There are a total of 183 bills of lading on file for JION VINA Co., Ltd between May 16th, 2017 and May 10th, 2026.
Of those 183 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 183 |
|---|---|
| Shipper Records | 192 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 16th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 39 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JION VINA CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with JION VINA Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with JION VINA Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MIETHNER CREATIVE GROUP LLC | May 2026 | 92 | 29 |
| B2TM HOLDINGS INC | May 2026 | 27 | 24 |
| MISSION FIRST TACTICAL | Apr 2026 | 22 | 13 |
| ORUCASE | Feb 2026 | 21 | 11 |
| BLUE ICE NORTH AMERICA | May 2026 | 47 | 11 |
| GRIPPS NORTH AMERICA LLC | May 2026 | 43 | 6 |
| PALANTE PACKS | Mar 2026 | 11 | 5 |
| Apr 2026 | 6 | 5 | |
| ARMORED REPUBLIC LLC | Nov 2025 | 44 | 5 |
| TORTUGA BACKPACKS LLC | Feb 2026 | 62 | 4 |
| May 2026 | 8 | 4 | |
| PINGORA | Aug 2025 | 11 | 4 |
| SHERPANI LLC | May 2026 | 180 | 3 |
| NEMO EQUIPMENT, INC. | May 2026 | 1,131 | 3 |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | May 2026 | 777 | 3 |
| WERX DESIGN | Mar 2026 | 39 | 2 |
| PORTLAND GEAR LLC | May 2026 | 83 | 2 |
| INSYTE ADVANTAGE LLC | Sep 2025 | 22 | 2 |
| HILLSOUND EQUIPMENT INC | Sep 2022 | 27 | 2 |
| Sep 2025 | 6 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to JION VINA Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JINZHENG FURNITURE COMPANY LIMITED | May 2026 | 239 | 12 |
| JINZHENG HOME DECORATION | May 2026 | 105 | 15 |
| JINZHENG LIMITED | Apr 2025 | 322 | 0 |
| JINZHOU CHENGGUANG POWER SUPPLY | Mar 2026 | 171 | 24 |
| JINZHOU FORTUNE SPRING GLASS | Nov 2025 | 239 | 0 |
| JINZHOU TOPFUND INDUSTRY CO.,LTD | Mar 2026 | 297 | 2 |
| JINZHOU WANYOU MECHANICAL PARTS CO. | May 2026 | 1,031 | 27 |
| JINZHOU XINRUI PLASTIC PRODUCTS CO. | Dec 2019 | 676 | 0 |
| JINZHOU YONGXIN MACHINE CO LTD | Mar 2026 | 342 | 2 |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | May 2026 | 696 | 27 |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | May 2026 | 109 | 5 |
| JIREH CORPORATION | May 2026 | 649 | 14 |
| JIRO GROUP | May 2026 | 244 | 29 |
| JIROTEX FURUDAHLSGRUPPEN AB | May 2025 | 204 | 0 |
| JISEONG ALUMINIUM CO | May 2026 | 389 | 12 |
| JISHIDAINDUSTRIALLIMITED | May 2026 | 2,669 | 46 |
| JISHUI FENGYI SUPPLY CHAIN MANAGEME | Apr 2026 | 129 | 10 |
| JISIHOU USA INC | Apr 2026 | 81 | 27 |
| JISONG TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO. | May 2026 | 182 | 31 |
| JISU TONG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO., LTD | May 2025 | 71 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 | ZIMUHCM80611138 | WLLMWCLVN260240 | GU605 | House Bill | WLLM | 9315379 | MSC ARCHIMIDIS VIII | 2026-03-29 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 50 CTN | 684 KG | Pier to Pier | JION VINA | MIETHNER CREATIVE GROUP.,LLC | MIETHNER CREATIVE GROUP.,LLC | BACKPACK |
| 2026-03-25 | OOLU2321248990 | VLCES2602J0751 | 1TUH4 | House Bill | VLCE | 9780859 | CMA CGM A. LINCOLN | 2026-03-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 598 CTN | 8,450 KG | House to House | JION VINA | B2TM HOLDINGS INC | BACKPACK/BAG | |
| 2026-03-19 | ZIMUHCM80604582 | EXDO63Z8242413 | 14E | House Bill | EXDO | 9954175 | NESTOS | 2026-03-18 | LONG BEACH, CALIFORNIA | TAN CANG VIETNAM | 35 CTN | 371 KG | Pier to Pier | JION VINA | BLUE ICE NORTH AMERICA LLC | BACKPACK FIRECREST HTS: | |
| 2026-03-17 | YMJAW490500204 | MCLMVSLAX2602005 | 042E | House Bill | MCLM | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-03-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 120 CTN | 1,041 K | House to House | JION VINA | PALANTE PACKS | PALANTE PACKS | TURTLE PACK MINI JOEY STRAP HS CODE PALLETS= CARTONS |
| Run Date | 2026-04-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-06 |
| Trade Update Date | 2026-02-12 |
| Master BOL # | ZIMUHCM80612053 |
|---|---|
| House BOL # | FLXT00003695019A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FLXT |
| Voyage # | GU606 |
| IMO # | 9243409 |
| Vessel Name | MSC BRIDGEPORT |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | HO CHI MINH, VIET |
| Foreign Port of Lading | TAN CANG VIETNAM (55225) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3877 KG |
| Weight in KG | 3,877 KG |
| Quantity | 320 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
JXJU3254899 |
| Commodity Description |
BELLY BAND HS CODE: |
| Shipper Name | JION VINA CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 215A, PROVINCIAL HIGHWAY 826, MY |
| Address Line 2 | TAY HAMLET, MY LE COMMUNE, TAY NINH |
| Address Line 3 | PROVINCE, VIETNAM |
| Consignee Name | MISSION FIRST TACTICAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 945 HORSHAM RD. HORSHAM, PA 19044 |
| Address Line 2 | UNITED STATES 19044-1238 |
| Notify Party Name | MISSION FIRST TACTICAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 945 HORSHAM RD. HORSHAM, PA 19044 |
| Address Line 2 | UNITED STATES 19044-1238 |
| Container Number | JXJU3254899 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4261199710 |
| Seal Number 1 | A4261199710 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | BELLY BAND HS CODE: |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 72 | 2026-04-21 |
| Long Beach, California | 45 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 38 | 2026-03-25 |
| Tacoma, Washington | 10 | 2026-01-20 |
| Seattle, Washington | 7 | 2026-02-09 |
| Houston, Texas | 6 | 2022-08-04 |
| Oakland, California | 3 | 2026-03-03 |
| New York, New York | 2 | 2024-12-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 104 | 2026-05-11 |
| All Other Viet Nam Ports | 53 | 2026-03-25 |
| Tan Cang Vietnam | 6 | 2026-04-07 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2025-01-03 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 5 | 2024-08-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2022-07-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2020-07-16 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 1 | 2026-02-09 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-01-20 |
| Singapore Singapore | 1 | 2024-03-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for JION VINA Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JION VINA CO., LTD | 215A, PROVINCIAL HIGHWAY 826 MY TAY HAMLET MY LE COMMUNE LONG VN | 2025-06-07 | 13 |
| JION VINA CO., LTD | 215A, PROVINCIAL HIGHWAY 826, MY TA Y HAMLET,MY LE COMMUNE, CAN DUOCDIS TRICT, LONG AN, VIETNAM | 2025-07-21 | 7 |
| JION VINA CO., LTD | 2025-06-05 | 6 | |
| JION VINA CO., LTD | 2025-08-20 | 5 | |
| JION VINA CO., LTD | 2025-07-16 | 3 | |
| JION VINA CO., LTD | 2025-10-07 | 2 | |
| JION VINA CO., LTD | 2025-08-26 | 2 | |
| JION VINA CO., LTD | 2025-09-06 | 1 | |
| JION VINA CO., LTD | 2025-10-07 | 1 | |
| JION VINA CO., LTD | 2025-08-19 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for JION VINA Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-20 | 4 |
Below are the top 1 email addresses on file for JION VINA Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-20 | 4 |