There are a total of 177 bills of lading on file for Hydraulic Parts Source between March 16th, 2013 and May 14th, 2026.
Of those 177 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 177 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 178 |
| Notify Party Records | 144 |
| First Shipment on File | Mar 16th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 39 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HYDRAULIC PARTS SOURCE.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Hydraulic Parts Source, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Hydraulic Parts Source in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NINGBO VICKS HYDRAULIC CO.,LTD | May 2026 | 150 | 28 |
| SKS HYDRAULIC TECHNOLOGY CO.,LTD. | Apr 2026 | 299 | 27 |
| SHANXI SIPURUI MACHINERY MANUFACTUR | May 2026 | 312 | 13 |
| BANDAR MARINE SERVICE | May 2026 | 40 | 12 |
| SB MARINE TRADE | May 2026 | 12 | 6 |
| CHUN YEH GEAR CO.,LTD | Apr 2026 | 481 | 6 |
| NINGBO YINZHOU EAST PORT GEAR MANUF | Apr 2026 | 172 | 4 |
| REM.B BV | Mar 2026 | 20 | 3 |
| HVC ENGINEERING & TECHNOLOGIES | Apr 2026 | 56 | 3 |
| NINGBO BRANDO HARDWARE CO.,LTD | Apr 2026 | 26 | 2 |
| JINCHENG GROUP IMP.&EXP. | May 2026 | 479 | 2 |
| FLOWLUTION COMPANY LIMITED | Apr 2026 | 83 | 2 |
| NINGBO ZHONGYI HYDRAULIC MOTOR CO. | May 2026 | 448 | 1 |
| May 2026 | 6 | 1 | |
| KINDE HYDRAULICS CO LTD | May 2026 | 116 | 1 |
| Jan 2026 | 1 | 1 | |
| Sep 2025 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hydraulic Parts Source.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HYDRASPECMA A S | May 2026 | 296 | 19 |
| HYDRASPECMA HYDRAULIC SYSTEMS | May 2026 | 120 | 12 |
| HYDRASPECMA INDIA PRIVATE LIMITED | Apr 2026 | 120 | 12 |
| HYDRASPECMA RENEWABLES INC. | May 2026 | 361 | 21 |
| HYDRASTAR LLC | May 2026 | 345 | 13 |
| HYDRATECH INDUSTRIES FLUIDPOWER US | Dec 2021 | 300 | 0 |
| HYDRATECH INDUSTRIES WIND POWER | Mar 2026 | 525 | 2 |
| HYDRATIGHT FZE | Apr 2026 | 408 | 1 |
| HYDRAULEX | May 2026 | 987 | 58 |
| HYDRAULIC ELEMENTS AND SYSTEMS | May 2026 | 196 | 5 |
| HYDRAULIC PERFORMANCE MACHINES SRL | May 2026 | 144 | 7 |
| HYDRAULIC REPAIR AND DESIGN CORP. | Apr 2024 | 265 | 0 |
| HYDRAULIC SUPPLY COMPANY | Apr 2026 | 619 | 9 |
| HYDRAULIC TECHNOLOGIES USA LLC | May 2026 | 153 | 26 |
| HYDRAULIC VALVE | May 2026 | 76 | 8 |
| HYDREL AG | May 2026 | 354 | 15 |
| HYDREL GMBH | Nov 2025 | 1,637 | 0 |
| HYDREMA U.S. INC | May 2026 | 526 | 8 |
| HYDRIL COMPANY | May 2026 | 657 | 2 |
| HYDRIL USA DISTRIBUTION LLC | May 2026 | 583 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 | EGLV143664599487 | CHKMNB26009479 | 0017E | House Bill | CHKM | 9241310 | EVER EAGLE | 2026-03-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 236 K | House to House | NINGBO YINZHOU EAST PORT GEAR MANUF | HYDRAULIC PARTS SOURCE | HYDRAULIC PARTS SOURCE | SHAFT . . |
| 2026-03-16 | MEDUWO038105 | BANQ1072760019 | NO609 | House Bill | BANQ | 9251705 | MSC FLORENTINA | 2026-03-15 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 4 PCS | 2,566 K | House to House | REM.B BV | HYDRAULIC PARTS SOURCE | HYDRAULIC PARTS SOURCE | STC SCRAP METAL CORES |
| 2026-03-02 | OOLU2165882070 | CHKMNB26007602 | 1207E | House Bill | CHKM | 9850812 | EVER FINE | 2026-02-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 166 K | House to House | SKS HYDRAULIC TECHNOLOGY | HYDRAULIC PARTS SOURCE | HYDRAULIC PARTS SOURCE | HYDRAULIC PUMP PARTS(CYLINDER BLOCK.PISTON.PLATE) |
| 2026-02-20 | CMDUNGP3328089 | CHKMNB26004384 | 0GVLU | House Bill | CHKM | 9331012 | CMA CGM TARPON | 2026-02-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 5 PKG | 3,745 K | Pier to Pier | NINGBO VICKS HYDRAULIC | HYDRAULIC PARTS SOURCE | HYDRAULIC PARTS SOURCE | HYDRAULIC PUMP PARTS |
| Run Date | 2026-04-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-31 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-31 |
| Trade Update Date | 2026-03-11 |
| Master BOL # | EGLV142651556719 |
|---|---|
| House BOL # | CHKMSH26046128 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHKM |
| Voyage # | 12120 |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER LAUREL |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 637 K |
| Weight in KG | 637 KG |
| Quantity | 1 PKG |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU9676395 |
| Commodity Description |
SPARE PARTS OF HYDRAULIC VANE PUMP HS: |
| Shipper Name | SHANXI SIPURUI MACHINERY |
|---|---|
| Address Line 1 | MANUFACTURE CO.,LTD |
| Address Line 2 | YUCI INDUSTRIAL ZONE, |
| Address Line 3 | JINZHONG,SHANXI, CHINA |
| Address Line 4 | CN |
| Consignee Name | HYDRAULIC PARTS SOURCE |
|---|---|
| Address Line 1 | HARRISON TWP, MI 48045 |
| Address Line 2 | 41350 PRODUCTION DR US |
| Address Line 3 | US |
| Notify Party Name | HYDRAULIC PARTS SOURCE |
|---|---|
| Address Line 1 | HARRISON TWP, MI 48045 |
| Address Line 2 | 41350 PRODUCTION DR US |
| Address Line 3 | US |
| Container Number | EGSU9676395 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCPTK6674 |
| Seal Number 1 | EMCPTK6674 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SPARE PARTS OF HYDRAULIC VANE PUMP HS: |
| Marks and Numbers 1 | HPS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 61 | 2026-04-17 |
| Newark, New Jersey | 51 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 44 | 2026-01-31 |
| New York, New York | 14 | 2026-01-05 |
| Miami, Florida | 4 | 2014-11-01 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2019-01-26 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2015-12-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 89 | 2026-03-17 |
| Shanghai China (Mainland) | 15 | 2026-04-01 |
| Jawaharlal Nehru India | 14 | 2026-01-05 |
| Anvers Belgium | 12 | 2026-03-16 |
| Hong Kong Hong Kong | 11 | 2017-10-03 |
| Singapore Singapore | 7 | 2026-05-16 |
| Pusan South Korea | 7 | 2024-08-07 |
| Mundra India | 7 | 2018-05-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 6 | 2026-04-17 |
| Colombo Sri Lanka | 5 | 2021-12-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hydraulic Parts Source that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HYDRAULIC PARTS SOURCE | 41350 PRODUCTION DR,HARRISON TWP. M I, 48045,US | 2026-04-17 | 44 |
| HYDRAULIC PARTS SOURCE | 41350 PRODUCTION DRIVE, HARRISON TOWNSHIP MI 48045 US | 2026-05-16 | 19 |
| HYDRAULIC PARTS SOURCE | 2026-03-02 | 15 | |
| HYDRAULIC PARTS SOURCE | 2026-03-17 | 11 | |
| HYDRAULIC PARTS SOURCE | 2026-04-01 | 5 | |
| HYDRAULIC PARTS SOURCE | 2025-09-17 | 4 | |
| HYDRAULIC PARTS SOURCE | 2026-03-16 | 2 | |
| HYDRAULIC PARTS SOURCE | 2026-01-06 | 2 | |
| HYDRAULIC PARTS SOURCE | 2025-07-30 | 1 | |
| HYDRAULIC PARTS SOURCE | 2025-12-12 | 1 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Hydraulic Parts Source.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-10-09 | 47 | |
| 2021-12-09 | 1 | |
| 2017-03-14 | 1 | |
| 2017-03-14 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||