There are a total of 63 bills of lading on file for Jiangsu JTGM Machinery Group between October 21st, 2025 and May 20th, 2026.
Of those 63 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 63 |
|---|---|
| Shipper Records | 63 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 63 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Jiangsu JTGM Machinery Group, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Jiangsu JTGM Machinery Group in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| 5 STAR LOGISTICS INC | May 2026 | 356 | 39 |
| WORLDPATH TRADING | Mar 2026 | 25 | 11 |
| BLUECARGO IMPORTS | May 2026 | 35 | 11 |
| BRIDGEPOINT IMPORTS INC | Dec 2025 | 37 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu JTGM Machinery Group.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | OOLU2324383140 | SYLCREX613260111 | 0PGNF | House Bill | SYLC | 9674543 | CMA CGM RHONE | 2026-05-11 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 25 PKG | 24,033 KG | House to House | JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP | 5 STAR LOGISTICS INC | 5 STAR LOGISTICS INC | WELLHEAD EQUIPMENT REFERENCE: JTGM65 ZD165 SV G074 |
| 2026-05-11 | COSU6448966420 | SYLCREX613260100 | 114E | House Bill | SYLC | 9448798 | COSCO THAILAND | 2026-05-10 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 35 PKG | 22,975 KG | House to House | JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP | 5 STAR LOGISTICS INC | 5 STAR LOGISTICS INC | PART'S FOR OIL DRILLING EQUIPMENT REFERENCE: SYS-JTGM62 |
| 2026-05-11 | COSU6448966090 | SYLCREX613260099 | 114E | House Bill | SYLC | 9448798 | COSCO THAILAND | 2026-05-10 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 25 PKG | 23,404 KG | House to House | JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP | 5 STAR LOGISTICS INC | 5 STAR LOGISTICS INC | PART'S FOR OIL DRILLING EQUIPMENT REFERENCE: SYS-JTGM61 MAX-JTGM61 |
| 2026-05-11 | CMDUCHN3237797 | SYLCREX613260087 | 114E | House Bill | SYLC | 9448798 | COSCO THAILAND | 2026-05-10 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 28 PKG | 23,212 KG | Pier to Pier | JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP | 5 STAR LOGISTICS INC | 5 STAR LOGISTICS INC | PART'S FOR OIL DRILLING EQUIPMENT GATE VALVE REFERENCE: SYS-JTGM55 MAX-JTGM55 |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | HDUJSLA26PI00532 |
|---|---|
| House BOL # | SYLCREX613260135 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SYLC |
| Voyage # | 2604E |
| IMO # | |
| Vessel Name | PONTRESINA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19379 KG |
| Weight in KG | 19,379 KG |
| Quantity | 22 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FSCU2000441 |
| Commodity Description |
XXXXXXXX EQUIPMENT REFERENCE# JTGM70 SVG080 |
| Shipper Name | JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP CO., L |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 18, XINHUI ROAD, DONGKAN INDUST |
| Address Line 2 | RIAL PARK, BINHAI COUNTY, YANCHENGC |
| Address Line 3 | ITY, JIANGSU PROVINCE ,CHINA. ZIP |
| Consignee Name | 5 STAR LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3230 FALLOW FIELD DR, STE 101, DIAM |
| Address Line 2 | OND BAR, CA 917657143796266 |
| Notify Party Name | 5 STAR LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2990 INLAND EMPIRE BLVD, ONTARIO, C |
| Address Line 2 | A 917647143796266 |
| Container Number | FSCU2000441 |
|---|---|
| Seal Number 1 | C1252945 |
| Seal Number 1 | C1252945 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXX EQUIPMENT REFERENCE# JTGM70 SVG080 |
| Marks and Numbers 1 | SYS-JTGM70 MAX-JTGM70 SVG080 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 39 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 21 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 3 | 2025-12-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 60 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 3 | 2026-01-02 |
Below are the top 2 company names and addresses for Jiangsu JTGM Machinery Group that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP | , L NO. 18, XINHUI ROAD, DONGKAN INDUST RIAL PARK, BINHAI COUNTY, YANCHENGC ITY, JIANGSU PROVINCE ,CHINA. ZIP | 2026-05-21 | 62 |
| JIANGSU JTGM MACHINERY GROUP | , L NO. 18, XINHUI ROAD, DONGKAN INDUST RIAL PARK, BINHAI COUNTY, YANCHENG CITY, JIANGSU PROVINCE ,CHINA. | 2025-12-19 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||