There are a total of 696 bills of lading on file for Jinzu Clothing Company Inc between December 30th, 2016 and May 22nd, 2026.
Of those 696 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 696 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 708 |
| Notify Party Records | 342 |
| First Shipment on File | Dec 30th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 83 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JINZU CLOTHING COMPANY INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jinzu Clothing Company Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jinzu Clothing Company Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PRATIK APPARELS LTD | Sep 2025 | 175 | 38 |
| CAMY TRADERS | May 2026 | 50 | 30 |
| L.S.M GARMENTS | May 2026 | 60 | 16 |
| STAR GLORY LIMITED | Apr 2026 | 754 | 11 |
| MASON GLOBAL LIMITED | May 2026 | 341 | 9 |
| VALLABH FABRIKS LIMITED | Mar 2026 | 16 | 8 |
| ROYAL SYNTHETICS | Mar 2026 | 100 | 8 |
| Sep 2025 | 8 | 8 | |
| TONGXIANG MIRACLE KNITTING FACTORY | May 2026 | 188 | 7 |
| SUMMER BREEZE GARMENTS | Nov 2022 | 16 | 7 |
| STITCH APPARELS | Oct 2025 | 13 | 7 |
| Mar 2026 | 6 | 6 | |
| CLAMOON GARMENTS LTD | Jun 2022 | 20 | 6 |
| BHAGWAT ENTERPRISES | Mar 2026 | 17 | 6 |
| KAY GARMENTS LIMITED | Mar 2026 | 379 | 5 |
| Sep 2025 | 8 | 5 | |
| TEEMWORK CREATIONSS | Nov 2025 | 33 | 4 |
| SSAIN APPARELS LTD | Mar 2025 | 77 | 4 |
| SAIRAM IMPORTS | Apr 2026 | 256 | 4 |
| RAISE GARMENTS | Feb 2026 | 35 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jinzu Clothing Company Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JINZHAI YANKON LUFEI LIGHTING CO. | Dec 2021 | 152 | 0 |
| JINZHENG FURNITURE COMPANY LIMITED | May 2026 | 239 | 12 |
| JINZHENG HOME DECORATION | May 2026 | 105 | 15 |
| JINZHENG LIMITED | Apr 2025 | 322 | 0 |
| JINZHOU CHENGGUANG POWER SUPPLY | Mar 2026 | 171 | 24 |
| JINZHOU FORTUNE SPRING GLASS | Nov 2025 | 239 | 0 |
| JINZHOU TOPFUND INDUSTRY CO.,LTD | Mar 2026 | 297 | 2 |
| JINZHOU WANYOU MECHANICAL PARTS CO. | May 2026 | 1,031 | 27 |
| JINZHOU XINRUI PLASTIC PRODUCTS CO. | Dec 2019 | 676 | 0 |
| JINZHOU YONGXIN MACHINE CO LTD | Mar 2026 | 342 | 2 |
| JION VINA CO., LTD | May 2026 | 183 | 10 |
| JIQIAOSHENGHUO (BEIJING) TECHNOLOGY | May 2026 | 109 | 5 |
| JIREH CORPORATION | May 2026 | 649 | 14 |
| JIRO GROUP | May 2026 | 244 | 29 |
| JIROTEX FURUDAHLSGRUPPEN AB | May 2025 | 204 | 0 |
| JISEONG ALUMINIUM CO | May 2026 | 389 | 12 |
| JISHIDAINDUSTRIALLIMITED | May 2026 | 2,669 | 46 |
| JISHUI FENGYI SUPPLY CHAIN MANAGEME | Apr 2026 | 129 | 10 |
| JISIHOU USA INC | Apr 2026 | 81 | 27 |
| JISONG TECHNOLOGY (SHENZHEN) CO. | May 2026 | 182 | 31 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | HDMUDACM78036500 | CFPAAFSF26030147 | 0084E | House Bill | CFPA | 9424900 | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 1,382 CTN | 17,948 K | Pier to Pier | KAC FASHION WEAR LTD. | JINZU CLOTHING COMPANY INC | JINZU CLOTHING COMPANY INC | MENS 98 COTTON 2 SPANDEX WOVEN JOGGER PANTS . |
| 2026-04-27 | ONEYMUMG22382700 | SIFKSCJB26029739 | 083E | House Bill | SIFK | 9475612 | ONE MARVEL | 2026-04-26 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 1,039 PKG | 6,552 KG | ADROIT INDUSTRIES (INDIA) LTD | JINZU CLOTHING COMPANY INC | % COTTON % POLYESTER KNITTED MENS T-SHIRT . | ||
| 2026-04-27 | ONEYMUMG22382700 | SIFKSCJB26029734 | 083E | House Bill | SIFK | 9475612 | ONE MARVEL | 2026-04-26 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 205 PKG | 1,700 KG | SAIRAM EXPORTS | JINZU CLOTHING COMPANY INC | READYMADE GARMENTS MENS SHIRTS WITH EMBROIDE RY MADE OF % COTTON % POLYESTER | ||
| 2026-04-27 | ONEYMUMG22382700 | SIFKSCJB26029738 | 083E | House Bill | SIFK | 9475612 | ONE MARVEL | 2026-04-26 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 401 PKG | 3,208 KG | MAXIMA FASHIONS EXPORTS PRIVATE LIM | JINZU CLOTHING COMPANY INC | % COTTON % POLYESTER WOVEN MENS S/SSHIRTS (BLENDED) | ||
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-05-20 |
| Master BOL # | COSU6447896840 |
|---|---|
| House BOL # | SIFKSCJB26030797 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SIFK |
| Voyage # | 0INMB |
| IMO # | 9718117 |
| Vessel Name | CMA CGM GANGES |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA (JAWA |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5251 KG |
| Weight in KG | 5,251 KG |
| Quantity | 754 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU0208408 |
| Commodity Description |
52/48 COTTON POLYESTERKNITTED MENS POLO SHIRT |
| Shipper Name | CAMY TRADERS |
|---|---|
| Address Line 1 | PLOT NO.2100,ST NO.1, OPP.SHIV MAND |
| Address Line 2 | IR, |
| Address Line 3 | BASTI MANI SINGH OPP SHIV MANDIR |
| City | LUDHIANA |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | JINZU CLOTHING COMPANY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 161 ROUTE 27 2ND FLOOR |
| City | EDISON |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 08820 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +16462360440 |
| Container Number | OOLU0208408 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 31890825 |
| Seal Number 1 | 31890825 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | 52/48 COTTON POLYESTERKNITTED MENS POLO SHIRT |
| Marks and Numbers 1 | NIL |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 610590 | 00000000 | 0000005251 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 460 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 105 | 2025-11-20 |
| Long Beach, California | 61 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 56 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 12 | 2023-01-20 |
| Oakland, California | 1 | 2023-05-17 |
| Miami, Florida | 1 | 2018-05-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 203 | 2026-05-22 |
| Jawaharlal Nehru India | 147 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 84 | 2026-02-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 48 | 2026-05-23 |
| Xiamen China (Mainland) | 43 | 2023-01-20 |
| Mundra India | 33 | 2024-02-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 32 | 2019-05-21 |
| Singapore Singapore | 20 | 2025-11-06 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 16 | 2019-02-28 |
| Qingdao China (Mainland) | 15 | 2018-06-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jinzu Clothing Company Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | 161 ROUTE 27 ,2ND FLOOR EDISON NJ 08820 US | 2026-05-23 | 155 |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | 161 ROUTE 27 2ND FLOOR EDISON NJ 08820 | 2025-11-13 | 52 |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | 2026-01-03 | 18 | |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | 2026-05-23 | 16 | |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | 2025-11-06 | 8 | |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | 2026-05-22 | 7 | |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | 2026-02-13 | 4 | |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | 2025-11-19 | 3 | |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | 2025-07-03 | 3 | |
| JINZU CLOTHING COMPANY INC | 2025-09-11 | 1 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Jinzu Clothing Company Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 65 | |
| 2026-03-04 | 45 | |
| 2023-06-28 | 53 | |
| 2022-08-25 | 1 | |
| 2022-05-19 | 8 | |
| 2021-02-17 | 2 | |
| 2020-12-02 | 49 | |
| 2018-09-11 | 1 | |
| 2018-06-28 | 2 |
Below are the top 6 email addresses on file for Jinzu Clothing Company Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-04 | 3 | |
| 2025-11-13 | 2 | |
| 2025-09-11 | 1 | |
| 2025-05-01 | 5 | |
| 2025-05-01 | 1 | |
| 2023-06-02 | 11 |