There are a total of 105 bills of lading on file for Jinzheng Home Decoration between June 9th, 2024 and May 13th, 2026.
Of those 105 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 105 |
|---|---|
| Shipper Records | 105 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 9th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 94 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JINZHENG HOME DECORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Jinzheng Home Decoration, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Jinzheng Home Decoration in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GLOBE ELECTRIC C O | May 2026 | 7,582 | 53 |
| LITEX INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 8,561 | 13 |
| TRUE INNOVATIONS AND DESIGN (USA) LLC | May 2026 | 6,903 | 10 |
| HOME DEPOT, USA, INC. | May 2026 | 256,345 | 7 |
| STYLECRAFT HOME COLLECTION INC. | May 2026 | 11,459 | 6 |
| JA BETTER LIFE INC | May 2026 | 943 | 4 |
| SEA WINDS FLORIDA, LLC | May 2026 | 275 | 3 |
| TOPRITE LLC | May 2026 | 182 | 2 |
| BI-MART CORPORATION | May 2026 | 6,952 | 2 |
| Mar 2025 | 1 | 1 | |
| STEGO INC | Feb 2026 | 140 | 1 |
| RENOVA FAST LLC | May 2026 | 483 | 1 |
| QUANTUM TRADING INC | May 2026 | 894 | 1 |
| EUROFASE USA INC. | May 2026 | 38 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jinzheng Home Decoration.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JINYUE | Sep 2025 | 427 | 0 |
| JINYUN COUNTY MINGYUAN E-COMMERCE CO., LTD | Apr 2026 | 228 | 13 |
| JINYUN FEIER LEISURE PRODUCTS CO. | Dec 2021 | 350 | 0 |
| JINYUN GRANDCHESS RUBBER AND PLASTICS CO.,LTD | Mar 2023 | 237 | 0 |
| JINYUN TAOTAO IMPORT&EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 156 | 3 |
| JINYUN YIDU TRADING | May 2026 | 79 | 59 |
| JINYUN YOUHONGMING IMP.&EXP.CO.,LTD | Nov 2024 | 266 | 0 |
| JINYUN ZHUORUI TRADING | May 2026 | 876 | 334 |
| JINZHAI YANKON LUFEI LIGHTING CO. | Dec 2021 | 152 | 0 |
| JINZHENG FURNITURE COMPANY LIMITED | May 2026 | 239 | 12 |
| JINZHENG LIMITED | Apr 2025 | 322 | 0 |
| JINZHOU CHENGGUANG POWER SUPPLY | Mar 2026 | 171 | 24 |
| JINZHOU FORTUNE SPRING GLASS | Nov 2025 | 239 | 0 |
| JINZHOU TOPFUND INDUSTRY CO.,LTD | Mar 2026 | 297 | 2 |
| JINZHOU WANYOU MECHANICAL PARTS CO. | May 2026 | 1,031 | 27 |
| JINZHOU XINRUI PLASTIC PRODUCTS CO. | Dec 2019 | 676 | 0 |
| JINZHOU YONGXIN MACHINE CO LTD | Mar 2026 | 342 | 2 |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | May 2026 | 696 | 27 |
| JION VINA CO., LTD | May 2026 | 183 | 10 |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | May 2026 | 109 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-23 | ONEYPNHG06446800 | FLXT00003623644A | E017 | House Bill | FLXT | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL PORTS IN CAMBODIA | 1,747 CTN | 4,302 KG | Container Yard | JINZHENG HOME DECORATION | GLOBE ELECTRIC C O | GLOBE ELECTRIC C O | WALL LAMP HS CODE: |
| 2026-04-23 | ONEYPNHG06085700 | FLXT00003623651A | E017 | House Bill | FLXT | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL PORTS IN CAMBODIA | 772 CTN | 3,555 KG | Container Yard | JINZHENG HOME DECORATION | GLOBE ELECTRIC C O | GLOBE ELECTRIC C O | WALL LAMP HS CODE: |
| 2026-04-21 | CMDUCBC0360420 | FLXT00003518528A | 1TUHK | House Bill | FLXT | 9632038 | APL ESPLANADE | 2026-04-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL PORTS IN CAMBODIA | 1,568 CTN | 4,789 KG | House to House | JINZHENG HOME DECORATION | GLOBE ELECTRIC C O | GLOBE ELECTRIC C O | WALL LAMP HS CODE: |
| 2026-04-21 | CMDUCBC0360451 | FLXT00003714192A | 1TUHK | House Bill | FLXT | 9632038 | APL ESPLANADE | 2026-04-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL PORTS IN CAMBODIA | 650 CTN | 5,280 KG | House to House | JINZHENG HOME DECORATION | GLOBE ELECTRIC C O | GLOBE ELECTRIC C O | TABLE LAMP/FLOOR LAMP HS CODE: |
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-04 |
| Trade Update Date | 2026-04-11 |
| Master BOL # | CMDUCBC0363723 |
|---|---|
| House BOL # | FLXT00003574700A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FLXT |
| Voyage # | 1TUHS |
| IMO # | 9463011 |
| Vessel Name | EDISON |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | PHNOM PENH, CAMBO |
| Foreign Port of Lading | ALL PORTS IN CAMBODIA (55500) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5265 KG |
| Weight in KG | 5,265 KG |
| Quantity | 1100 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CMAU6820070 |
| Commodity Description |
LAMPS HS CODE: 940529 |
| Shipper Name | JINZHENG HOME DECORATION (CAMBODIA |
|---|---|
| Address Line 1 | TRAPEANG PRING, POPEL, TRAM KAK |
| Address Line 2 | TAKEO PROVINCE, KINGDOM OF CAMBODIA |
| Consignee Name | GLOBE ELECTRIC C/O |
|---|---|
| Address Line 1 | 2264 EAST 6TH STREET SAN BERNARDINO |
| Address Line 2 | CALIFORNIA 92410 UNITED STATES |
| Notify Party Name | GLOBE ELECTRIC C/O |
|---|---|
| Address Line 1 | 2264 EAST 6TH STREET SAN BERNARDINO |
| Address Line 2 | CALIFORNIA 92410 UNITED STATES |
| Address Line 3 | SAN BERNARDINO,CA,UNITED STATES |
| Container Number | CMAU6820070 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9914834 |
| Seal Number 1 | M9914834 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LAMPS HS CODE: 940529 |
| Marks and Numbers 1 | LAMPS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 50 | 2026-05-05 |
| Long Beach, California | 32 | 2026-05-14 |
| Houston, Texas | 6 | 2026-03-30 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2026-03-18 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2026-04-17 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2026-03-26 |
| Miami, Florida | 2 | 2025-10-11 |
| Oakland, California | 2 | 2025-09-25 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2025-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2026-01-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 33 | 2026-05-14 |
| All Ports in Cambodia | 30 | 2026-05-07 |
| Singapore Singapore | 22 | 2026-04-17 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2026-03-30 |
| All Other Viet Nam Ports | 4 | 2025-11-22 |
| Pusan South Korea | 3 | 2026-03-18 |
| Tan Cang Vietnam | 3 | 2026-02-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2025-08-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2025-05-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2024-06-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jinzheng Home Decoration that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JINZHENG HOME DECORATION | ,TRAPEANG PRING VILLAGE POPEL COMMUNE,TRAM KAK DISTRICT TAKEO PROVINCE, CAMBODIA | 2026-02-16 | 38 |
| JINZHENG HOME DECORATION | TRAPEANG PRING VILLAGE, POPEL COMMUNE, TRAM KAK DISTRICT, TAKEO PROVINCE, KINGDOM OF CAMBODIA | 2026-04-17 | 8 |
| JINZHENG HOME DECORATION | 2026-01-31 | 7 | |
| JINZHENG HOME DECORATION | 2025-12-11 | 4 | |
| JINZHENG HOME DECORATION | 2026-05-14 | 4 | |
| JINZHENG HOME DECORATION | 2025-09-27 | 3 | |
| JINZHENG HOME DECORATION | 2026-01-21 | 3 | |
| JINZHENG HOME DECORATION | 2025-10-28 | 2 | |
| JINZHENG HOME DECORATION | 2026-01-05 | 1 | |
| JINZHENG HOME DECORATION | 2025-11-25 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Jinzheng Home Decoration.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-12 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||