There are a total of 4,154 bills of lading on file for Jiangsu Jumao X-Care Medical Equipm between August 26th, 2018 and May 19th, 2026.
Of those 4,154 bills of lading, 147 were within the past 30 days and 384 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,154 |
|---|---|
| Shipper Records | 4,154 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 26th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 147 |
| Records in Last 90 Days | 384 |
| Records in the Past Year | 1,074 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jiangsu Jumao X-Care Medical Equipm, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jiangsu Jumao X-Care Medical Equipm in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MEDICAL DEPOT INC | May 2026 | 35,453 | 2,995 |
| RHYTHM HEALTHCARE LLC | May 2026 | 1,692 | 291 |
| NDC HOMECARE - LAVERGNE | May 2026 | 336 | 99 |
| CYPRESS MEDICAL PRODUCTS, LLC | May 2026 | 29,431 | 86 |
| COMPASS HEALTH BRANDS | May 2026 | 9,983 | 36 |
| DRIVE MEDICAL CANADA INC. | May 2026 | 547 | 23 |
| MEDLINE INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 7,450 | 9 |
| LIFESTYLE MOBILITY AIDS INC. | Jan 2024 | 392 | 9 |
| INSPYRE HEALTH SYSTEMS LLC | Mar 2026 | 29 | 9 |
| DALTON MEDICAL CORP. | Feb 2026 | 738 | 7 |
| MONOPRICE INC | May 2026 | 4,119 | 5 |
| NDC HOMECARE - LAS VEGAS | May 2026 | 20 | 4 |
| PREFERRED MEDICAL | Apr 2024 | 85 | 3 |
| NOVA ORTHO-MED,INC. | May 2026 | 5,032 | 3 |
| NDC HOMECARE, LLC | May 2026 | 156 | 3 |
| Oct 2024 | 3 | 3 | |
| GREEN WORLDWIDE SHIPPING LLC | May 2026 | 138,169 | 2 |
| EMERALD SUPPLY | May 2026 | 154 | 2 |
| Oct 2024 | 7 | 2 | |
| STEAM LOGISTICS LLC | May 2026 | 71,743 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu Jumao X-Care Medical Equipm.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JIUDING ADVANCED BUILDING M | May 2026 | 83 | 13 |
| JIANGSU JIUDING NEW MATERIAL CO. | Apr 2026 | 1,111 | 1 |
| JIANGSU JIUTIAN INSTRUMENT | May 2026 | 237 | 7 |
| JIANGSU JIUXU CHEYE KEJI CO.,LTD | May 2025 | 325 | 0 |
| JIANGSU JIYI INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 117 | 5 |
| JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY CO. | May 2026 | 176 | 21 |
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL CONSTRU | May 2026 | 138 | 3 |
| JIANGSU JOY SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO LTD | Dec 2022 | 160 | 0 |
| JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP | May 2026 | 63 | 22 |
| JIANGSU JUMAO MEDICAL EQUIPMENT CO. | Sep 2021 | 2,272 | 0 |
| JIANGSU JUNCHENG VEHICLE INDUSTRY CO.,LTD | May 2026 | 257 | 24 |
| JIANGSU JUNXIA GYM EQUIPMENT CO. | Jun 2024 | 625 | 0 |
| JIANGSU JUXIN FLOOR TRADING | Mar 2026 | 143 | 4 |
| JIANGSU KAILI CARPET CO.,LTD | May 2026 | 826 | 10 |
| JIANGSU KAIRUI HOME TEXTILE TEC CO.,LTD. | Apr 2026 | 866 | 5 |
| JIANGSU KAITE AUTOMOBILE PARTS CO. | May 2026 | 3,447 | 66 |
| JIANGSU KAIWEI ADVANCED MATERIAL TE | May 2026 | 515 | 7 |
| JIANGSU KANG SHENG AGRICULTURAL DEV | May 2026 | 157 | 32 |
| JIANGSU KANGJIAN MEDICAL APPARATUS | May 2026 | 305 | 9 |
| JIANGSU KANGLIYUAN SPORTS TECH.CO | May 2026 | 144 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | MAEU277942745 | 614E | Regular Bill | MAEU | 9726669 | MAERSK SHAMS | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 1,750 CTN | 39,738 LB | Container Yard | JIANGSU JUMAO XCARE MEDICAL EQUIPM | MEDICAL DEPOT INC. | MEDICAL DEVICES (OVERBED TABLE) PO XXXXXXXXXX 38 | ||
| 2026-05-22 | ZIMUSNH7801118 | KFUNTCS9ZQ44850 | E615E | House Bill | KFUN | 9294991 | MSC MUMBAI VIII | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 291 CTN | 6,450 KG | Pier to Pier | JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | MEDICAL DEPOT INC | WHEELCHAIR HS 871310 | |
| 2026-05-22 | ZIMUSNH7801116 | KFUNTCS9ZQ44849 | E615E | House Bill | KFUN | 9294991 | MSC MUMBAI VIII | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 290 CTN | 6,525 KG | Pier to Pier | JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | MEDICAL DEPOT INC | WHEELCHAIR HS 871310 | |
| 2026-05-21 | COSU6449048580 | 032E | Regular Bill | COSU | 9785811 | COSCO SHIPPING LOTUS | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 325 CTN | 6,575 KG | House to House | JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | MEDICAL DEPOT INC. | MEDICAL DEPOT INC. | WHEELCHAIR | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | MAEU268882814 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNTCS9ZQ45739 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GUNDE MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI, CN |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6446 KG |
| Weight in KG | 6,446 KG |
| Quantity | 292 CTN |
| Volume | 69 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU9713781 |
| Commodity Description |
WHEELCHAIR HS 871310 |
| Shipper Name | JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 36 DANYAN ROAD DANYANG JS |
| Address Line 2 | CHINA 212300 |
| Consignee Name | MEDICAL DEPOT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 99 SEAVIEW BLVD PORT WASHINGTON |
| Address Line 2 | NY UNITED STATES 11050 |
| Container Number | MRSU9713781 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN4845519 |
| Seal Number 1 | CN4845519 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | WHEELCHAIR HS 871310 |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 1,588 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 948 | 2026-05-08 |
| Newark, New Jersey | 772 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 457 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 122 | 2026-04-20 |
| New York, New York | 100 | 2026-04-25 |
| Houston, Texas | 62 | 2024-01-10 |
| Oakland, California | 40 | 2024-10-29 |
| Seattle, Washington | 32 | 2026-03-09 |
| Norfolk, Virginia | 14 | 2024-05-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 3,235 | 2026-05-22 |
| Yangshan China (Mainland) | 609 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 251 | 2026-05-11 |
| Hong Kong Hong Kong | 28 | 2022-07-12 |
| Shekou China (Mainland) | 16 | 2024-10-16 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2026-03-21 |
| Colon Panama | 4 | 2018-09-17 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 3 | 2023-01-31 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2024-10-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiangsu Jumao X-Care Medical Equipm that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | NO.36 DANYAN ROAD,DANYANG,CN | 2026-02-02 | 1,657 |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | NO.36,DANYANG ROAD,DANYANG CITY,JI DANYANG JS 212300 CHINA 86197666 | 2026-05-21 | 416 |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | 2026-05-22 | 143 | |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | 2026-05-19 | 53 | |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | 2026-04-09 | 47 | |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | 2026-02-28 | 20 | |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | 2025-10-06 | 19 | |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | 2026-01-12 | 8 | |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | 2025-11-12 | 3 | |
| JIANGSU JUMAO X-CARE MEDICAL EQUIPM | 2026-05-08 | 3 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Jiangsu Jumao X-Care Medical Equipm.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 283 | |
| 2026-05-16 | 165 | |
| 2026-02-28 | 77 | |
| 2026-02-26 | 5 | |
| 2026-02-14 | 3 | |
| 2023-04-25 | 35 | |
| 2023-04-12 | 1 | |
| 2018-09-15 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||