There are a total of 8,533 bills of lading on file for JP Boden Services Inc between October 22nd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 8,533 bills of lading, 82 were within the past 30 days and 286 were within the past 90 days.
| Total Records | 8,533 |
|---|---|
| Shipper Records | 3 |
| Consignee Records | 8,490 |
| Notify Party Records | 1,382 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 82 |
| Records in Last 90 Days | 286 |
| Records in the Past Year | 1,019 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JP BODEN SERVICES INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with JP Boden Services Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with JP Boden Services Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RELIANCE PRODUCERS COOPERATIVE | May 2026 | 1,269 | 422 |
| MIRA EXIM LIMITED | May 2026 | 1,075 | 217 |
| KASHION INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 2,271 | 167 |
| ALPER IC VE DIS TICARET LTD | May 2026 | 189 | 163 |
| HONGKONG SALES (KNITWEAR) LTD | May 2026 | 1,081 | 152 |
| DARSATEKS TEKS.URUN.SAN.VE.TIC.A.S | May 2026 | 196 | 146 |
| NINGBO DYON IMP.AND EXP.CO LTD | Mar 2026 | 284 | 140 |
| SAHU EXPORTS PRIVATE LIMITED | Apr 2026 | 232 | 121 |
| NOBLESWEAR (PVT) LTD | May 2026 | 270 | 106 |
| JIANGSU GOLDENEMPIRE INTERNATIONAL. | May 2026 | 225 | 106 |
| FOCUS DEVELOPMENT LIMITED | Apr 2026 | 158 | 104 |
| ATTIRE-UNITED FASHION LTD | Aug 2025 | 153 | 104 |
| RADNIK EXPORTS | Apr 2026 | 838 | 103 |
| THAI ANH INVESTMENT TRADING SERVICE | May 2026 | 608 | 100 |
| KIVANC TEKSTIL KONF.PAZ.SAN.VE DIS TIC.LTD.STI. | Apr 2026 | 142 | 99 |
| YORKTIME INTERNATIONAL LTD | May 2025 | 356 | 98 |
| LEINER SHOES PVT LTD | May 2026 | 492 | 98 |
| SARAN GARMENTS | May 2026 | 219 | 97 |
| TOP CONQUEROR LIMITED | Mar 2026 | 198 | 91 |
| RELIANCE APPAREL & FASHION MANUFACTURING CORP. | May 2026 | 234 | 90 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to JP Boden Services Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JOYTECH PRODUCTS CO LTD | May 2026 | 517 | 5 |
| JOYTEX ENTERPRISES LTD | May 2026 | 866 | 4 |
| JOYVICO INC | Oct 2023 | 319 | 0 |
| JOYWARD INC | May 2026 | 74 | 13 |
| JOYWAY TRADING LLC | Nov 2025 | 71 | 0 |
| JOYWIN FASHION (HONG KONG) LIMITED | May 2026 | 143 | 11 |
| JOYWORLD TRADING INC | May 2026 | 72 | 45 |
| JOYYE ARTS & CRAFTS CO., LTD. | May 2026 | 293 | 5 |
| JP AUTO | May 2026 | 115 | 14 |
| JP AUTO SALES | May 2026 | 119 | 13 |
| JP COMERCIO DE METAIS, IMPORTACAO E | May 2026 | 111 | 11 |
| JP COMMERCE | May 2026 | 465 | 2 |
| JP CORELEX | Jan 2026 | 87 | 0 |
| JP CORELEX (VIETNAM) CO., LTD | Oct 2025 | 253 | 0 |
| JP ECOMMERCE BARE HOME | Sep 2024 | 117 | 0 |
| JP ECOMMERCE INC | May 2026 | 832 | 19 |
| JP ENTERPRISES | Mar 2026 | 525 | 2 |
| JP FORWARDING INC. | May 2026 | 2,016 | 64 |
| JP GLOBAL IMPORT INC | May 2026 | 891 | 29 |
| JP GOULD SPECIALTY PAPERS | Apr 2024 | 659 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | HDMUSHAZ6SJ27400 | EXDO6396032777 | 0052E | House Bill | EXDO | 9725146 | HYUNDAI SATURN | 2026-05-27 | NEW YORK, NEW YORK | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 296 CTN | 2,681 KG | Pier to Pier | JIANGSU GOLDENEMPIRE INTERNATIONAL. | JP BODEN SERVICES INC | BOY'S WOVEN PADDED JACKE HTS: 610333 | |
| 2026-05-28 | ONEYHKGG25187900 | EXDO61N0942012 | 052E | House Bill | EXDO | 9725146 | HYUNDAI SATURN | 2026-05-27 | NEW YORK, NEW YORK | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 751 CTN | 7,272 KG | Container Yard | HONGKONG SALES (KNITWEAR) LTD | JP BODEN SERVICES INC | INFANT'S KNITTED SWEATER HTS: 6111304000 BOY'S KNITTED SWEATER HTS: 6111304000 | |
| 2026-05-27 | TRKU10246488 | EXDO6641080200 | 0USC9 | House Bill | EXDO | 9676723 | MELCHIOR SCHULTE | 2026-05-23 | NEWARK, NEW JERSEY | AMBARLI TURKEY | 73 CTN | 930 KG | DARSATEKS TEKS.URUN.SAN.VE.TIC.A.S | JP BODEN SERVICES INC | XXXXX TEE HTS: 610910 | ||
| 2026-05-27 | HLCUBO12604RCMD0 | EXDO62C0284065 | 6116 | House Bill | EXDO | 9447859 | TENO | 2026-05-26 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 26 CTN | 311 KG | MIRA EXIM LIMITED | JP BODEN SERVICES INC | POLYESTER METALIC WOVEN GIRLS SKIRT HTS: 620453 | ||
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-14 |
| Master BOL # | TRKU10248421 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO6641080310 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 0USC3 |
| IMO # | 9365829 |
| Vessel Name | MUKADDES KALKAVAN |
| Vessel Country | MH |
| Place of Receipt | ISTANBUL |
| Foreign Port of Lading | AMBARLI TURKEY (48945) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1068 KG |
| Weight in KG | 1,068 KG |
| Quantity | 86 CTN |
| Volume | 6 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WFHU5159458 |
| Commodity Description |
BLOUSE HTS: 610610 |
| Shipper Name | DARSATEKS TEKS.URUN.SAN.VE.TIC.A.S |
|---|---|
| Address Line 1 | MERKEZ MH. KEMERBURGAZ CAD.TATLIPIN |
| Address Line 2 | 34406 ISTANBUL TR |
| Consignee Name | JP BODEN SERVICES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 180 ARMSTRONG RD |
| Address Line 2 | PITTSTON PA 18640 US |
| Container Number | WFHU5159458 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 49964 |
| Seal Number 1 | 49964 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | BLOUSE HTS: 610610 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 6,829 | 2026-05-22 |
| New York, New York | 1,472 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 140 | 2026-02-24 |
| Long Beach, California | 75 | 2025-08-28 |
| Norfolk, Virginia | 10 | 2023-05-17 |
| Boston, Massachusetts | 7 | 2013-11-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 1,360 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 1,033 | 2026-04-01 |
| Hong Kong Hong Kong | 941 | 2026-03-12 |
| Ambarli Turkey | 714 | 2026-05-02 |
| Singapore Singapore | 707 | 2026-05-14 |
| Colombo Sri Lanka | 688 | 2026-05-22 |
| Yantian China (Mainland) | 557 | 2026-03-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 416 | 2026-05-11 |
| Sines Portugal | 320 | 2025-03-12 |
| Pusan South Korea | 263 | 2026-02-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for JP Boden Services Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JP BODEN SERVICES INC | 180 ARMSTRONG RD PITTSTON PA 18640 US | 2026-05-21 | 6,588 |
| JP BODEN SERVICES INC | 180 ARMSTRONG ROAD PITTSTON PA 18640 US | 2025-09-05 | 341 |
| JP BODEN SERVICES INC | 2026-03-14 | 103 | |
| JP BODEN SERVICES INC | 2026-04-21 | 28 | |
| JP BODEN SERVICES INC | 2026-04-21 | 28 | |
| JP BODEN SERVICES INC | 2026-04-02 | 15 | |
| JP BODEN SERVICES INC | 2025-09-29 | 8 | |
| JP BODEN SERVICES INC | 2025-12-18 | 7 | |
| JP BODEN SERVICES INC | 2025-07-17 | 4 | |
| JP BODEN SERVICES INC | 2026-01-09 | 4 |
Below are the top 5 phone numbers on file for JP Boden Services Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-21 | 4 | |
| 2026-04-03 | 4 | |
| 2025-08-07 | 5 | |
| 2020-08-22 | 5 | |
| 2015-12-10 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||