAULICS & INDUSTRIAL SP | Mar 2026 | 12 | 1 |
| RICHLIN INTERNATIONAL | Mar 2026 | 73 | 1 |
| Jan 2026 | 1 | 1 | |
| FUZHOU HENGSHENG HARDWARE CO., LTD. | Mar 2026 | 141 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hydraulic Supply Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HYDRASPECMA RENEWABLES INC. | May 2026 | 361 | 21 |
| HYDRASTAR LLC | May 2026 | 345 | 13 |
| HYDRATECH INDUSTRIES FLUIDPOWER US | Dec 2021 | 300 | 0 |
| HYDRATECH INDUSTRIES WIND POWER | Mar 2026 | 525 | 2 |
| HYDRATIGHT FZE | Apr 2026 | 408 | 1 |
| HYDRAULEX | May 2026 | 987 | 58 |
| HYDRAULIC ELEMENTS AND SYSTEMS | May 2026 | 196 | 5 |
| HYDRAULIC PARTS SOURCE | May 2026 | 177 | 6 |
| HYDRAULIC PERFORMANCE MACHINES SRL | May 2026 | 144 | 7 |
| HYDRAULIC REPAIR AND DESIGN CORP. | Apr 2024 | 265 | 0 |
| HYDRAULIC TECHNOLOGIES USA LLC | May 2026 | 153 | 26 |
| HYDRAULIC VALVE | May 2026 | 76 | 8 |
| HYDREL AG | May 2026 | 354 | 15 |
| HYDREL GMBH | Nov 2025 | 1,637 | 0 |
| HYDREMA U.S. INC | May 2026 | 526 | 8 |
| HYDRIL COMPANY | May 2026 | 657 | 2 |
| HYDRIL USA DISTRIBUTION LLC | May 2026 | 583 | 14 |
| HYDRITE CHEMICAL CO - CGW | May 2026 | 561 | 12 |
| HYDRO ALUMINIUM AS | Apr 2026 | 1,162 | 1 |
| HYDRO-AIR COMPONENTS | Apr 2026 | 628 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 | MEDUWX686563 | 612A | Simple BOL FROB | MEDU | 9214898 | MSC NICOLE X | 2026-04-16 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 12,600 K | House to House | DICSA DISTRIBUIDORA INTERNACIONAL C | HYDRAULIC SUPPLY LTD. | HYDRAULIC SUPPLY LTD. | RUBBER HOSE - RUBBER HOSE SHIPPER DECLARE THI S SHIPMENT CONTAINS WOOD PACKAGING MATERIAL W HICH WAS PROPERLY TREATED. | |
| 2026-04-06 | MEDUJX160412 | 610W | Regular Bill | MEDU | 9974474 | MSC IVORY COAST | 2026-04-04 | MIAMI, FLORIDA | ALL OTHER TURKEY BLACK SEA AND SEA OF MARMARA PORT | 87 COL | 9,800 K | House to House | DANFOSS POLIMER SANAYI ANONIM SIRKE | HYDRAULIC SUPPLY CO | EMO TRANS INC | RUBBER HOSES HS CODE: - PALLET S ON COILS INV. REF. NO.: SHIP PER REF.: | |
| 2026-03-24 | CMDUNGP3289815 | DFDSRAF0168874 | 0XRA7 | House Bill | DFDS | 9732589 | CMA CGM NILE | 2026-03-23 | MIAMI, FLORIDA | PUSAN SOUTH KOREA | 103 PKG | 3,051 KG | Container Station | CAN INDUSTRIAL INC | HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | ALUMINUM CAMLOCK NULL RUBBER GASKET STEEL FITTINGPVC DISCHARGE HO SE | |
| 2026-03-17 | MEDUJX150033 | 607W | Regular Bill | MEDU | 9285471 | MSC TIANJIN | 2026-03-16 | MIAMI, FLORIDA | SINES PORTUGAL | 211 COL | 15,160 K | House to House | DANFOSS POLIMER SANAYI ANONIM SIRKE | HYDRAULIC SUPPLY CO | EMO TRANS INC | RUBBER HOSES HS CODE: - PALLET S ON COILS | |
| Run Date | 2026-04-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | MEDUJX177937 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 612W |
| IMO # | 9466960 |
| Vessel Name | MSC JASPER VIII |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | TEKIRDAG (ASYAPOR |
| Foreign Port of Lading | SINES PORTUGAL (47127) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13100 K |
| Weight in KG | 13,100 KG |
| Quantity | 350 COL |
| Volume | 65 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSNU7808876 |
| Commodity Description |
RUBBER HOSES HS CODE: -- COILS ON PALLETS === DOCUMENTATIONSEA=GE NELTRAN SPORT.COM.TR;OPERATIONSEA= GENELTRANS PORT.COM.TR ;NADEZYA.KAYA=GENELTRANSPO RT.COM .TR;ECEM.BELEN=GENEL TRANSPORT.COM.TR |
| Shipper Name | DANFOSS POLIMER SANAYI A.S. |
|---|---|
| Address Line 1 | MASLAK MAH. SUMER SOKAK NO:4/10 |
| Address Line 2 | ISTANBUL 34 34000 TURKEY |
| Consignee Name | HYDRAULIC SUPPLY CO |
|---|---|
| Address Line 1 | 300 INTERNATIONAL PKWY SUNRISE, FL |
| Address Line 2 | SUNRISE FL 33325 UNITED STATES |
| Notify Party Name | EMO TRANS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 169 DAUPHIN ST STE 201 |
| Address Line 2 | MOBILE AL 36602 UNITED STATES |
| Container Number | MSNU7808876 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EU31061535 |
| Seal Number 1 | EU31061535 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | RUBBER HOSES HS CODE: -- COILS ON PALLETS === DOCUMENTATIONSEA=GE NELTRAN SPORT.COM.TR;OPERATIONSEA= GENELTRANS PORT.COM.TR ;NADEZYA.KAYA=GENELTRANSPO RT.COM .TR;ECEM.BELEN=GENEL TRANSPORT.COM.TR |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 383 | 2026-04-30 |
| Port Everglades, Florida | 108 | 2026-02-26 |
| Tacoma, Washington | 37 | 2025-06-02 |
| Savannah, Georgia | 30 | 2026-01-19 |
| Newark, New Jersey | 30 | 2025-11-26 |
| New York, New York | 10 | 2024-10-16 |
| Seattle, Washington | 8 | 2026-04-18 |
| Charleston, South Carolina | 7 | 2023-08-23 |
| Tampa, Florida | 2 | 2021-07-30 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2025-04-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 153 | 2026-01-19 |
| Genoa Italy | 136 | 2024-09-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 80 | 2025-03-15 |
| Singapore Singapore | 36 | 2025-04-28 |
| All Other Turkey Black Sea and Sea of Marmara Port | 33 | 2026-04-06 |
| Ambarli Turkey | 29 | 2026-02-02 |
| Barcelona Spain | 25 | 2026-01-21 |
| Valencia Spain | 25 | 2025-10-13 |
| Stade Germany | 15 | 2026-04-30 |
| Sines Portugal | 14 | 2026-04-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hydraulic Supply Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | 300 INTERNATIONAL PKWY DISTRIBUTION CENTER SALES (DCS) SUNRISE FL 33325 US | 2026-03-24 | 107 |
| HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | 300 INTERNATIONAL PARKWAY SUNRISE FL 33325 US | 2025-11-26 | 22 |
| HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | 2026-04-30 | 18 | |
| HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | 2026-01-24 | 9 | |
| HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | 2025-12-02 | 8 | |
| HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | 2026-02-02 | 8 | |
| HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | 2025-12-23 | 4 | |
| HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | 2025-08-01 | 2 | |
| HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | 2025-10-13 | 2 | |
| HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | 2025-10-13 | 2 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Hydraulic Supply Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-24 | 193 | |
| 2026-02-02 | 23 | |
| 2025-08-19 | 1 | |
| 2025-08-01 | 2 | |
| 2020-04-03 | 1 | |
| 2020-01-30 | 6 | |
| 2019-10-16 | 1 | |
| 2014-08-06 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||