There are a total of 3,030 bills of lading on file for K2 Health Products between November 5th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 3,030 bills of lading, 67 were within the past 30 days and 215 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,030 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 3,014 |
| Notify Party Records | 1,004 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 67 |
| Records in Last 90 Days | 215 |
| Records in the Past Year | 657 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for K2 HEALTH PRODUCTS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with K2 Health Products, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with K2 Health Products in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHANDONG HENGFA HYGIENIC PRODUCTS C | May 2026 | 317 | 268 |
| S&S GLOVE CORPORATION | May 2026 | 835 | 226 |
| CHANGZHOU CARE-DE SANITARY MATERIAL | May 2026 | 1,657 | 181 |
| SHENZHEN LANTISE TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 780 | 176 |
| ZIBO CHENGXUN AUTOMATIC DEVICE CO. | May 2026 | 1,067 | 162 |
| SHAOXING UREE BIO-TECH CO.,LTD | Feb 2026 | 226 | 153 |
| NINGBO SHIMAOTONG INTERNATIONAL CO. | May 2026 | 12,494 | 126 |
| SHANGHAI CHENGSHENG INTERNATIONAL T | May 2026 | 1,043 | 115 |
| MERCATOR MEDICAL (THAILAND) LTD. | May 2026 | 2,239 | 60 |
| JINGXIN GROUP (M) SDN BHD | May 2026 | 985 | 53 |
| HAINING YIKANG TEXTILE CO.,LTD | May 2026 | 479 | 47 |
| SPECIAL HEADWAY (HK) LIMITED | Mar 2026 | 773 | 40 |
| SHANDONG ZHIYUAN MEDICAL PRODUCTS C | May 2026 | 1,126 | 34 |
| PROPER MAJESTY HOLDINGS LIMITED | Sep 2025 | 176 | 33 |
| ZIKIM POLYMERS IND 20001 LTD | May 2026 | 32 | 32 |
| HEFEI JINGCHENG PLASTIC PRODUCTS CO | May 2026 | 1,401 | 32 |
| ALCATRON GLOVES FACTORY | Sep 2025 | 746 | 31 |
| NINGBO CANWELL INT'L TRADING CO. | Apr 2026 | 56 | 28 |
| HONGHU DANIELLE SANITARY MATERIAL C | May 2026 | 398 | 24 |
| PINNACLE CO.,LTD | May 2026 | 209 | 14 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to K2 Health Products.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| K Y PURCHASING INC. | May 2026 | 238 | 22 |
| K-ZOO-ERICKSON''S | May 2026 | 251 | 7 |
| K&Y INTIMATE SWIM LLC | May 2025 | 839 | 0 |
| K1 INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 239 | 2 |
| K18, INC. | May 2026 | 88 | 12 |
| K2 CANADA | Aug 2023 | 305 | 0 |
| K2 CARGO FREIGHT FORWARDING LTDA | Apr 2026 | 117 | 5 |
| K2 CORPORATE MOBILITY LTD | May 2026 | 466 | 11 |
| K2 CORPORATION OF CANADA | Apr 2025 | 621 | 0 |
| K2 CORROSION FASTENERS INC | May 2026 | 491 | 13 |
| K2 LOGICS CO., LTD. | Dec 2025 | 147 | 0 |
| K2 MANUFACTURING LLC | May 2026 | 140 | 5 |
| K2 MOTOR | May 2026 | 2,410 | 20 |
| K2 SCIENTIFIC | Apr 2026 | 204 | 6 |
| K2 SPORTS LLC | May 2026 | 1,369 | 4 |
| K2 SPORTS WAREHOUSE | Jan 2023 | 126 | 0 |
| K2 SYSTEMS LLC | May 2026 | 419 | 15 |
| K2 TRADING INC. | May 2026 | 255 | 4 |
| K2 URETHANES, LLC | Jul 2023 | 137 | 0 |
| K2K CUSTOMS BROKER | May 2026 | 1,636 | 74 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | MAEU269130885 | SLSSUES26040108 | 616E | House Bill | SLSS | AL QIBLA EXPRESS | 2026-05-25 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 2,700 CTN | 20,330 KG | S&S GLOVE CORPORATION | K2 HEALTH PRODUCTS, LLC | K2 HEALTH PRODUCTS, LLC | NITRILE EXAMINATION GLOVES 1000 PCS/CARTON PO NO. XXXX | ||
| 2026-05-26 | MAEU268810238 | SLSS2604064 | 616E | House Bill | SLSS | AL QIBLA EXPRESS | 2026-05-25 | NEWARK, NEW JERSEY | SONGKHLA THAILAND | 2,700 CTN | 20,770 KG | Container Yard | MERCATOR MEDICAL (THAILAND) LTD | K2 HEALTH PRODUCTS | K2 HEALTH PRODUCTS | 2,700 CARTONS(2,700,000PCS)OF POWDER FREE BLA CK NITRILE EXAMINATION GLOVES PO NO. XXXX | |
| 2026-05-25 | MAEU269132373 | SLSSUES26040162 | 618E | House Bill | SLSS | MAERSK ALFIRK | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 2,700 CTN | 20,105 KG | S&S GLOVE CORPORATION | K2 HEALTH PRODUCTS, LLC | K2 HEALTH PRODUCTS, LLC | NITRILE EXAMINATION GLOVES 1000 PCS/CARTON PO NO. XXXX | ||
| 2026-05-25 | ONEYSGZG02576900 | MIGCUES26030487 | 032E | House Bill | MIGC | 9757187 | ONE MILANO | 2026-05-23 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 2,700 CTN | 20,790 K | Container Yard | MERCATOR MEDICAL (THAILAND) LTD. | K2 HEALTH PRODUCTS | K2 HEALTH PRODUCTS | 2,700 CARTONS(2,700,000PCS)OF POWDER FREE BLA CK NITRILE EXAMINATION GLOVES HS. CODE 4015 .12.1010 INVOICE NO XXXXXXXXXXXXX PO N... |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | MAEU269130964 |
|---|---|
| House BOL # | SLSSUES26040110 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SLSS |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | |
| Vessel Name | AL QIBLA EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20330 KG |
| Weight in KG | 20,330 KG |
| Quantity | 2700 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU5803505 |
| Commodity Description |
NITRILE EXAMINATION GLOVES 1000 PCS/CARTON PO NO. XXXX |
| Shipper Name | S&S GLOVE CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT 4, D6 STREET, DAT DO I INDUSTRI |
| Address Line 2 | AL PARKDAT DO COMMUNE, HO CHI MINH |
| Address Line 3 | CITY, VIETNAM |
| Consignee Name | K2 HEALTH PRODUCTS, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5377 KINGS HIGHWAY BROOKLYN NY 1120 |
| Address Line 2 | 3 USA |
| Notify Party Name | K2 HEALTH PRODUCTS, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5377 KINGS HIGHWAY BROOKLYN NY 1120 |
| Address Line 2 | 3 USA |
| Container Number | MRSU5803505 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN1269632 |
| Seal Number 1 | VN1269632 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | NITRILE EXAMINATION GLOVES 1000 PCS/CARTON PO NO. XXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000020330 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 2,220 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 287 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 245 | 2026-04-25 |
| Los Angeles, California | 173 | 2026-05-14 |
| Charleston, South Carolina | 52 | 2026-03-03 |
| Savannah, Georgia | 33 | 2024-11-04 |
| Oakland, California | 11 | 2024-02-28 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2025-12-16 |
| Seattle, Washington | 1 | 2026-01-31 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2025-07-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 978 | 2026-05-23 |
| Qingdao China (Mainland) | 629 | 2026-05-14 |
| Yantian China (Mainland) | 450 | 2026-05-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 290 | 2026-04-11 |
| Vung Tau Vietnam | 134 | 2026-05-15 |
| Pusan South Korea | 126 | 2026-04-27 |
| All Other Viet Nam Ports | 74 | 2026-05-22 |
| Shekou China (Mainland) | 69 | 2026-05-21 |
| Singapore Singapore | 69 | 2026-05-15 |
| Kajang Malaysia | 29 | 2026-05-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for K2 Health Products that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| K2 HEALTH PRODUCTS | 5377 KINGS HIGHWAY BROOKLYN,NY 1120 3,BROOKLYN, 11203,US | 2026-05-22 | 262 |
| K2 HEALTH PRODUCTS | 5377 KINGS HIGHWAY BROOKLYN, NY 112 03 718-451-4444FEI# 3007220726,BROO KLYN, 11203,US | 2026-05-11 | 126 |
| K2 HEALTH PRODUCTS | 2026-05-23 | 120 | |
| K2 HEALTH PRODUCTS | 2026-05-11 | 72 | |
| K2 HEALTH PRODUCTS | 2026-05-15 | 54 | |
| K2 HEALTH PRODUCTS | 2026-05-14 | 50 | |
| K2 HEALTH PRODUCTS | 2026-05-14 | 35 | |
| K2 HEALTH PRODUCTS | 2026-04-14 | 32 | |
| K2 HEALTH PRODUCTS | 2026-05-21 | 32 | |
| K2 HEALTH PRODUCTS | 2025-09-01 | 29 |
Below are the top 6 phone numbers on file for K2 Health Products.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 381 | |
| 2026-05-09 | 40 | |
| 2025-10-18 | 9 | |
| 2025-07-31 | 20 | |
| 2023-06-17 | 8 | |
| 2019-08-29 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for K2 Health Products.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-31 | 23 | |
| 2025-10-18 | 9 | |
| 2025-07-31 | 13 |