There are a total of 241 bills of lading on file for Ka SHUI Metal MFG (SZ) Co Ltd between August 28th, 2017 and May 14th, 2026.
Of those 241 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 241 |
|---|---|
| Shipper Records | 242 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 28th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 35 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KA SHUI METAL MFG (SZ) CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Ka SHUI Metal MFG (SZ) Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Ka SHUI Metal MFG (SZ) Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STIHL INCORPORATED | May 2026 | 96,843 | 113 |
| LAIRD TECHNOLOGIES | May 2026 | 6,744 | 20 |
| BOSE TIJUANA | Feb 2025 | 3,501 | 16 |
| BOSE CORPORATION | May 2026 | 9,614 | 13 |
| KARMA AUTOMOTIVE LCC | May 2026 | 324 | 2 |
| FLEXTRONICS TECHNOLOGIES SAN LUIS S | May 2026 | 9,013 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ka SHUI Metal MFG (SZ) Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KA & F GROUP LLC | May 2026 | 3,828 | 47 |
| KA HONG (VIETNAM) COMPANY LIMITED | May 2026 | 252 | 8 |
| KA HUNG GLOVES INDUSTRIAL CO | May 2026 | 2,095 | 9 |
| KA HUNG PROTECTIVE GEAR LTD. | May 2026 | 291 | 10 |
| KA KENT ATOLYESI MIMARLIK GAYRIMENK | Apr 2026 | 65 | 20 |
| KA MING GARMENT LIMITED | Jun 2025 | 325 | 0 |
| KA SHOPS INC. | May 2026 | 132 | 4 |
| KA SHUI MANUFACTORY CO., LIMITED | May 2024 | 1,297 | 0 |
| KA TUNING CO., LTD. | May 2026 | 1,553 | 23 |
| KA WAH PLASTIC INDUSTRIAL CO. | Apr 2024 | 246 | 0 |
| KA WING SHENG TRADING LIMITED | Dec 2025 | 205 | 0 |
| KA XING TRADING HONG KONG LIMITED | May 2026 | 738 | 1 |
| KA YI TECHNOLOGY (HUIZHOU) CO., LTD | May 2024 | 523 | 0 |
| KA-BAR KNIVES INC. | May 2026 | 325 | 3 |
| KA-BOOMERS ENTERPRISES INC. | Apr 2026 | 360 | 5 |
| KAAHA OVERSEAS | Apr 2026 | 162 | 4 |
| KAAL FLEX PVT LTD | May 2026 | 1,487 | 5 |
| KAALOG TRANSPORT SOLUTIONS SA DE CV | May 2026 | 276 | 33 |
| KAAST MACHINE TOOLS INC. | May 2026 | 232 | 3 |
| KAAZ CORPORATION | May 2026 | 923 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-04 | EGLV149601280849 | EXDO61N0937443 | 14460 | House Bill | EXDO | 9935210 | EVER MACH | 2026-04-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 300 CTN | 3,070 KG | House to House | KA SHUI METAL MFG | LAIRD TECHNOLOGIES | HEATSINK HTS: | |
| 2026-03-05 | EGLV149600310728 | EXDO61N0933324 | 13420 | House Bill | EXDO | 9935387 | EVER MATCH | 2026-03-04 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 112 CTN | 2,128 KG | House to House | KA SHUI METAL MFG | TRIMMING HEAD HTS: | ||
| 2026-02-25 | EGLV149510547516 | EXDO61N0932683 | 14390 | House Bill | EXDO | 9935375 | EVER MAGUS | 2026-02-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 600 CTN | 6,160 KG | House to House | KA SHUI METAL MFG | LAIRD TECHNOLOGIES | HEATSINK HTS: | |
| 2026-02-11 | EGLV149510084567 | EXDO61N0932671 | 14370 | House Bill | EXDO | 9935296 | EVER MODE | 2026-02-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 300 CTN | 3,070 KG | House to House | KA SHUI METAL MFG | LAIRD TECHNOLOGIES | HEATSINK HTS: | |
| Run Date | 2026-04-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-16 |
| Trade Update Date | 2026-03-06 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32063491 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO61N0936012 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 90E |
| IMO # | 9398400 |
| Vessel Name | NINGBO |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHENZHEN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2022 KG |
| Weight in KG | 2,022 KG |
| Quantity | 228 CTN |
| Volume | 5 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GAOU6903313 |
| Commodity Description |
BEARING PLUG HTS: |
| Shipper Name | KA SHUI METAL MFG (SZ) CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 11 DONGSHEN ROAD EAST |
| Address Line 2 | PINGHU TOWN, LONGGANG DISTRICT |
| Address Line 3 | SHENZHEN, GUANGDONG CN |
| Container Number | GAOU6903313 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250382064 |
| Seal Number 1 | A4250382064 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | BEARING PLUG HTS: |
| Marks and Numbers 1 | PO# PART NUMBER : PART DESCRIPTION QUANTITY PER BOX : VENDOR NUMBER: MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 165 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 41 | 2026-05-07 |
| New York, New York | 15 | 2025-11-07 |
| Long Beach, California | 15 | 2025-05-31 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2019-02-14 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-01-09 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2017-09-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 237 | 2026-05-15 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2022-06-17 |
| Singapore Singapore | 1 | 2022-04-01 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2021-07-26 |
Below are the top 9 company names and addresses for Ka SHUI Metal MFG (SZ) Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KA SHUI METAL MFG (SZ) CO LTD | NO. 11 DONGSHEN ROAD EAST PINGHU TOWN, LONGGANG DISTRICT SHENZHEN, GUANGDONG CN | 2025-09-12 | 182 |
| KA SHUI METAL MANUFACTURING CO.LTD | NO.11 DONGSHEN RD. EGONGLING,PINGHU TOWN,LONGGANG DISTRICT,SHENZHEN 86755221711 | 2022-09-05 | 29 |
| KA SHUI METAL MFG | 2026-05-15 | 21 | |
| KA SHUI METAL MANUFACTURING CO.LTD. | 2023-09-13 | 3 | |
| KA SHUI METAL MANUFACTURING CO.LTD. | 2022-06-17 | 2 | |
| KA SHUI METAL MANUFACTURING | 2021-08-31 | 1 | |
| KA SHUI METAL MANUFACTURING | 2022-05-27 | 1 | |
| KA SHUI METAL MANUFACTURING CO. LTD | 2021-07-16 | 1 | |
| KA SHUI METAL MANUFACTURING CO.LTD | 2022-10-11 | 1 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Ka SHUI Metal MFG (SZ) Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-08-31 | 1 | |
| 2021-08-31 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||