There are a total of 1,369 bills of lading on file for K2 Sports LLC between September 17th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 1,369 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,369 |
|---|---|
| Shipper Records | 9 |
| Consignee Records | 1,441 |
| Notify Party Records | 566 |
| First Shipment on File | Sep 17th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for K2 SPORTS LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with K2 Sports LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with K2 Sports LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KAITAI SPORTS PRODUCTS MFG | May 2026 | 754 | 152 |
| DALBELLO SRL | May 2026 | 325 | 93 |
| STATEWOOD INTERNATIONAL CO LTD | Sep 2025 | 307 | 49 |
| GREAT PROCESS (VIETNAM) CO., LTD | Oct 2025 | 290 | 44 |
| SUPER DRAGON HOLDINGS INC. | Apr 2026 | 715 | 40 |
| ELEVATE OUTDOOR COLLECTIVE LLC | May 2026 | 232 | 29 |
| TSF SPORT LTD | Aug 2023 | 61 | 24 |
| ROCCA GROUP SRL | Dec 2025 | 144 | 20 |
| MINSON ENTERPRISES (THAILAND) CO. | May 2026 | 1,108 | 18 |
| GREAT ERA INTERNATIONAL TRADING LTD | Oct 2023 | 653 | 15 |
| FUKO INC | May 2026 | 1,001 | 13 |
| CHEONG SING INVESTMENT LTD. | Oct 2025 | 107 | 12 |
| GLOBAL CASES CORPORATION LIMITED | May 2026 | 561 | 11 |
| PUTIAN XIEHESHENG TRADING CO.,LTD | May 2026 | 988 | 9 |
| DONGGUAN WEIMA SPORTS EQUIPMENT CO. | Oct 2025 | 93 | 8 |
| ZHONGSHAN ALPINA FOOTWEAR CO. LTD | Oct 2025 | 186 | 7 |
| ONWARD HELMET COMPANY LIMITED | May 2026 | 973 | 7 |
| FUJIAN BELFONE COMMUNICATIONS TECHNOLOGY CO.,LTD. | Mar 2026 | 22 | 7 |
| PUNGKOOK SAIGON TWO CORPORATION | May 2026 | 3,020 | 5 |
| LEON SPORTS LTD | Apr 2026 | 93 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to K2 Sports LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| K2 CANADA | Aug 2023 | 305 | 0 |
| K2 CARGO FREIGHT FORWARDING LTDA | Apr 2026 | 117 | 5 |
| K2 CORPORATE MOBILITY LTD | May 2026 | 466 | 11 |
| K2 CORPORATION OF CANADA | Apr 2025 | 621 | 0 |
| K2 CORROSION FASTENERS INC | May 2026 | 491 | 13 |
| K2 HEALTH PRODUCTS | May 2026 | 3,030 | 215 |
| K2 LOGICS CO., LTD. | Dec 2025 | 147 | 0 |
| K2 MANUFACTURING LLC | May 2026 | 140 | 5 |
| K2 MOTOR | May 2026 | 2,410 | 20 |
| K2 SCIENTIFIC | Apr 2026 | 204 | 6 |
| K2 SPORTS WAREHOUSE | Jan 2023 | 126 | 0 |
| K2 SYSTEMS LLC | May 2026 | 419 | 15 |
| K2 TRADING INC. | May 2026 | 255 | 4 |
| K2 URETHANES, LLC | Jul 2023 | 137 | 0 |
| K2K CUSTOMS BROKER | May 2026 | 1,636 | 74 |
| K5 INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 64 | 2 |
| K7 DESIGN GROUP INC | Aug 2025 | 635 | 0 |
| K9 BALLISTICS | Jul 2025 | 115 | 0 |
| K9 NATURAL FOOD LIMITED | Apr 2026 | 669 | 7 |
| K9 NATURAL FOODS USA LLC | Apr 2026 | 369 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 | MEDUK9742470 | DSVFPD90005555 | 606A | House Bill | DSVF | 9695028 | MSC SOFIA PAZ | 2026-03-27 | SEATTLE, WASHINGTON | LA SPEZIA ITALY | 415 CTN | 8,188 KG | House to House | DALBELLO SRL | ELEVATE OUTDOOR COLLECTIVE LLC | K2 SPORTS | PACKED ON NO. PALLETS SKI-BOOTS AND CROSS- COUNTRY SKI FOOTWEARHS CODE .SHIPPER'S STOW, LOAD, WEIGHT, SEALED AND COUNT. |
| 2026-02-09 | HLCUSZX2601AYIT4 | DFDSSZX71081153 | 603E | House Bill | DFDS | 9166792 | SKAGEN MAERSK | 2026-02-08 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 652 CTN | 12,701 KG | House to House | TSF SPORTS EQUIPMENT | K2 SPORTS | ELEVATE OUTDOOR COLLECTIVE LLC | INLINE SKATE |
| 2026-02-02 | MEDUK9446544 | DSVFPD90005377 | 550A | House Bill | DSVF | 9618317 | MSC ATHOS | 2026-01-31 | SEATTLE, WASHINGTON | LA SPEZIA ITALY | 300 CTN | 6,495 KG | House to House | DALBELLO SRL | ELEVATE OUTDOOR COLLECTIVE LLC | K2 SPORTS | PACKED ON NO. PALLETS SKI-BOOTS AND CROSS -COUNTRY SKI FOOTWEARHS CODE |
| 2026-02-02 | MEDUK9446460 | DSVFPD90005375 | 550A | House Bill | DSVF | 9618317 | MSC ATHOS | 2026-01-31 | SEATTLE, WASHINGTON | LA SPEZIA ITALY | 376 CTN | 7,776 KG | House to House | DALBELLO SRL | ELEVATE OUTDOOR COLLECTIVE LLC | K2 SPORTS | PACKED ON NO. PALLETS SKI-BOOTS AND CROSS -COUNTRY SKI FOOTWEARHS CODE |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | HLCUSGN260388795 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFDSV1343227 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | |
| Vessel Name | SEASPAN AMAZON |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | HO CHI MINH |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5275 KG |
| Weight in KG | 5,275 KG |
| Quantity | 389 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FSCU7220747 |
| Commodity Description |
FOOTWEAR OF SNOWBOARD |
| Shipper Name | GREAT PROCESS (VIETNAM) CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT NO.7-3; 7-4; 7-5, ROAD NO.2A, |
| Address Line 3 | PROTRADE INTL TP, TAY NAM WARD, |
| City | HO CHI MINH |
| Country Code | VN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +842743616588 |
| Consignee Name | K2 SPORTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 413 PINE STREET, SUITE 300 |
| City | SEATTLE |
| State Province | WA |
| Zip Code | 98101 |
| Country Code | US |
| Contact Name | EOC VENDOR INVOICES |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | APINVOICES@ELEVATE-OC.COM |
| Container Number | FSCU7220747 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3382305 |
| Seal Number 1 | HLC3382305 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | FOOTWEAR OF SNOWBOARD |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 640212 | 00000000 | 0000005275 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 754 | 2026-03-28 |
| Tacoma, Washington | 448 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 89 | 2025-11-12 |
| Los Angeles, California | 30 | 2023-10-05 |
| Long Beach, California | 15 | 2024-01-27 |
| Portland, Oregon | 12 | 2022-02-02 |
| Norfolk, Virginia | 11 | 2024-08-23 |
| New York, New York | 7 | 2023-06-09 |
| Houston, Texas | 1 | 2021-04-19 |
| Manchester User Fee Airport, New Hampshire | 1 | 2021-01-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 387 | 2024-10-24 |
| Qingdao China (Mainland) | 207 | 2025-01-10 |
| Hong Kong Hong Kong | 142 | 2024-09-28 |
| Pusan South Korea | 137 | 2026-05-18 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 77 | 2024-08-17 |
| La Spezia Italy | 76 | 2026-03-28 |
| Genoa Italy | 71 | 2025-07-12 |
| Xiamen China (Mainland) | 48 | 2024-09-18 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 34 | 2024-08-20 |
| Stade Germany | 29 | 2024-08-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for K2 Sports LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| K2 SPORTS | 413 PINE ST SUITE 300 SEATTLE WA 98101 US | 2022-10-13 | 127 |
| K2 SPORTS LLC | 413 PINE ST SEATTLE, WA 98101-3670 US | 2024-10-09 | 118 |
| K2 SPORTS, LLC | 2024-10-03 | 116 | |
| K2 SPORTS LLC | 2024-08-21 | 94 | |
| K2 SPORTS LLC | 2022-10-08 | 62 | |
| K2 SPORTS | 2017-11-07 | 49 | |
| K2 SPORTS LLC | 2022-11-07 | 41 | |
| K2 SPORTS | 2020-04-23 | 40 | |
| K2 SPORTS | 2021-08-19 | 40 | |
| K2 SPORTS | 2018-05-25 | 33 |
Below are the top 5 phone numbers on file for K2 Sports LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-08 | 1 | |
| 2024-10-16 | 21 | |
| 2024-10-03 | 116 | |
| 2024-08-29 | 4 | |
| 2015-12-08 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for K2 Sports LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-05 | 122 | |
| 2022-10-26 | 1 |