There are a total of 293 bills of lading on file for Joyye Arts & Crafts Co., Ltd. between November 9th, 2012 and May 3rd, 2026.
Of those 293 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 293 |
|---|---|
| Shipper Records | 296 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 9th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 3rd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 35 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JOYYE ARTS & CRAFTS CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Joyye Arts & Crafts Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Joyye Arts & Crafts Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VALUE SOURCE INC. | May 2026 | 2,287 | 36 |
| THE METROPOLITAN MUSEUM OF ART | May 2026 | 1,596 | 22 |
| ABBOTT OF ENGLAND(1981)LTD. | May 2026 | 752 | 12 |
| EVERGREEN ENTERPRISES OF VIRGINIA LLC | May 2026 | 6,859 | 10 |
| WORLD MARKET MANAGEMENT SERVICES, L | May 2026 | 3,293 | 8 |
| MELROSE INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 2,463 | 8 |
| TWO'S COMPANY INC. | May 2026 | 10,623 | 7 |
| STEPHEN JOSEPH, INC | Jan 2025 | 1,782 | 7 |
| THE GERSON COMPANY | May 2026 | 452 | 4 |
| SLT LENDING SPV, INC. | May 2026 | 1,769 | 4 |
| LA MAISON SIMONS INC | May 2026 | 2,895 | 4 |
| INDABA TRADING LTD | May 2026 | 282 | 4 |
| DANICA IMPORTS LTD. | May 2026 | 1,268 | 4 |
| BMC MANUFACTURING LLC | May 2026 | 958 | 4 |
| WORLD MARKET MANAGEMENT SERVICES LLC | May 2026 | 10,267 | 3 |
| URBAN OUTFITTERS, INC. | May 2026 | 29,967 | 3 |
| TPS GROUP HOLDINGS, LLC | May 2026 | 441 | 3 |
| TABLEAU INC | May 2026 | 358 | 3 |
| TRANQUILLO CORP | Mar 2025 | 24 | 2 |
| OAK AND FORT ENTERPRISE US INC. | Nov 2025 | 569 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Joyye Arts & Crafts Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | Apr 2026 | 165 | 4 |
| JOYSONQUIN AUTOMOTIVE SYSTEMS MEXIC | Oct 2025 | 304 | 0 |
| JOYTECH HEALTHCARE CO.,LTD | May 2026 | 511 | 19 |
| JOYTECH PRODUCTS CO LTD | May 2026 | 517 | 5 |
| JOYTEX ENTERPRISES LTD | May 2026 | 866 | 4 |
| JOYVICO INC | Oct 2023 | 319 | 0 |
| JOYWARD INC | May 2026 | 74 | 13 |
| JOYWAY TRADING LLC | Nov 2025 | 71 | 0 |
| JOYWIN FASHION (HONG KONG) LIMITED | May 2026 | 143 | 11 |
| JOYWORLD TRADING INC | May 2026 | 72 | 45 |
| JP AUTO | May 2026 | 115 | 14 |
| JP AUTO SALES | May 2026 | 119 | 13 |
| JP BODEN SERVICES INC | May 2026 | 8,533 | 286 |
| JP COMERCIO DE METAIS, IMPORTACAO E | May 2026 | 111 | 11 |
| JP COMMERCE | May 2026 | 465 | 2 |
| JP CORELEX | Jan 2026 | 87 | 0 |
| JP CORELEX (VIETNAM) CO., LTD | Oct 2025 | 253 | 0 |
| JP ECOMMERCE BARE HOME | Sep 2024 | 117 | 0 |
| JP ECOMMERCE INC | May 2026 | 832 | 19 |
| JP ENTERPRISES | Mar 2026 | 525 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 | CMDUSHZ7937194 | CTYOSZX03548244 | 0P500 | House Bill | CTYO | 9450612 | CMA CGM LA SCALA | 2026-03-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 901 CTN | 7,830 K | Pier to Pier | JOYYE ARTS & CRAFTS | VALUE SOURCE INC. | CERAMIC WARE | |
| 2026-03-24 | COSU6442871140 | COHENBSE26200664 | 1251E | House Bill | COHE | 9728954 | THESEUS | 2026-03-23 | BOSTON, MASSACHUSETTS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 150 CTN | 795 KG | House to House | JOYYE ARTS & CRAFTS | TPS GROUP HOLDINGS, LLC | TPS GROUP HOLDINGS, LLC | STONEWARE BOWL |
| 2026-03-14 | HLCUSHA2602FZPT6 | FLXT00003671827A | 605E | House Bill | FLXT | 9408853 | NAVIOS UNISON | 2026-03-12 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 125 CTN | 1,441 KG | House to House | JOYYE ARTS & CRAFTS | TALKING TABLES INC | TALKING TABLES INC | CERAMIC WARE |
| 2026-02-18 | CMDUSHZ7799478 | PLKQSZ26010105A | 1TUGG | House Bill | PLKQ | 9780885 | CMA CGM J. ADAMS | 2026-02-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 267 CTN | 2,510 KG | JOYYE ARTS & CRAFTS | MELROSE INTERNATIONAL,L.L.C. | STONEWARE BOWL,PLATE PO#()/() | ||
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-19 |
| Trade Update Date | 2026-03-30 |
| Master BOL # | CMDUSHZ7978158 |
|---|---|
| House BOL # | CTYOSZX08868071 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CTYO |
| Voyage # | 0P50C |
| IMO # | 9473028 |
| Vessel Name | CMA CGM MELISANDE |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | YANTIAN CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5146 K |
| Weight in KG | 5,146 KG |
| Quantity | 576 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ECMU8054947 |
| Commodity Description |
CERAMIC WARE |
| Shipper Name | JOYYE ARTS & CRAFTS CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1612,NO.2099 FENGHUANG ROAD, |
| Address Line 3 | XIANGZHOU, |
| City | ZHUHAI |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | VALUE SOURCE INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 15302 NELSON AVE. |
| City | CITY OF INDUSTRY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91744 |
| Country Code | US |
| Container Number | ECMU8054947 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9352141 |
| Seal Number 1 | M9352141 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 9500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CERAMIC WARE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 123 | 2026-05-04 |
| Newark, New Jersey | 48 | 2026-03-14 |
| Long Beach, California | 36 | 2025-07-08 |
| Tacoma, Washington | 28 | 2025-07-19 |
| Norfolk, Virginia | 21 | 2023-08-26 |
| Seattle, Washington | 19 | 2026-02-13 |
| Oakland, California | 9 | 2023-04-11 |
| Boston, Massachusetts | 3 | 2026-03-24 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2022-09-27 |
| New York, New York | 1 | 2025-12-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 259 | 2026-05-04 |
| Xiamen China (Mainland) | 9 | 2026-01-26 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 5 | 2025-01-29 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2024-03-11 |
| Pusan South Korea | 3 | 2025-12-22 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 3 | 2022-10-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2026-03-24 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2025-06-18 |
| Chiwan China (Mainland) | 2 | 2014-02-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2026-03-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Joyye Arts & Crafts Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JOYYE ARTS & CRAFTS CO., LTD | ROOM 1612,NO.2099 FENGHUANG ROAD, XIANGZHOU, ZHUHAI CN | 2025-04-28 | 25 |
| JOYYE ARTS CRAFTS CO., LTD. | 1418,NO.125 RENMIN EAST ROAD GONGSHANG PLAZA ZHUHAI,GUANGDONG | 2021-01-25 | 14 |
| JOYYE ARTS & CRAFTS CO., LTD. | 2021-10-18 | 14 | |
| JOYYE ARTS & CRAFTS CO., LTD. | 2018-03-06 | 12 | |
| JOYYE ARTS & CRAFTS CO., LTD | 2025-07-19 | 11 | |
| JOYYE ARTS AND CRAFTS CO.,LTD | 2023-01-07 | 10 | |
| JOYYE ARTS AND CRAFTS CO LTD | 2020-02-06 | 8 | |
| JOYYE ARTS & CRAFTS CO., LTD. | 2017-01-20 | 7 | |
| JOYYE ARTS & CRAFTS CO., LTD. | 2020-01-20 | 7 | |
| JOYYE ARTS & CRAFTS CO., LTD. | 2023-04-29 | 7 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Joyye Arts & Crafts Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-07 | 1 | |
| 2024-10-29 | 1 | |
| 2020-05-28 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Joyye Arts & Crafts Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-13 | 3 |